Поневіряння 81-річної Ядвіги Йосипівни Малярчук почалися задовго до 1932… Голод для неї та її сім’ї почався з того, що батька розкуркулили. “Я пам’ятаю кожен день зі свого дитинства, — каже, — хоча інколи не можу згадати день вчорашній”. “Я лишилася від мами восьмимісячною (мама померла), і нас виселили. Куди — не знаю, скільки ми там були — теж не знаю. Але одного дня тато нас трьох малих забрав і ми поїхали потягом”. Пам’ятає пані Ядвіга, як на одній зі станцій тато хотів їх, мабуть, залишити, але вони з молодшим братом почали голосити… І приїхали у Новоград-Волинський, районний центр. Там тато їх відвів до довгого низького будинку (бараку?), з білими воротами. “Тато завів нас за ворота, залишив, сказав лише, що хліба купить. Отам і сиділи та чекали”. А то був притулок. Там дали ріденький супчик (хоч голову мий) і шматочок хліба. “Діти були різні, — пригадує пані Ядвіга, — і великі, і малі…”.
Кожен шматочок хліба, що їй подавали добросердні руки, вона пам’ятає. Пам’ятає, що якось перелізли через мурований паркан притулку, а по той бік був малий міський базарчик. А там саме сиділа навпочіпки жіночка з початою пляшкою молока. “Ми стали з братом проти неї і своїми жадібними очима впилися в ту пляшку”, — згадує. “Що, діточки, молока хочете?” — спитала у них жіночка і віддала їм пляшку. Пили з братом по черзі, по ковтку, боялися розплескати. А так ходили дорогою, збирали вишеньки і сливи”. “А вошей було, — раптом каже, — аж шкіру попроїдали”. “А тут нас старша сестра знайшла. Поскладали нас на фіру і кудись повезли. А там дали густої пшоняної каші. Сестра мене малу таки забрала, а брата ми загубили”.
“Прийшли ми до тата. А тато собі курінь зробив і вже пластом лежав, помирав мабуть. Послав він нас із сестрою хліба просити. Пішли… Йшли ми, йшли, аж на окраїну міста дістались. А там сіли під якусь хату і почали дуже сильно кашляти (від холоду). Вийшла жінка та й нагнала нас. Знайшли ми собі притулок на ту ніч під кузнею. Там і спали. А на ранок — у магазин, хліба випрошувати. Хліб тоді продавали на вагу, тож нам кожен ділив по окрайцеві… А тут на нас із сестрою ще й пси приблудні напали, покусали… Ще й досі сліди залишилися…
Я вже була спухла, а надворі — зима. Холодні ж тоді зими були. Аж тут нас моя хрещена мати знайшла і забрала до себе. А сестру залишила у місті і далі хліба просити. Пам’ятаю, привезла мене, роздягнула, посадила голу на піч, а одяг — у піч, але не спалити, а обкурити від комах, бо переодягти не було в що. І дала мені дві картоплини. Я їх так їла, — каже моя співрозмовниця, — що тепер діти так шоколад не їдять”.
Але на тому поневіряння маленької Ядвіги не завершилися. Матка її довго у себе не тримала, але відвела у сусіднє село до татової сестри, а та взяла малу за руку і відвела до рідної хати. “Так би й не знала, відки я родом”, — лише каже на те вона. У татових маєтках, а це дві великі хати, в одній відкрили магазин, в іншій — мешкала секретарка. Тож зайшла мала у ту, де магазин, стулилася у куточку і заплакала собі. Продавець упізнав “кірикову” доньку, пожалів і дав окрайчик хліба. Пішла у сільраду, де зігріли біля печі, нагодували ще хлібом, а згодом відвели до хати, де жили такі ж сироти, як і вона. Наступного дня їм принесли картоплі, яку пекли на печі, а потім варили у консервній банці. Так до весни і прожила. Коли потепліло, теляток колгоспних пасла…
Багато чого ще випало на долю пані Ядвіги: і картоплю перемерзлу на полі разом з іншими дітьми збирала, і листя з липи їла, і зерно збирала на землі на голому колгоспному полі, на тих місцях, де копиці стояли. І наймитувала по людях…
“Я там всю біду з’їла, а тут лише закусила”, — каже, коли мова заходить про її життя на наших теренах, куди потрапила 1947 року. Хоч вона сама неписьменна (каже, що її науки було, що хіба за руки дітей біля школи потрималася, коли гралися на подвір’ї). Всі її троє дітей здобули вищу освіту і осіли хто де: у Красноярську, Черкасах, у Івано-Франківську. Має 8 онуків і 6 правнуків…
Автор: Олег ПРОСКУРЯКОВ, “Вільний голос”
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|