Юрій КОСТЕНКО виглядав втомленим і роздратування. І не тільки тому, що йшло третє інтерв’ю поспіль. Звалилися його надії піднятися на владний Олімп в ролі спікера парламенту. Напевно, він подумував, під шумок кризи стати навіть Прем’єром. Інакше, навіщо розробляти чуть ли не програму подолання кризи, навіщо ці заклики до Януковича і Тимошенко угомоніться та натяки дати дорогу комусь третьому? Тільки от ні “донецький хлопець”, ні “жінка з німбом” не віддадуть трамплін до трону Президента людині зі сторони. Так що поки що КОСТЕНКО може втішатися роздумами політологів про те, призначать чи його головою фракції НУ-НС замість В’ячеслава КИРИЛЕНКА.
Про кризу
- Юрію Івановичу, у вас є рецепти виходу з кризи?
- Рецепти УНП спрацювали в багатьох країнах, у тому числі й США. Ми внесли на розгляд Ради законопроект “Купуй українське”. Він зобов’язує чиновника купувати товари та послуги вітчизняного виробництва. Це обсяг коштів в 230 млрд грн. Вони підуть на розвиток української економіки. Також ми готуємо пропозиції до бюджетної політики, по підтримці будівельної галузі, податкових канікул для малого бізнесу та інші.
- Ціла антикризова програма. Не даремно вашу кандидатуру обговорювали на одну з посад в рамках створення нової коаліції.
- На недавньому засіданні фракції у Президента поряд з кандидатурами КИРИЛЕНКО і ПЛЮЩА на спікера мою кандидатуру називали теж. Рішення фракції ви знаєте (фракція НУ-НС висунула в спікери Івана ПЛЮЩА. – “Нова”).
- Тільки що ви жорстко критикували голову НБУ Володимира СТЕЛЬМАХА. Але це ж людина ЮЩЕНКА! Виступаєте проти президента?
- Мене не цікавить, що там думає з цього приводу Президент. ЮЩЕНКО ще не був ним, коли УНП боролася за незалежність України. Не тільки СТЕЛЬМАХ заслужив критику. Уряд ТИМОШЕНКО сприяв спочатку девальвації долара, а потім інфляції шляхом виплати 6 млрд гривень боргів Ощадбанку за заощадженнями.
- До речі, в якій валюті зберігаєте свої заощадження?
- На депозитний внесок у Райффайзенбанке лежить 24 тисячі гривень. Так само, як всі, я їх зняти не можу.
Про вибори і коаліції
- Чому в УНП змінили думку щодо дострокових виборів?
- Спочатку їх призначили на 7 грудня, і ми були “за”. Але коли почалися проблеми в економіці, стало не до виборів. Хіба в таких умовах можна сформувати нормальний парламент і уряд? ЛЄНІН і ГІТЛЄР прийшли до влади в умовах економічного хаосу. Не хочеться, щоб наш народ обрав якого-небудь дуче.
- Ви виступаєте проти коаліції НУ-НС і “Регіонів”. Вона передбачає спікерство Івана ПЛЮЩА, чого хоче Президент і не хоче ТИМОШЕНКО. Знову виступаєте проти ЮЩЕНКА на боці Прем’єра?
- Не вийшло у ЮЩЕНКА з БЮТ, не вийде і з Регіонами. А все тому, що обидва мегаблоки відображають інтереси великого капіталу. Ця модель не передбачає компромісу, суть якого в тому, що президент пропонує політику подолання кризи і всі об’єднуються навколо неї.
- Виходить, УНП не влаштовує цей Кабмін. Кого ви бачите на чолі нового уряду?
- Будь якого, на кого згодні будуть БЮТ і ПР. Прем’єром має стати третя особа, а не ЯНУКОВИЧ або ТИМОШЕНКО. Я кажу про державний інтерес, а не про приватний. От у КОСТЕНКА немає свого інтересу. У нього немає фабрик, заводів чи землі. У нього є тільки (з пафосом) Україна! ЯНУКОВИЧ і ТИМОШЕНКО повинні відмовитися від прем’єрських амбіцій, щоб домовитися про спільні дії. Тільки так, інакше втратять все.
Про гроші партії
- Спонсори вашої партії теж втратять? Олександр Слободян, Ігор Тарасюк, Василь Бартків, Олександр Клименко?
- А до чого тут спонсори? Всі втратять … Названі вами підприємці допомагають партії. Але про спонсорів УНП знає лише Юрій КОСТЕНКО, більше ніхто. І ви ніколи про це не дізнаєтеся. Я єдиний в партії курую ці питання!
- До речі, про депутата вашої групи в НУ-НС КЛИМЕНКА. У нього чималий бізнес в Донецьку: будівництво, ресторани. Він такий тихий в парламенті – боїться, що бізнес відберуть?
- Погано ви знаєте діяльність депутатів, якщо вважаєте, ніби вона зводиться тільки до озвучення анекдотів у мікрофон. КЛИМЕНКО – автор важливих законів. Серед них – про будівництво соціального житла, по розвитку малої енергетики.
- Кажуть, у партії зараз непросто з грошима. Це так?
