2015 © Коломия ВЕБ Портал / info@kolomyya.org


повернутися на головну


Пошук:

 
  Форум
  Єпархія УГКЦ
  Бізнес каталог
  Інвестиції
  Історія
  Видатні особи
  Освіта
  Культура
  Медицина
  Коломийське МБТІ
  Місто. Влада
  Фотогалерея
  Відео
  Оголошення
  Туризм
  Горящі путівки
  Готелі
  Ресторани, кафе
  Дозвілля


переглянути каталог


Новини партнерів

Завантаження ...



 Ю.Молодій © 2000-2015

Останній суверен на роздоріжжі

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2008-11-15 12:04:20

Сьогодні Америка – найсуверенніша країна у світі. Звичайно, у наш час поняття суверенітету значною мірою розмито через постійно зростаючу взаємозалежність держав, і для більшости з них це радше юридична фікція. Навіть ті деякі країни, що входять до числа найбільш могутніх держав, намагаються не піддатися спокусі утверджувати власну владу і незалежність без огляду на инших. Безумовно, будь-яка держава (чи, вірніше, її політичне керівництво) може проводити самовбивчу нерозумну політику. Але така “можливість” стає усе більш обмеженою з огляду на інтереси близько двохсот країн, що співіснують нині у політично взаємопов’язаному і взаємозалежному світі.

У цьому контексті військова кампанія Сполучених Штатів проти Іраку – як і не настільки агресивна, але не менш принципова позиція США щодо Міжнародного карного суду і Кіотського протоколу – демонструє унікальність Америки як останньої справді суверенної держави. Ці й инші подібні кроки, особливо здійснені після 11 вересня 2001 року, відображають глибоке переконання адміністрації БУША в тому, що для захисту своїх національних інтересів США повинні мати свободу дій: могутньому Гуліверу негоже бути зв’язаним по руках і ногах слабкими ліліпутами.

Поствереснева політична риторика і стратегічна переорієнтація Америки супроводжуються рішучим розривом із застосовуваним упродовж п’яти десятиліть двопартійним підходом до формування міжнародної політики. Незважаючи на відкриту критику на адресу адміністрації БУША, зовнішньополітичний істеблішмент демократів в основному був налаштований на мовчазну згоду з новими стратегічними і світоглядними баченнями президента, тому деякі демократичні лідери спочатку навіть входили у групу підтримки. У результаті більшість рецептів, пропонованих демократами в галузі зовнішньої політики, дістали легкий “бушівський” присмак.

Вересневі події показали, що зміни у зовнішньополітичній доктрині і політиці дійсно були необхідні. Тепер головне – усвідомити, чи вірно був поставлений діагноз відразу після 11 вересня і, зокрема, наскільки правильно вчинили Америка й увесь инший світ, зосередивши зусилля на боротьбі з тероризмом. Зрештою, навіть безперечна істина про те, що Сполучені Штати мають абсолютний суверенітет як останній притулок, усе-таки залишає відкритим питання: для чого потрібний США цей суверенітет? Для забезпечення державної безпеки, як скажуть багато хто? Але, у такому випадку чи не будуть спрямовані на увіковічення унікального становища зусилля загрожувати державній безпеці Америки і її громадянській свободі?

Сполученим Штатам варто глянути в очі новій і надзвичайно важливій реальности: у світі відбувається безпрецедентне за масштабом й інтенсивністю пробудження політичної активности, у результаті чого стратегія сили змінюється, зіштовхнувшись із популістською діяльністю. Необхідність якось реагувати на це масове явище ставить єдину у своєму роді суверенну Америку перед історичною дилемою: визначити свою глобальну роль. Ми перебуваємо на самому початку серйозної дискусії, що розгортається навколо цієї теми.

