У гармонії з природою. Отож, їдемо у Вельс, на завод, де спалюють комунальні відходи з цілої Верхньої Австрії. Це крайня точка нашої подорожі. Знову за вікном автобуса — ландшафтні красоти, казково-красиві вілли, обіч яких — нічого зайвого. Раз чи двічі бачили корів на пасовищі; впали в око акуратно складені дрова під навісами (економлять на газі?); дружна сім’я, діти й дорослі, всі — на велосипедах. Хоча загалом людей не видно — ні на вулицях, ні біля помешкань: чи австрійці такі “домашні”, чи всі в роботі? Усе побачене хочеться зафіксувати на фото і відео, отож не дивно, що вже за два дні карта пам’яті фотокамери заповнюється дощенту. Шкода, але доводиться “витирати” з неї щось із попереднього, аби зберегти нове.
Задумавшись, чому ж у них так гарно, приходжу до висновку: тамтешня людина живе в гармонії з природою. Не забетоновує живу траву, не розорює її для сумнівних потреб, не спотворює ландшафт стовпами, вибоїнами, сміттям за принципом “після нас — хоч трава не рости”. Невідомо, чи ті безконечні зелені простори регулярно скошують, чи доглядають у якийсь інший спосіб, але результат приємний для ока: на природних газонах не видно бур’янів, “залисин”, ям з водою, інших слідів людської байдужості. А якщо десь росте дике деревце чи кущик, посаджений Господньою десницею, то це настільки природно, що відчуваєш: ось вона, повна гармонія.
Проїжджаємо через гірські тунелі — максимально сучасні й комфортні: освітлені, з комунікаціями, телефонними кабінками. Екскурсовод розповідає про гору Траунштайн, річку Траун, що впадає в однойменне озеро, соляну комору, звідки вивозили сіль для цілої Європи. Попутньо занотовую інформацію, що предки тутешніх жителів були поселені на Буковині, в Усть-Чорній.
Сонце змінюється туманом, туман — знову сонцем. Незмінним залишається лише враження про добропорядних і законопослушних австрійців, які з роду в рід підтримують традиції, що забезпечує стабільність держави і впевненість у завтрашньому дні її громадян. Принаймні, так виглядає нашим туристам. Мимоволі закрадається крамольна думка: навіщо австрійці свого часу віддали наші землі іншим окупантам? Адже при їхній владі у нас точно було би більше порядку…
AVE — лідер. Ближче знайомство у Вельсі розпочали з демонстрації презентаційного фільму про групу AVE, що працює у восьми країнах світу, в т.ч. в усіх землях власної країни, а у Верхній Австрії є лідером. AVE надає 4000 робочих місць, обслуговує 6 млн. населення. Цьогорічні прибутки — 400 млн. євро. Крім основної діяльності, що полягає в зборі, підготовці, переробці, утилізації сміття, AVE надає послуги з прибирання вулиць, зимового сервісу, чистки парків, кладовищ. Працює на основі довгострокових партнерських угод з органами місцевого самоврядування, що дає гарантії на перспективу і повернення інвестицій. Клієнтами є також індустріальні, торгові підприємства, яких AVE звільняє від усіх відходів, пов’язаних з виробничою діяльністю. Утилізують окремо упаковочні матеріали, дерево, метал, рідкі відходи, на замовлення держави організовують санацію забруднених територій.
Переробку відходів тваринного походження здійснюють тільки тут, на території Австрії. Річна потужність підприємства — 300 000 тонн залишкових відходів. Внаслідок переробки електроенергію для споживання отримують 60 000 сімей. Теплова енергія йде в загальну мережу розташованого поблизу 40-тисячного міста. Забезпечує підприємство водночас і себе, отож заощаджує на газі.
Щороку в модернізацію інвестують по 60 млн. євро. До існуючих полігонів AVE незабаром додасться ще один — виноградівський.
Як у пеклі. Завод у Вельсі — потужне підприємство, оснащене сучасним обладнанням і технологіями. Вражають і його розміри, і бурхливі виробничі процеси, за якими нам випало спостерігати через скло. Поки вдягаємо запропоновані кожному засоби безпеки — каски і жилети зі світловідбивними смугами, наша провожата перераховує членів групи. Авжеж — підприємство серйозне, спалюють на ньому навіть тваринні відходи… З того, що найбільше вразило, — процес горіння решток. Технологія проста, як усе геніальне. Похила площина з рядами отворів, через які під тиском подають повітря, на ній — відходи, що виділяють метан; згоряючи, він спалює відходи. Заглядаючи на процес горіння через віконце-люк, здається, ніби бачиш пекло…
Дим без запаху. Видимі і невидимі процеси та їх параметри контролюються на моніторах, механізація й електроніка забезпечують злагодженість і надійність виробництва, безпеку персоналу. На користь екологічних показників свідчить те, що поблизу заводу протікає річка, розміщений населений пункт (ми бачили це з оглядового майданчика), однак ні запаху, ні диму чи будь-яких інших викидів із заводу немає, тож ніщо не дошкуляє, як нас запевнили, ні людям, ні природі.
Крім чисто візуальних вражень, не обійшлося й без екстріму — принаймні, для тих, хто боїться висоти. Справа в тому, що весь екскурсійний маршрут по підприємству, різними поверхами, пролягав не суцільною підлогою, а сіткою з товстого дроту, тож усі поверхи було видно наскрізь. Це мало мінімум два негативних наслідки: дехто особливо боязливіші мимохідь від страху заплющував очі і хапався за своїх супутників, а жінкам, крім того, на згадку позалишались обдерті підбори.
Джерело: “Вільний голос” для www.KOLOMYYA.org
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|