Зі спогадів Ніни Андріївни КИРИЧЕНКО з Нижнього Вербіжа.
Я народилася 23 грудня 1917-го року в районному містечку Ічня, що на Чернігівщині, у сім’ї дуже віруючих людей. Мама займалася домашнім господарством, а тато був дуже добрий чоботяр. Узимку шив людям взуття, а від весни до пізньої осені працював коло землі. У нас було сім десятин землі, ми вважалися середняками. Були в господарстві корова, кінь, свиня, кури. У сім’ї росло шестеро дітей, я — четверта.
Ми мали для життя усе необхідне. Чернігівщина — край, де дуже добре родять картопля і жито. У 1922-му на півдні України був неврожай і звідти до нас приїжджали люди міняти хустки на зерно. Але крайньої біди тоді ще не було. Пригадую, в січні 1929-го сестра заміж виходила, то на весіллі було всього вдосталь. А ось весною цього року почали з’являтися агітатори, які закликали іти в комуни.
Людей стали ділити на бідняків і куркулів. Куркулів вивозили, їхні будинки, худобу, усе майно, реманент забирали в комуну. У нас від Ічні утворилася комуна в селі Монастирище. Потім ця комуна розпалася, людей стали записувати у СОЗ (спільна обробка землі), що фактично передував колгоспу.
Але люди не хотіли записуватися в колгосп, крім тих, хто не мав ні корови, ні землі. У будинки, з яких виселили багатих людей, стали заселятися приїжджі із Росії. Причому ці руські ставали на високі посади. Ось ці руські та активісти з бідних і примушували людей іти в колгосп силоміць. Пригадую, вночі якось забрали і тата. То була така двоповерхова кам’яниця з підвалом, де людей мучили і били. Ми в ту ніч з мамою не спали і молилися, аби з татом нічого не сталося. Тато уранці повернувся і казав, що його не били, але землю нашу за відмову іти в колгосп відібрали, а дали наділ аж за 12 кілометрів, за хутором Безводівка.
Щоб добратися до поля, доводилося вставати ще затемна. То був дуже тяжкий труд, а все ж земля нам родила і жито, і просо, і картоплю, і буряки. А ось шевцювати татові доводилося вночі потайки, бо накладали непомірні податки. А ще треба було здати контрактацію — кожен двір мав віддати стільки-то зерна, іншого збіжжя. Тато все здавав справно, але вимагачі внадилися ходити щомісяця і вимагали ще і ще — мовляв, зерно потрібне для Африки, там люди голодують.
Щоб урятувати сім’ю, тато з двома старшими синами вночі викопали яму у клуні і там сховали картоплю, а зверху закрили соломою. Просо зсипали у велику бочку, яку заховали за акуратно складеними дровами. І ось приходить на наше подвір’я комісія. Залізними шпицями тицяють по всьому подвір’ю. Зайшли в сарай, почали скидати дрова, а ми удома всі од страху аж заклякли і молимося. Ще б один ряд зняли — і бочку було б видно, та раптом один з активістів махнув рукою, мовляв, так дрова акуратно поскладані, що за ними нічого нема. Це Боженько так покерував.
Ось завдяки цій дещиці запасу нам і вдалося вижити. Картоплю терли на тертці, додавали жменю муки — з цього хліб пекли. Весною, коли зелень з’явилася, за 12 кілометрів у яри ходили, щавель зривали, лободу. У тата від недоїдання ноги спухли.
У нашому містечку був спиртовий завод, він ще при цареві Миколі працював. Сюди з Молдовії вагонами кукурудзу звозили, зсипали і переробляли на спирт. А брагу давали коровам, коням. Люди, які приїжджали з півдня, ходили попід хати, випрошуючи їжу. Мама, як і інші, коли ще було що давати, ділилася картоплею, а як не стало, то голодні люди пили брагу і біля ям умирали, бо були дуже ослаблені.
У 1933-му я вступила до Прилуцького педагогічного технікуму. Там студентам давали 400 грамів хліба на карточку і варили в їдальні суп. Але його на всіх не вистачало. У магазинах не було нічого, окрім у пакетах засушеної ожини, а ось у торговому синдикаті можна було купити все, що душа забажає, але за золото і срібло. У нашій сім’ї була дуже цінна річ, реліквія — срібний портсигар із золотими буквами. Напередодні Пасхи мама продала його і за це отримала трохи пшеничної муки.
Після закінчення технікуму роботу Ніна Андріївна знайшла у селі Сваричівка. Там заміж вийшла, теж за вчителя, дітей народила. Коли чоловік повернувся з фронту, знайти роботу в рідних місцях не вдалося. У міністерстві освіти порадили їхати на Західну Україну. Бандерівців Ніна Андріївна не боялася, бо тоді, в голодні часи, ще дитиною чула від старших, що із Західної України їм передавали продукти, та ця допомога з вини Сталіна до них не доходила.
Спершу Ніна Андріївна з чоловіком учителювали на Калушчині, потім у Печеніжині, Ключеві і в Нижньому Вербіжі, де й живе ось уже півстоліття. Має четверо дітей, троє онуків, двоє правнуків. Живе біля доньки Тамари, удова. Її сім’ї пережити голод, запевняє, допомогла тільки щира віра в Бога, вона й досі тримає її.
Автор: Вікторія КОХАН, “Вільний голос”
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|