Зовнішня політика після 11 вересня: політичний тріумф і стратегічна уразливість. Аж до терористичних атак 2001 року адміністрація БУША взагалі не мала жодної зовнішньополітичної доктрини, що заслуговувала на увагу, і тому не дивно, що відтоді її курс визначався, головним чином, потрясінням, пережитим 11 вересня. Будучи наслідком отриманої травми, ця політика формувалася в атмосфері загального обурення й експлуатує цілком зрозумілу тривогу, яку породили в суспільстві теракти. Спонтанною реакцією адміністрації стала кампанія з поширення у суспільній свідомости її власного бачення нового виклику, а також наступне обґрунтування всеосяжної, глобальної відповіді на цей виклик. Відправним пунктом і джерелом натхнення для того й иншого стали події 11 вересня. У результаті була вироблена вузько-сфокусована політика з далекосяжними намірами.

Теоретичною основою американської зовнішньої політики після 11 вересня служить ідея про фундаментальний стратегічний дисбаланс у світі. Прийнято вважати, що стурбованість у зв’язку з тероризмом, який заохочується безвідповідальними державами-ізгоями і набуває усе більш лиховісного характеру через загрозу поширення зброї масового знищення, заступила собою проблему традиційного суперництва між основними державами. У цьому контексті “глобальна війна з терором” набуває символічного сенсу. Вона ведеться під патріотичними гаслами і має мобілізуючий вплив, легалізуючи активність, що у противному випадку розцінювалася б як вихід за рамки законности чи просто протиправна. Події 11 вересня фактично призупинили дію положення про недоторканість особи навіть щодо громадян США, дали санкцію на “посилені допити” (читай: катування) затриманих і однобічні воєнні дії – точно так, як Перл-Гарбор у свій час узаконив у суспільній свідомости атомне бомбардування Хіросіми. Усе це вважалося болісним, але необхідним атрибутом справедливої війни.

Акцент на тероризмі був політично доцільний і через розпливчастість цього поняття. Після 11 вересня поняття “тероризм” було доведено до свідомости кожного американця. Як наслідок, не було жодної потреби пояснювати, як ведеться “глобальна війна з терором”, як довідатися, коли закінчиться ця війна нового типу з невловимим ворогом. Відпала необхідність і в більш точній відповіді на питання про сутність терористів, звідки вони взялися, які історичні, релігійні і політичні мотиви лежать в основі їхньої ненависті до Америки. Таким чином, тероризм замінив совєтську ядерну зброю як головну загрозу, а терористи, що вселяють страх, (потенційно всюдисущі й у цілому ототожнюються з мусульманами) прийшли на зміну комуністам.

Новий світогляд, в оперативному порядку сформований адміністрацією БУША, впроваджувався у вищих ешелонах Білого дому і Міністерства оборони енергійною групою, спонукуваною спільною стратегічною орієнтацією. Внутрішня згуртованість разом із суспільним обуренням, тривогою і прагненням рішучих дій скоротила тривалі і складні політичні дебати. Кожний із трьох ключових компонентів нової стратегії, добре відомий тепер, спирався на теорію історичного розриву.

Однополярний світ, що виправдує право на самооборону, витіснив поняття колективної безпеки, заснованої на атлантичному альянсі і необхідности апелювати до санкцій ООН.

Право силового запобігання чи навіть попередження виникаючої серйозної загрози заслонило собою одну з ключових концепцій державної оборони – стримування (спочатку не бралася до уваги реальна небезпека того, що неточна розвідувальна інформація може спровокувати військове втручання на підставі простої підозри; це стало причиною серйозного конфузу відразу після вторгнення в Ірак).

Ставка на випадкові коаліції одночасно знецінила політичну значимість існуючих альянсів (на зразок НАТО) і підвищила доцільність домовленостей в галузі безпеки з тактично зручними партнерами (такими, як Росія).

Не можна заперечувати, що нова стратегія, породжена духом часу і загальним страхом, якоюсь мірою відповідала новим вимогам ери, що настала після закінчення холодної війни. Війна з терором виявилася історично привабливою формулою. Найпершою демонстрацією нової стратеґії в дії стала своєчасна ефективно проведена військова кампанія, розпочата восени 2001 року з метою знищити гніздо терористів в Афганістані. Ця акція була позитивно сприйнята американцями й здобула серйозну підтримку за кордоном.

