Пережите залишає слід на усьому подальшому життєвому шляху. Особливе значення мають дитячі враження, які, мов кіноплівка, фіксують події емоційно-глибоко і чітко.
1933-го Домініці Іларіонівні Коваль було 7 років. Тоді їхнє село Матвіївку Чигиринського району Черкаської області, як і тисячі інших українських сіл, чорним крилом накрила велика біда. Їхня сім’я, в якій підростали 13 дітей, опинилась під прицілом страшної голодної смерті. Весь урожай забрали. Домініка, 12-та донька, пам’ятає, як заколисувала найменшу Галинку. До хати увійшов батько, Щирик Іларіон Маркович, з болем і відчаєм почав розказувати мамі, Парасковії Филимонівні, що на кутку Кочергівка батьки зарубали найменшу дитинку — щоб врятувати від голоду решту голодних діточок. З’їли усе, тільки ручки залишилися. Домініка досі здригається від жаху, згадуючи той вечір. Пам’ятає, який страх проймав її за сестричку, як вона тулила її до грудей і поливала сльозами…
Але батьки зробили все, щоб діти вижили. Батько за працю в колгоспі отримував 300 г хліба щодня. Приносив додому, і порівно ділив між усіма. Мама не відходила від печі, бо діти весь час хотіли їсти. Варила юшку з листя липи, лободи, їли макух. Домініка пам’ятає довгий дерев’яний стіл з лавами, де вони малі сиділи, мов горобці, й чекали, коли мама налиє кожному в мисочку такої бажаної баланди. Пам’ятає, як раптом пронизала думка: а мама ж ніколи з нами за стіл не сідає! Схопила свою мисочку, підбігла до нені, хотіла поділитись. Мама крізь сльози лиш заспокоювала: я куштувала страву, дитино, тож і наїлася… Мати до смерті (вона померла у 78 років) згадувала, не зважаючи на сильний склероз, що була в неї найдобріша донечка — Домочка, яка годувала матусю зі своєї мисочки…
На превелике щастя, батьки мали корову. Саме це врятувало їх усіх від голодної смерті. Зате пам’ять зафіксувала страшні трагедії сусідів, односельців. Люди вмирали цілими сім’ями, у сусідстві голод скосив батька і семеро його діточок. Люди падали дорогою, під парканами, в хатах, знесилені і виснажені, з розпухлими животами. Одна жінка присіла під їхнім парканом, Домініці здалось, що вона дивиться скляними очима просто в душу. Побігла до батька, просила накрити нещасну, може та змерзла. Батько схилився, торкнувся — йому не залишалось уже нічого, лиш закрити очі бідолашній — вона вже відмучилась. Задубілі трупи щодня збирала підвода. Їх скидали у величезну яму, штабелями. Дівчинка плакала, спостерігаючи, як ще живі родичі німо і беззвучно застигали на краю тієї страшної ями, на краю свого жахливого відчаю. Тепер на тому місці — велика братська могила, хрест, свічки і напис: “Жертвам Голодомору 1932—33 років”.
1944 року старшу сестру Домініки, фронтовичку Сіму, направили у Гвіздець, третім секретарем райкому партії. Коли в неї народилась донька Лариса, Домініка приїхала допомагати доглядати малу. Тут, у Гвіздці, зустріла свою долю, вийшла заміж за першого секретаря Миколу Палійчука, народила трьох синів — Валерія, Сергія, Василя. Чоловік помер на 51 році життя, синів женила сама. Працювала друкаркою, потім 35 років — касиром автопарку в Черкасах. Її фото 11 років не сходило з Дошки пошани.
Нині Домініка Іларіонівна живе у Гвіздці сама. Валерій працює в Києві, Василь — у Кременчуці, а Сергій чотири роки тому помер. Уся вулиця знає її гостинність і привітність. Бабусі тяжко ходити, але в хаті й коло хати такий порядок, якому позаздрять і молоді господині. Вона дарує сусідам свої гачковані серветки, вони приходять до неї і просять помолитись за рідних. Тут зажди наварено, а нас бабуся пригощала свіжоспеченим печивом і вином зі свого винограду. Каже, що найперше треба нагодувати людину. З фотографій у хаті усміхається її молодість, на столику — листи з усіх-усюд від рідних і близьких. На її 80-ліття вони з’їхались з Одеси, Черкас, Кривого Рогу, бажали довголіття і здоров’я. А Домініка Іларіонівна у відповідь бажала їм, кілька разів повторила й нам: щоб ніхто ніколи не зазнав такого горя, яке випало їм, щоб ніхто ніколи не плакав і щоб у всіх оселях був достаток.
Автор: Валентина БЛИЗНЮК, “Вільний голос”
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|