Юрій Іванович Турянський, майстер спорту з велотуризму, понад тридцять років працював інструктором з фізичної культури і спорту на Коломийському заводі комплектно-розподільчих пристроїв. Зі спогадів про минуле й розпочалася наша розмова.
— Завод КРП для мене — це радість і смуток одночасно. Найкращі роки праці припали на період становлення і зміцнення трудового колективу новозбудованого заводу на межі Коломиї і села Королівка. І хоча щоденно доводилося торувати чималенький шлях до заводської прохідної, робив це із задоволенням.
— Мені теж довелося працювати на заводі КРП, за короткий термін встиг здружитися з працівниками підприємства. І не в останню чергу за сприяння Юрія Турянського.
— По-перше, в тому і полягала роль інструктора по спорту на підприємстві, аби засобами фізичної культури і спорту формувати дружній і працелюбний трудовий колектив. А по-друге, Ти завжди був ініціативний і активний учасник спортивних змагань, тому швидко став повноправним членом заводського колективу.
— Ти вважаєш, що колективи фізичної культури позитивно впливали на формування трудових колективів?
— Саме так, як і профкоми, парткоми, комітети комсомолу.
— А як тепер, адже на підприємствах немає вже ні парткомів, ні колективів фізкультури та й профспілки не скрізь є?
— А хіба є трудові колективи?
— Деякі виробництва є.
— Хіба що виробництва, та й то деякі. Тодішня система вимагала створювати умови, за яких робітник чи інженерно-технічний працівник за низької оплати праці, все таки, хотів би працювати на тому чи іншому підприємстві. В цьому напрямі й діяли комітети комсомолу і колективи фізкультури, які організовували вечори відпочинку, спортивні змагання, туристичні походи і таке інше.
— А теперішня система капіталістичного виробництва цього не потребує?
— Звичайно, що ні. Для власника заводу чи фабрики важливо не колектив, а кінцевий результат. На відміну від директора соціалістичного підприємства, теперішній керівник потрібному спеціалісту може встановити зарплату в надцять разів більшу ніж малокваліфікованому робітникові. Таким чином, сучасне виробництво підтримується і розвивається виключно грошовим еквівалентом, а ніяк не дружнім колективом. Тому тепер на підприємствах немає об’єктивних причин для створення колективів фізкультури.
— А значить немає потреби і в спортивних товариствах, якими були “Авангард”, “Спартак”, “Колос” та інші?
— Хіба що в нових рамках. Тепер товариства повинні об’єднувати не колективи фізкультури, а спортклуби, фізкультурно-оздоровчі центри за їхньою згодою.
— І все таки, чи означає, що професія інструктора по спорту трудового колективу зникла назавжди?
— Думаю, що так. Приватні, акціонерні, колективні підприємства не потребують і не зацікавлені у формуванні дружніх трудових колективів. Бо дружний колектив рано чи пізно спитає у роботодавця-власника за нерівність і несправедливість, яка притаманна капіталістичному способу виробництва.
— Таке враження, що Ти з ностальгією згадуєш радянський спосіб виробництва?
— Назад у минуле дороги немає. Шкодую, що надто довго тримався заводської роботи. З розвалом Союзу треба було швидко зайнятися приватним бізнесом і на хвилі розкрадання та пограбування надбати первинний капітал, як це зробили на початку дев’яностих років минулого століття теперішні бізнесмени.
— Напевно, що не усі. Дехто виїжджав за кордон, там заробляв і започатковував власний бізнес.Ти теж виїжджав, але здебільшого на улюбленому велосипеді у туристичні походи.
— Й надалі не відмовляюся від улюбленого велотуризму. Минулого року очолювана мною команда виграла чемпіонат України. Вважаю це великим успіхом, як і здобуття звання майстра спорту СРСР з велотуризму ще в 1990 році. За Союзу пощастило двічі здолати маршрути на Кавказі, відвідати Алтай, Далекий Схід: Крим, Бухару, Самарканд…
— Тепер це звучить не тільки романтично, але й фантастично.
— У Коломиї є фанати туризму. Серед них директор станції юних туристів Павло Вінтонюк. Його ентузіазму можна щиро позаздрити. Туризм не має ні кордонів, ні обмежень політичними системами. Рюкзак на плечі і вперед.
— Це для бідних. У багатих інший туризм — морями й океанами на власних яхтах.
— Світ поділений на бідних і багатих, і нічого не вдієш.
— Знаю, що Ти регулярно відвідуєш спортзал.
— Намагаюся не втрачати спортивну форму за тенісним столом.
— Серед Твоїх суперників Свірнюк, Барчук, Петров, Пустовар.
— До речі, нещодавно Володимир Петров виграв у призера чемпіонату Європи серед ветеранів з Івано-Франківська. Але є і плеяда молодих та юних тенісистів, з якими ветеранам вже непереливки. І це добре.
— А як Твоє захоплення фалеристикою?
— Не можу собі відмовити у придбанні того чи іншого значка. Це хобі зі мною назавжди. На превеликий жаль колег-фалеристів меншає в Україні.
— Сувора дійсність сьогодення?
— Мабуть, що так. Знову ж таки, радянська система пропагувала колекціонування значків, марок, листівок, навіть етикеток з сірникових коробок. Кожен другий школяр пробував щось колекціонувати.
— Тепер пропагують колекціонування дорогих каменів, картин, автомобілів.
— Прийде час, коли багаті схаменуться, бо бідні нагадають про себе відомими вчинками.
— І багаті подбають про створення колективів фізкультури?
— Можливо не колективів, а бодай фізкультурно-оздоровчих груп, у тому числі й серед бідних та знедолених.
— На цій оптимістичній ноті й завершимо нашу розмову.
— Дякую.
Автор: Василь БУДЖАК,
Джерело: “Вільний голос” для www.KOLOMYYA.org
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|