Швидка поразка Руху Талібан і розгром вищого командування терористичної мережі Аль-Каїда нарешті надали громадськості доказ того, що війна з терором реальна й у ній можна одержати гору. Перемога буквально витала в повітрі.

На жаль, Афганістан, що цілком заслужено міг би вважатися стратеґічним тріумфом, вже незабаром виглядав лише як тактичний успіх – передусім через непродумані дії самої адміністрації. З широко обговорюваних, але не цілком зрозумілих мотивів люди, відповідальні за розробку американської стратеґії, об’єднали кампанію проти Аль-Каїди Усами бін ЛАДЕНА з воєнною операцією з усунення режиму в Іраку, причому зробили це, не заручившись міжнародним схваленням. Тим самим Ірак трансформувався у головний стратеґічний плацдарм ґлобальної війни з терором.

Громадська кампанія, що піднімає на щит усю серйозність терористичної загрози, продовжувалася і після військових успіхів в Афганістані й Іраку аж до президентських виборів у 2004 році. Оскільки засобам масової інформації (ЗМІ) властиво від природи змагатися в нагнітанні страху, телебачення і преса обробляли громадськість майже щотижня, лякаючи жахливими сценаріями. Так само оперативно був сформований цілий легіон антрепренерів терору (читай: “експертів з тероризму”). Можна припустити, що, якби ЗМІ і вище політичне керівництво країни з дня на день сповіщали громадськість про швидке погіршення здоров’я нації – мовляв, наші серця усе гірше перекачують кров, пам’ять слабшає, життєво важливі органи швидко зношуються, рак поширюється всюди, і усіх нас неминуче очікує повний занепад сил, – ми отримали би мільйони американців, що страждають хронічною іпохондрією в стадії загострення.

Чи варто дивуватися, що у суспільстві, залитому потоком виразних офіційних попереджень про невидиму, але близьку загрозу, почав розвиватися психоз, перетворюючи самовпевнену Америку в охоплену страхом країну? Ба більше, поняття “війна з тероризмом” поступово ототожнюється з політичною формулою “Лаври переможця дістаються мені, а гіркоту поразки розділяють усі”. Відсутність після 11 вересня терористичних актів у самій Америці завжди можна було представити як доказ досягнутого президентом успіху у війні, а будь-яку вилазку терористів – як підтвердження необхідности продовжувати “війну з тероризмом”. Не дивно, що в повній відповідности з історичними прецедентами, виборча кампанія “воєнного часу” увінчалася успіхом чинного “головнокомандуючого”!

Однак, політичний тріумф президентської адміністрації не приніс Америці стратегічних успіхів. Війна в Іраку, розпочата у 2003 році за безпідставними обвинуваченнями і в однобічному порядку, виявилася у всіх сенсах дорожчою, ніж очікувалося. Мало того, що американці продовжують умирати упродовж двох років після “закінчення” війни і тисячі повертаються додому інвалідами – адміністрація не зуміла розумно розпорядитися плодами перемоги після завершення головної бойової фази, і загальні фінансові витрати незабаром почали обчислюватися сотнями мільярдів доларів. У міжнародному масштабі ця кампанія вилилася в історично безпрецедентну ворожість до США, довіру до нашої країни (і особливо до її президента) було значною мірою втрачено. Демагогія навколо нібито існуючої в Іраку зброї масового знищення, ганьба Америки (і її вищих чинів) в Абу Грейбі і Гуантанамо, небезпечна перенапруга військового потенціалу і, як наслідок, нездатність Вашинґтона перешкодити Північній Кореї в отриманні ядерної зброї вплинули на зниження політичної ваги Сполучених Штатів.