- Чи хотіли б ви спіймати золоту рибку? Не вийде: знаєте, скільки бажаючих хотів дізнатися про гроші УНП?.. Незважаючи на кризу, партійного бюджету вистачає, хоч для мене це нелегко. У цьому році відновили фінансування райорганізацій. Починаємо акцію “Купуй українське”. Буде реклама по телебаченню, білборди, на що потрібні значні кошти. Але ми не партія жирних котів, багато хто акції у нас проходять на ентузіазмі.
- А який зараз у УНП річний бюджет?
- Зараз не скажу, та й не моя це завдання. Є бухгалтерська звітність, запитуйте у керівника секретаріату партії Ярослава ДЖОДЖИКА.
Про союзників
- Чому у УНП не склалося партнерство з партією Свобода?
- Ми ніколи не будували спільних планів. Ми – права парламентська сила. Свобода – молода партія. Де-що у їх радикалізм ми не підтримуємо. Але тактична співпраця між нами є: на місцях працюємо разом у рамках національної ідеї. У 2006 році ми намагалися разом йти на вибори. І в цьому році вели консультації з Олегом ТЯГНИБОКОМ про спільне виступі. Але з боку Свободи відповіді не отримали.
- Це правда, що в Західній Україні Свобода потіснила позиції УНП, електорально й в місцевих радах?
- Свобода потіснила не УНП. Скориставшись розчаруванням виборців в політиці Президента і Прем’єра, вона зміцнила позиції за рахунок НУ-НС і БЮТ. Електорат УНП нікуди від нас не дівся. За соціологічними опитуваннями за жовтень, за УНП проголосувало б більше виборців, ніж за Свободу. Але ми сьогодні в блоці, і нас ідентифікують як партію, котра знаходиться в якійсь мірі у тіні Президента.
- УНП замовляє соцопитування для себе? Який зараз у партії рейтинг?
- Перед виборами ми замовляємо соціологічні зрізи, за кого виборець готовий голосувати: правих, лівих, лібералів. Існують потенційні можливості партій. У УНП вони вищі, ніж у Свободи.
- На недавньому з’їзді Нашої України чітко прозвучала думка, що НУ - єдина сила, що боронить національні пріоритети. Чи не побоюєтеся посягання на свою націонал-демократичну нішу?
- Наша Україна переживає глибоку кризу, вона втрачає електорат. А ось УНП буде заявляти про себе як про праву партію в економічному сенсі, чого раніше ми не робили.
Про проблеми партії
- Як будуються відносини з внутрішньою опозицією - радикальним крилом партії?
- Воно представлено Василем ЧЕРВОНІЕМ, Іваном ЗАЙЦЕМ, Степаном ХМАРОЮ, який – член УНП вже два роки. Ми – зразкова демократична партія. Почнемо з того, що у нас кожні два роки таємним голосуванням обираються керівні органи – від голів облорганізацій до лідера партії. Всі дискусії у нас ведуться відкрито. Такого немає у жодній партії в Україні.
- Чи немає відчуття, що у партії зріє невдоволення вами? Коли чергова зміна керівництва УНП?
- Я часто працюю з регіональними організаціями, тому знаю позиції і потреби пересічних партійців. З’їзд УНП відбудеться 6 грудня цього року. Традиційно вибори голови партії проходять на альтернативній основі. Не знаю, хто буде опонувати мені в цей раз.
- Як ви поясніть, що, починаючи з 2002 року, УНП жодного разу не виступила на вибори самостійно?
- А чи була альтернатива у 2002 році йти проти блоку Наша Україна, який ми ж разом створювали? Ми планували створити блок не тільки на парламентські, але й президентські вибори, і ця стратегія себе виправдала. У 2005 році я запропонував з’їздові концепцію самостійного походу в Раду. Її підтримали. Але у вересні 2005-го до мене прийшли ДРАЧ, ПАВЛИЧКО, ЧЕРВОНІЙ та інші та й сказали: сама УНП не пройде, потрібно об’єднуватися у правий блок. Але НРУ, КУН та Собор пішли з Нашою Україною. Після програшу 2006 року в УНП почалися складні процеси, розчарування членів партії. У 2007 році, якщо б ми пішли самостійно, демократи не отримали б 228 голосів і коаліції б не було. Для того, щоб не руйнувати можливість її створення, ми пішли на неприродній блок з лібералами і колишніми лівими на чолі з ЛУЦЕНКОМ.
- Чому, починаючи з 2005 року, УНП послідовно втрачає відомих членів? Пішли В’ячеслав КИРИЛЕНКО, Євген ЖОВТЯК, Олександр ГУДИМА, Валерій АСАДЧЕВ і багато хто інші.
- Це природний процес. І, до речі, АСАДЧЕВ призупинив своє членство, тому що його призначили головою Полтавської обладміністрації (у 2007 році АСАДЧЕВ публічно пояснив свій крок незгоди з наміром УНП йти на вибори самостійно. – Нова).
Але в партію приходить багато молодих. Наприклад, голова Донецької облорганізації УНП КЛИМЕНКО, витримав тиск з боку Регіонів. Або член Центрального проводу партії Олександр ТОДІЙЧУК. Він мало світиться, але в свій час очолював Укртранснафта. Сьогодні ТОДІЙЧУК – активний політик правого толку. Так що партія росте і розвивається.
Автор: Юрій ЗУЩІК, газета Нова
Переклад: Петро А. ВЛАСІЙЧУК ІІІ
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|