Рінат Ахметов: “Потрібно визначити масштаби кризи, і призначити правильний курс лікування”.
Один з найбагатших людей країни рідко спілкується з пресою. Для “Комсомолки” зробив виняток. Власник System Capital Management і один з найбагатших людей країни рідко спілкується з пресою. Для “Комсомолки” зробив виняток. З нашим спецкором Катериною КУЗІЧЕЄВОЙ напередодні Нового року він розмовляв про те, що потрібно Україні, щоб повернутися до економічного зростання.
“Коли ми приходимо до лікаря, спершу потрібно зробити діагностику”
- Рінат Леонідович, чим для вас запам’ятався рік, що минає?
- Он як у діаграмі: то вгору, то вниз. Криза… Я переконаний, що з усіх важких ситуацій ми повинні виходити сильнішими. Вважаю, що не можна приймати рішення, коли сильно добре, або коли дуже погано. У таких ситуаціях будь-яке рішення буде хибним. Бог дає випробування сильним. Ми повинні знайти в собі можливості, і наступний рік зробити роком прориву.
Криза – це аудит того, що ми робили добре, а що погано, що виходило, що не виходило. Щоб перемогти кризу, ми повинні бути організованою командою з економічною та з політичною елітою. Ми повинні об’єднатися і протистояти кризі так, як Шахтар нещодавно протистояв Базелю. Якщо ми не будемо організованою командою, то нас чекає участь Базеля. Але щоб криза сама прийшла і сама пішла, такого не вийде.
- Як, на вашу думку, що потрібно робити, щоб подолати кризу?
- Коли ми приходимо до лікаря, спершу потрібно зробити діагностику – визначити що у нас не так. Після цього необхідно призначити лікування. Тут – те ж саме. Потрібно визначити масштаби кризи, і призначити правильний курс лікування.
- Чи буде скорочуватися фінансування на доброчинність? Ви навесні заявляли, що будете виділяти на це 10 млн. доларів щорічно.
- Ми сказали, що витратимо 150 млн. доларів за п’ять років! І дотримаємось свого слова. Деякі проекти ми завершили, і після цього почали говорити про нові. 150 млн. доларів за п’ять років – ми будемо повністю звітувати перед суспільством, чого домоглися, а чого ні. І нехай суспільство оцінить, наскільки ефективно ми цими коштами розпорядитися. Криза психологічно тисне, але я не хочу потрапляти під це тиск. Нам потрібно розгорнути ситуацію і перемогти кризу.
“Важливо єдність економічної та політичної еліт”
- Як ви оцінюєте ту коаліцію, яка сьогодні є?
- Поки що важко щось сказати, дуже хотілося б, щоб вона змогла перемогти кризу. Сьогодні важливо бути організованою командою. Україна – сильна. Потрібно тільки реально оцінити ситуацію, зрозуміти яка глибина кризи. Проблема є в усьому світі. Ця біда вже постукала і в наші двері, факт – криза трапився. Тепер важливо оцінити її масштаби. Буде важко, але впоравшись, Україна стане ще сильнішим.
- Ви вже оцінили масштаби кризи?
- Ми, напевно, стали першими відчувати кризу. Перестали купувати сталь – не саме нашу, а взагалі в світі знизилося її споживання. Тобто, виробляється більше, ніж потрібно. Я сказав, що потрібно допомагати не металургам, а споживачам сталі: машинобудування, будівництво… Треба, щоб ці сектора економіки запрацювали. Після цього запрацює і економіка. Тут важлива єдність політичної і економічної еліт. Але для цього ще потрібно запросити кращі уми, які розуміють, що відбувається в інших країнах, які можуть порадити і допомогти поглянути на проблему інакше, з іншого боку. Це дозволить нам не зробити помилку, на неї ми не маємо права.
“Півтора-два роки: багато це чи дуже багато?”
- Як довго, на ваш, затягнеться криза, і коли ми зможемо його подолати?
- Всі експерти говорять, що все це буде півтора-два роки. Багато це чи дуже багато? Може бути, у нас сил залишилося на три-шість місяців. Ось тут потрібно прислухатися до кращих умів. Не треба цього соромитися. Криза була і в інших країнах, і якщо там знайшли рецепт проти нього, то давайте порадимося з цими людьми.
- Хто повинен запросити цих людей?
- Уряд, президент.
- Ви особисто кого-небудь запрошували?
- Я фінансуюю Фонд, який запросив експертів і консультантів. Вони пропонують свої рішення. Питання в тому, щоб їх почули. Не обов’язково слідувати їх словами беззастережно. Важливо вступити в дискусію, с чимось можна погодитися, с чимось ні. Для того, щоб потім не озиратися в минуле і шкодувати, що не скористалися, може правильними порадами. Десь амбіції керували розумом, десь – навпаки, а на виході отримали “двієчку”. Ось цього не хотілося б. Якщо сьогодні ви мене запитуєте, що робити? Для того, щоб я відповідально сказав, я повинен запросити експертів, послухати їх аргументи, і якщо вони виявляться переконливими, я обов’язково піду цією дорогою. Наше завдання – вступити в таку дискусію, адже істина народжується в суперечці. Повторюю, не потрібно соромитися запросити найкращих світових експертів і консультантів.
“Необхідно допомогти людям жити краще”
- Передвиборна гонка наступного року перешкодить виходу з кризи?
- У будь-якому випадку, під час виборів не існує політичної стабільності. І, зрозуміло, для економіки це буде погано.
- Зниження курсу гривні допомогло стабілізувати ситуацію для підприємств експортерів? І хто на цьому заробив?
- Припустимо, у вас є перукарня. У неї є видаткова частина - 100 000 доларів, а дохідна - 150 000. Але люди стали жити гірше й перестали приходити в вашу перукарню. Дохідна частина вже стала 50 000. Ви тоді говорите про те, що у вас є проблеми, потрібно адаптувати. А я кажу, не потрібно адаптувати, необхідно допомогти людям жити краще. Я при цьому виграю конкуренцію, клієнти прийдуть в мою перукарню, і доходи зростуть. Що стосується курсу гривні, то для нас важливо, щоб продукцію купували. А ми залежимо від зовнішніх ринків, тому як 70 відсотків продукції продаємо саме там. Україна залежить від гірничо-металургійного комплексу. 40 відсотків валютної виручки – це металургія. На сьогоднішній день в країну не надходить валюта. Виробляла ж Україна 3 млн. тонн на місяць, і ми це продавали. І, допустимо, отримували 2,5 млрд. доларів. А сьогодні виробляємо 1 млн. тонн, і вже заплатять нам 300 млн. доларів.
“Хто приймає швидкі рішення і менше помиляється, – той найуспішніший”
- Максимальний термін вироблення стратегії в Україні…
- Моя формула успіху – це швидкість ухвалення рішення з малим коефіцієнтом браком. Хто приймає швидкі рішення і помиляється менше конкурентів, той найуспішніший. Україна повинна приймати швидкі та ефективні рішення. Але для цього потрібна впевненість у правильності цих рішень.
- Ви вважаєте, ТИМОШЕНКО здатна приймати швидкі рішення?
- Я хочу це побачити. Дуже хочу, щоб коаліція приймала ті рішення, які виведуть країну з кризи. І що для цього потрібно зробити для того, я зроблю із задоволенням.
Автор: Єкатеріна КУЗІЧЕЄВА
Джерело: “Комсомольская правда в Украине”
Переклад: Петро А.ВЛАСІЙЧУК ІІІ, www.KOLOMYYA.org
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|