Особлива причина для занепокоєння – зростаюче неприйняття Америки в мусульманському світі. Хоча адміністрація уникала антимусульманської реторики, але нагнітання почуття терористичної загрози у телесеріалах і блокбастерах, а також з боку доморослих членів антиарабського Комітету пильности зміцнило у суспільній свідомости образ зачаєного мусульманського терориста, готового в будь-який момент завдати удару. Якщо додати до цього посилену підтримку Ізраїля, що викликає гнів мусульман, і вторгнення в Ірак, то не можна не помітити: американська політика отримує явне антиісламське забарвлення, що грає на руку мусульманським фундаменталістам, які безсоромно поширюють огидний “сатанинський” образ Америки. Це підтверджують висновки Комісії з розслідування подій 11 вересня. Таким чином, нескінченна міжусобна війна між фанатиками і помірними прихильниками ісламу переросла в конфлікт ісламу зі Сполученими Штатами, завдаючи колосальної шкоди як мирним мусульманам, так і всій країні.

Ще більшою небезпекою для довготермінових інтересів Америки є глобальна тенденція створення реґіональних коаліцій з погано прикритою антиамериканською спрямованістю. В Азії, Европі і Латинській Америці все частіше відбувається дистанціювання від Державного департаменту США і всього американського. Цей процес вигідний, наприклад, Китаєві, що експлуатує підсилювані паназіатські настрої народів Східної і Південно-Східної Азії для того, щоб полегшити собі завдання з негласного витіснення Сполучених Штатів з цих реґіонів. Та ж тенденція істотно послаблює трансатлантичну складову в політиці Европейського Союзу, який намагається вибудувати більш чітку політичну лінію. Вона ж спонукує жменьку нових, демократично обраних, але лівацько орієнтованих латиноамериканських президентів зміцнювати відносини з Европою і Китаєм. Поява сильних паневропейських і паназіатських співтовариств і ослаблення трансатлантичних і транстихоокеанських зв’язків загрожують подальшим ростом ізоляції Америки у світі.

Наприкінці 2004 і початку 2005 року в самій адміністрації США з’явилися ознаки усвідомлення загрози, що насувається. З того часу в Білому домі стихли розмови про війну з терором і все частіше почали лунати заклики до боротьби за свободу в усьому світі. Промова БУША при його вступі на посаду в січні 2005-го, що знаменувала собою початок грандіозного “хрестового походу” за свободу, сміливо апелювала до Атлантичної хартії Франкліна Делано РУЗВЕЛЬТА і кампанії за права людини Джимі КАРТЕРА, не кажучи вже про “Чотирнадцять пунктів” Вудро ВІЛСОНА. Однак, від уваги закордонних скептиків не сховалося те, що найбільш частими прикладами, покликаними довести успіх нового демократичного походу, були Афганістан і Ірак, піддані військовій окупації з боку США, а також палестинські території, усе ще окуповані Ізраїлем.

Коротко резюмуючи вищесказане, варто зазначити, що зовнішня політика Вашинґтону після 11 вересня відрізняється крайньою короткозорістю і недалекоглядністю, сіє надмірну паніку і занадто дорога, якщо судити з її перших результатів. У цілому вона зробила Америку більш уразливою і похитнула легітимність її світової переваги. Що ще гірше, поглиблений діагноз не дозволяє у далекій стратегічній перспективі дати визначення історично значимої ролі США у світі, яке здатне згуртувати націю чи виправдати її пріоритети в очах світового співтовариства.

Америка і політичне пробудження у світі. Після 11 вересня 2001 року упорядкований хід історії дійсно виявився порушеним. Але основна проблема нашого часу – не світовий тероризм, а загальна жорстокість, пов’язана з пробудженням політичної активности у світі, яка носить масовий і радикальний характер. Виникаючий у зв’язку з цим виклик американському суверенітету, полягає головним чином зовсім не у тому, щоб перешкодити антиамериканським ліліпутам унерухомити Гулівера, а в тому, щоб об’єднати під своєю егідою швидко зростаючих ліліпутів і разом з ними зайнятися поетапним формуванням ефективного світового співтовариства.

