На початку 2000 року міська рада через засоби масової інформації закликала зареєструватися місцевих жителів, котрі пережили Голодомор у східних і південних областях України в 1932—1933 роках. На той час зголосилося понад 200 осіб. Сьогодні таких людей у Коломиї є трохи більше сотні. Не беручи до уваги Голодомор, як цілеспрямовану політику партії і уряду щодо українського населення, особи, які зареєструвалися, очікували обіцяної матеріальної допомоги. Допомога залишилася голою декларацією. Але справа не тільки і не стільки в цьому.
Журналіст “Вільного голосу”, керуючись поданим міськрадою списком очевидців Голодомору, намагався з тими очевидцями зв’язатися, бодай по телефону. На жаль, більшість очевидців або померли, або через старість, на жаль, мало що пам’ятають. Є й інша категорія зареєстрованих “очевидців” — одні навідріз заперечують факт Голодомору, інші “щось десь там чули”, але “не в таких масштабах”.
Наприклад, мешканка з вулиці Коновальця заявила в телефонну слухавку: “Ничего я вам не скажу, я вообще против всей этой вашей бандитской политики”. І до чого тут “вся ваша политика” — важко зрозуміти.
Мешканка з вулиці Мазепи оповіла, що народилася у 1923 році на хуторі Черепів, що межує з Росією. Отже, в 1933-му була десятилітньою дівчинкою. Запевняє, що в тому році стояла посуха. Земля потріскала, колоски “стирчали, як солдатики” — без зерна. Сім’я виїхала до Ростова. А штучний голод — “то все брехня, придумана націоналістами”.
Менш категоричним виявився мешканець з вулиці Бандери К. Крупський. У 33-му він проживав з батьками в Києві. Було сутужно з харчами. Батьки здавали фамільні коштовності взамін на продукти.
Михайло Кондратюк до пенсії служив військовиком на аеродромі в Коломиї. Родом з Житомирської області, райцентр Андрусівка. У 34-му від голоду помер його брат, відтак мати. Завербовані радвладою сільські п’янички нишпорили по хаті, стодолі, шукаючи схованого зерна. Більше нічого не пам’ятає, позаяк переніс сім операцій.
Жителька Нижнього Вербіжа учителька-пенсіонерка Марія Сазонова під час “жнив розпачу” мала дев’ять років. Мешкала в місті Хорол Полтавської області в багатодітній сім’ї. Аби прогодувати сім’ю, батьки їздили в Білорусію за продуктами. Нишпорки вистежили — батька посадили в тюрму “за спекуляцію”. Троє дітей зосталися без батьків. Сусідка порекомендувала звернутися до міліції, аби повернули дітям батьків, бо самі не виживуть. Власті “змилосердилися” — дітей забрали в дитбудинок. У дитбудинку перенаселення — 600 малолітніх клієнтів, а він розрахований менше ніж на половину цієї кількості. Слабосилі просто помирали. Однак, дитбудинок — хоч якась надія на виживання. Тому деякі мами у безнадії підкидали туди своїх малюків… Пані Марія Сазонова просила журналіста: лиш не перебільшуйте. Не перебільшуємо. Куди вже…
Іван Козловський, що мешкає на вулиці Петлюри, наслідки “хлібозаготівель” бачив на станції Шепетівка, поряд з якою жив з батьками в малосімейці. Дотепер перед очима старого стоять жахливі картини літа 1933-го: довкола вокзалу, на залізничному полотні, а також у скверику, що всихав поруч, лежали поодинокі трупи у скарлючених позах. Батько казав йому, маленькому, що то жебраки, які не хотіли працювати й тому повмирали від голоду. І цей нестерпний солодкаво-кислий запах… Аби не травмувати дитячу психіку, сімейство Козловських переселилося в інший район міста.
Джерело: Андрій МАЛАЩУК, “Вільний голос”
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|