Чорне крило Голодомору торкнулося й родини Марії Кіндратівни Чиж, яка нині проживає в Гвіздці. Пані Марія, з дому Новицька, народилася у вересні 1923 року в селі Стрільники Малодівицького району на Чернігівщині. У батьків їх було четверо дітей, двоє доньок і двоє синів. Батько Кіндрат Якович був учасником Першої світової війни, під час якої попав у австрійський полон аж до Відня. З чужих країв довелося чоловікові втікати через Галичину, й наш край, місцеві люди припали йому до душі. Тому змалечку маленька Марійка часто слухала теплі батькові спогади про “Галіцію”.
Коли голод прийшов у Стрільники, Марії Кіндратівні вже було дев’ять років. А тут ще й розкуркулили сім’ю старшої сестри, довелося доглядати двох її донечок Катерину й Олечку. Потрохи село стало вимирати, мертвих людей вивозили підводами й закопували. Їли бур’яни, лободу, макуху, справжнім порятунком сім’ї Новицьких стала корова, молоко якої тоді було на ціну золота. Проте й це не вберегло від смерті матір Марії Кіндратівни — Прісю. Пані Марія скрушно розповідає, що так і не запам’ятала матусиного обличчя, лише хіба що силует. З її смертю в сім’ї немов згасло сонце. Марійці на все життя закарбувався той день, коли поховали маму, й заплаканий батько, аж чорний від горя, пригорнув до себе найменших і розпачливо промовив: “Діти, що я буду тепер з вами робити?”. Але раду таки зумів дати. Гірко заробляв у колгоспній пожежній частині свої трудодні й маленьку пайку хліба, щоб прогодувати молодших дітей і онуків. Усього себе посвятив малечі, вже більше й не одружувався.
Уже минули десятки літ, а в Марії Кіндратівні й досі стоять перед очима спухлі від голоду люди. Проте, коли Голодомор відступив, життя далі залишалося важким і голодним. Ще перед війною пані Марія навчалася в педагогічному технікумі в Прилуках, проте закінчити його не встигла. Пригадує, як усі бігли на міську площу, де з гучномовця почули повідомлення про початок Великої Вітчизняної. Під час війни закінчила школу медсестер, а вже по війні її, молодого й перспективного медпрацівника, направили на роботу на Станіславщину. Усі пожитки Марії Кіндратівни вмістилися в невелику торбинку, з якою й приїхала в чужі краї. До речі, на Прикарпаття Марійку відправили не одну, з нею була товаришка Галя, з якою разом зростали і в якої від голоду вимерла родина. Отож Галю розприділили в Бурштинську лікарню, а Марію залишили в Івано-Франківській обласній. Страшні то часи були, по селах лютували дифтерія, тиф, скарлатина, люди не хотіли йти лікуватися. Не оминув тиф і Марію Кіндратівну.
Тут зустріла Марійка свою долю, Леоніда Васильовича Чижа, родом з Овруча Житомирської області, працював він заступником начальника районної контори зв’язку. Коли перебралися до Гвіздця, Марія Кіндратівна організувала медпункт і стала його першим медичним працівником. Згодом закінчила фельдшерсько-акушерське училище в Івано-Франківську. Свою роботу знала й любила, завжди допомагала людям у біді, бо пам’ятала батьківський заповіт: бути чесною і не чинити нікому зла. Уже й будучи на пенсії, Марія Кіндратівна ще пропрацювала в Гвіздецькому медпункті одинадцять років. Виховала сина Володимира, має онучку, студентку Прикарпатського університету.
У кількох абзацах газетної публікації неможливо переповісти людське життя, але бодай штрихами є можливість увічнити історію з уст ще живих свідків. Тому 85-літня Марія Кіндратівна, розхвильована від спогадів, наголошувала, що про Голодомор, який випав на долю її покоління, не можна забувати, про це треба говорити й писати, щоб таке страхіття більше ніколи не повторилося в нашій історії.
Автор: Оксана КРОХМАЛЮК, “Вільний голос”
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|