Навіть, якщо масштаби нинішнього підйому політичної активности безпрецедентні, саме це явище має багату передісторію. У свій час Французька революція 1789-го також породила небувалу за своєю напругою і соціальним розмахом активність народних мас, що швидко охопила спочатку Францію, а потім і всю иншу Европу. Пробудження масової політичної свідомости стимулювалося повсюдним поширенням грамотности і пристрасною аґітацією. Країною прокотилася хвиля мітинґів і маніфестацій; на площах міст, у численних політичних клубах і навіть у віддалених селищах звучали полум’яні промови. Цей сплеск активности втягував у свою орбіту не тільки все нових представників буржуазії і нижчих прошарків міського населення, але також і селян, духівництво, аристократію.

Мітолоґія Французької революції помістила шляхетні поняття “свобода, рівність і братерство” у священний пантеон політичних цінностей. Однак, дійсність Французької революції була такою, що не менш звеличеними й оспіваними виявилися розгнузданий терор, революційні трибунали, націоналістична аґітація і люта класова ворожнеча, не кажучи вже про експорт революції в инші европейські країни за допомогою так званих визвольних воєн. Тому терор, як цілком усвідомлений метод політичного залякування, фактично зобов’язаний своїм народженням саме цій революції. Вибухова суміш ідеалізму й емоцій сприяла формуванню могутньої соціально значимої національної самосвідомости, здатної впливати на політику.

Упродовж наступних 216 років пробудження політичної активности поширювалося хоча і повільно, але невблаганно, що схоже на розповзання чорнильної плями. Події в Европі 1848-го й у цілому національні рухи на рубежі XIX-XX століть відображали нову політичну реальність: популізм і посилення рішучости мас. У деяких країнах популісти взяли на озброєння утопічне маніхейство. Воно було випробувано російськими большевиками у 1917 році, італійськими фашистами, що захопили владу у 1922-му, і німецькими нацистами у 1933-му. Процес пробудження політичної активности перекинувся і на Китай, кинувши його в безодню громадянського конфлікту, що розтягся на кілька десятиліть. Антиколоніальні настрої сколихнули також Індію, де дієвим засобом скинення британського імперіалізму була тактика пасивного опору. А після Другої світової війни антиколоніальні політичні заворушення в инших країнах цілковито поклали край европейським імперіям. У Західній півкулі перші ознаки популістської активности проявилися у Мексиці у 60-х роках XIX століття і зрештою призвели на початку наступного сторіччя до революції.

Не буде перебільшенням сказати, що у XXI столітті населення більшої частини світу, що розвивається, пробуджується до політичної активности, й у багатьох країнах це виливається у заворушення і безладдя. Жителі країн, що розвиваються, гостро усвідомлюють кричущу соціальну несправедливість, нерідко виступаючи з гнівними протестами проти тих дій, які сприймаються ними як політичне приниження. Інформація, одержувана за допомогою радіо, телебачення і в усе більше через Інтернет, породжує у суспільстві заздрість, яку політичні демагоги і реліґійні фанатики використовують у своїх цілях. Енергія збуджених мас змітає кордони і кидає виклик нині існуючим державам і усій світовій ієрархії на чолі із США.

Сьогодні безглуздо розмірковувати про майбутнє розвитку Китаю чи Індії, не враховуючи того, що суспільні і політичні настрої їхніх жителів формуються під впливом устремлінь, вирощених не тільки на місцевому ґрунті. Не може не вражати політична подібність недавніх заворушень у Киргизії, Египті і Болівії. Зростаюче число европейських мусульман, їхні одновірці на Близькому Сході, у Південно-Східній Азії, у Північній Африці, а також індіанці Латинської Америки усе рішучіше визначаються з вибором способу протидії тому, що вони вважають ворожим впливом зовнішнього світу. Будучи так чи инакше незадоволеними нинішнім станом речей, вони готові піднятися на боротьбу з цією зовнішньою силою – об’єктом їхньої заздрости й обвинувачень у корисливому прагненні зберегти статус-кво.

