В Брюсселі відбудеться зустріч міністрів закордонних справ країн НАТО, на якій, як раніше очікувалося, Україні і Грузії мали надати довгоочікуваний ПДЧ (План набуття членства в НАТО). Однак уже в останні дні тижня, що минає, стало зрозуміло: нині розраховувати на приєднання до ПДЧ ми можемо ще менше, ніж на Бухарестському саміті навесні. Тоді ми мали принаймні сильну підтримку з боку США. Нині ті ж Сполучені Штати дали нам чітко зрозуміти, що сподівання наші марні.
Спочатку посол США в Україні Вільм Тейлор невиразно прорік: “Увесь цей процес приєднання до ПДЧ, можливо, вже неактуальний. Він настільки заполітизований, що, можливо, слід від нього відмовитися”. Відтак і держсекретар США Кондоліза Райс уже більш зрозуміло заявила, що на наступній зустрічі міністрів ЗС країн НАТО немає потреби обговорювати питання про план приєднання до членства в альянсі України та Грузії.
Звісно, США, принаймні адміністрація Джорджа Буша, і надалі підтримує євроатлантичні устремління України, однак, як вважають експерти, вони не можуть дозволити собі черговий раз програти, як це сталося в Бухаресті. Насправді дипломатія США постала перед проблемою: з одного боку Вашингтон хотів би, аби Україні й Грузії в Брюсселі надали ПДЧ, з другого — американці не можуть не розуміти, що їхні європейські партнери по НАТО, передусім Німеччина і Франція, не підтримають цю ідею. Їхні лідери про це заявляли відкрито. І не раз.
Втім, те, що буде саме так, стало зрозуміло ще у вересні, після розпаду демократичної коаліції в українському парламенті. Уже на саміті “Україна — ЄС” у Парижі єврочиновники жодної європейської перспективи не обіцяли. А після того негативні настрої щодо наших європерспектив у Європі лише посилилися. Звісно, Європу можна картати за її позицію. Не секрет, що на неї, особливо на Німеччину і Францію, які, власне, найбільше блокують просування України до НАТО, дуже впливає Росія. Навіть на російську агресію в Грузії, а також фактичну анексію грузинських територій, Європа належно не відреагувала. Однак будьмо відвертими: ми самі були не на висоті.
Очевидно, що на тлі тієї політичної кризи, яка вразила вищі ешелони української влади, важко розраховувати на інше ставлення. Європа хоче мати справу з передбачуваними партнерами. Її представники не раз заявляли, що ключ від євроатлантичних інституцій перебуває в наших руках. Ми ж замість того, щоб демонструвати європейськість, стабільність і послідовність, продукуємо кризу за кризою. До того ж наші провідники виявилися неспроможними підготувати належно громадську думку, через що рівень підтримки входження України до НАТО не зростає, а, швидше, навпаки. Більше того, навіть в українському істеблішменті досі немає належної єдності щодо цього питання.
Щоправда, на думку європейських політичних оглядачів, адміністрація Буша аж ніяк не відмовилася від ідеї приєднання України і Грузії до НАТО. Перед тим, як залишити політичну сцену, вона начебто намагається знайти нові шляхи набуття членства України і Грузії в альянсі. Заяву Кондолізи Райс стосовно того, що вона не наполягатиме на наданні їм ПДЧ, вони коментують таким чином: Америка шукає нові шляхи реалізації висновків Бухарестського саміту про те, що Україна і Грузія в майбутньому стануть членами НАТО, в обхід ПДЧ. Про це, власне, прямо сказав посол США в Україні Вільям Тейлор: “Якщо ПДЧ неможливий, ми пошукаємо інші шляхи, як зробити те, чого хочуть українці, їхні лідери й уряд”.
Він дав зрозуміти, які це шляхи: “Польща, Угорщина і Чеська Республіка не мали ПДЧ, але вони приєдналися до НАТО, як тільки досягли критеріїв”.
Щоправда, в Україні цю пропозицію, за висловом оглядача “Німецької хвилі”, сприйняли як “ввічливу відмову”.
— Пропозиція США запросити Україну і Грузію до НАТО з “чорного входу”, без проходження ПДЧ, — каже директор Інституту зовнішньої політики Дипломатичної академії при МЗС України Григорій Перепелиця, — насправді — “ввічлива відмова” в членстві.
Він підкреслює, що такого механізму для приєднання нових держав до НАТО після 1999 року, коли вступили згадані Тейлором країни, в документах НАТО не передбачено.
— А оскільки такого механізму немає, — каже Григорій Перепелиця, — то викликає сумнів, що НАТО може прийняти нас поза рамками ПДЧ.
Така лінія, на його думку, вибудовується через те, що Німеччина і Франція не бажають бачити Україну в НАТО. Новий же президент США Барак Обама змушений буде шукати компроміс з Європою задля відновлення трансатлантичних зв’язків. Хто стане жертвою такого компромісу? Україна і Грузія. Тому що це влаштовує і Європу, і Росію. Україна і Грузія не є такими важливими для ЄС, як, власне, і для Штатів, як відносини з Росією.
Що це? Новий Мюнхен? Нова змова сильних світу цього проти суверенних держав? Схоже на те. Як і на чергову поразку України.
Автор: Василь НАЗАРЧУК, Галичина
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|