Історично склалося так, що засоби масової інформації відігравали й відіграють важливу роль у житті суспільства. Нині першість захопили електронні мас-медіа, а декілька десятиліть тому лідирувала преса. Традиційно Коломию вважають давнім видавничим центром у нашому регіоні. Розпочавши ще 1865 року із газети “Голос народний”, яку видавали брати Білоуси, Коломия, станом на день нинішній, була і є місцем видання майже півсотні газет та журналів. Тут існували й численні друкарні, які весь цей огром видань друкували.
Та не лише Коломия у нашому регіоні зробила внесок у розвиток українського друкованого слова. На Покутті також існували періодичні видання. Власне про них і веде мову у своїй монографії “Українська преса Покуття як джерело вивчення суспільно-політичного життя краю 20—30 рр. ХХ ст.” (Київ: Видавничий центр “Просвіта”, 2008) Василь Глаголюк.
Автор книги багатьом відомий як довголітній голова Коломийської міськрайонної організації Товариства “Просвіта”, ініціатор багатьох добрих справ на ґрунті нашого національно-культурного і державного відродження. А крім цього, Василь Глаголюк — ще й кандидат історичних наук, доцент, заслужений працівник освіти України, член Головної Ради Всеукраїнського товариства “Просвіта” імені Шевченка.
Дослідженнями української преси на Покутті Василь Глаголюк, виходець із села Репуженці на Городенківщині, займається добрий десяток років. Написав низку статей, на цю ж тему захистив кандидатську дисертацію. Тепер ось опублікував результати наукових пошуків. Автор веде мову про видання на Покутті у міжвоєнний період, коли після програних національно-визвольних змагань українці приходили до тями і шукали не лише відповіді чому так сталося, але й прагнули знайти вихід із скрутного становища. Власне Василь Глаголюк показує, що цікавого дає преса історикові, який вивчає суспільно-політичне життя краю. За традиційними оглядами історіографії проблеми та характеристикою джерел, дослідник у трьох розділах основної частини монографії розглядає низку проблем. Так, його цікавить політична орієнтація і тематична палітра видань на Покутті. Він прагне розібратися у розмаїтті преси, здійснює її класифікацію за проблемно-тематичними ознаками. Василя Глаголюка цікавить питання відображення на сторінках місцевої преси українського визвольного руху та культурного життя на Покутті. Окремий розділ дослідник приділив місцю преси Покуття у структурі українського громадського руху 20—30 років минулого століття. Виділив в окремий розділ монографії Василь Глаголюк і питання про жіночу та релігійно-церковну пресу Покуття. Він розглядає особливості висвітлення пресою громадсько-політичного жіночого руху, а також релігійну та християнсько-моральну проблематику. Дослідник, серед інших своїх спостережень, зробив і такий: національна свідомість і незалежність, гасла “нація” і “воля” були основними у змісті українських часописів Покуття 20—30 років ХХ століття.
Книга має багату джерельну базу. Автор опрацював численні газети та журнали міжвоєнної доби, які виходили в Станіславі та Коломиї, рідкісні архівні матеріали. Книга, яка вийшла під егідою Науково-дослідного центру періодики при Львівській науковій бібліотеці НАН України імені Василя Стефаника, має гарне поліграфічне оформлення. Видання про пресу на Покутті надруковано тисячним тиражем, отож книжка має шанс дійти до зацікавленого читача.
Автор: Микола ВАСИЛЬЧУК
Джерело: “Вільний голос” для www.KOLOMYYA.org
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|