Особливо стурбована й обурена молодь Третього світу. Ось чому демографічну революцію, з якою вона асоціюється, можна порівняти з політичною бомбою уповільненої дії. Якщо не брати до уваги Европу, Японію й Америку, можна стверджувати, що швидкий ріст числа людей молодших 25 років у країнах Третього світу означає вихід на політичну арену величезної маси стривожених юнаків і дівчат. Їхні уми схвильовані звуками, що долинають здалеку, і образами, що лише підсилюють їхнє невдоволення навколишньою дійсністю. Їхні протестні настрої здатні трансформуватися у “революційний меч”, піднятий серед десятків мільйонів студентів, що навчаються в університетах країн, що розвиваються, і в більше чи менше інтелектуально розвинутих. Вихідці в основному з нижчих, соціально незахищених прошарків середнього класу, ці мільйони студентів, натхнених усвідомленням соціальної несправедливості, – не хто инші, як зачаєні революціонери. Вони наполовину об’єднані у великі співтовариства, що підтримують зв’язок через Інтернет і вже готові повторити те, що раніше траплялося у Мехіко чи на площі Тяньаньмень, – тільки у грандіознішому масштабі. Їхня енергія й емоційне розчарування можуть у будь-який момент виплеснутися назовні – потрібний лише привід, потрібна віра або ненависть.

Слід зазначити, що пробудження політичної активности спостерігається сьогодні в усьому світі: жоден континент чи навіть регіон уже не назвеш у цьому сенсі пасивним. Піднімають голову всі прошарки суспільства; винятком є хіба що периферійні селянські громади, що поки не реаґують на політичні подразники. У демографічному сенсі носії революційних ідей на подив молоді, і значить – швидка політична мобілізація для них не проблема. Їхнє натхнення практично не знає меж через сукупний вплив таких факторів, як загальна грамотність і ЗМІ. Як наслідок, сучасна популістська політична аґітація може бути спрямована навіть проти віддалених мішеней, незважаючи на відсутність об’єднуючої доктрини (такої, як марксизм). Ось чому Америка все частіше стає загальним подразником, викликаючи одночасно такі суперечливі емоції, як особисте замилування і суспільна заздрість, політичне обурення і релігійна ненависть.

Тероризм – це руйнівний і крайній симптом нової реальності загальної жорстокости. Однак, ані мусульманський, ані будь-який инший тероризм, як такий, не визначає сьогодні сутність міжнародної політики. Він, звичайно ж, становить тактичну загрозу державній безпеці, а в майбутньому, можливо, і стратегічну загрозу. Але перетворення тероризму в універсальний жупел для мільйонів стривожених американців рівнозначно тому, якби американська внутрішня політика кінця 1960-х і початку 1970-х років була переважно спрямована на боротьбу з “Чорними пантерами” замість того, щоб усунути головну причину їхнього виникнення, а саме – відсутність повноцінних громадянських прав у афроамериканців. Якщо сьогодні звести тероризм до майже апокаліптичної загрози, це може також спричинити недооцінку більш широкого глобального контексту, що сприяє виникненню екстремізму і насильства. Більшість сучасних держав більше не управляють відносно покірним населенням, і багатьох політиків засмоктує в трясовину популізму, що позбавляє їх можливості вживати хоч якихось дієвих заходів.

Трансформація ґлобальної місії Америки. Слабкість формально незалежних держав, що насправді стають усе більш залежними чи навіть нездатними до автономного існування, повинна бути компенсована за рахунок зміцнення наднаціонального співробітництва, що активно просувають Сполучені Штати. Рамки національної держави сьогодні занадто вузькі і не дозволяють належним чином здійснювати кроки, у яких кровно зацікавлена значна частина людства: приймати відповідні політичні рішення, реалізовувати економічні програми і знімати соціальну напругу. Глобалізація змішала інтереси і прагнення, що не виходять за межі власної держави, з безмежними устремліннями до більш “зелених пасовиськ” (мається на увазі фраза з 22-го Псалма Давида: “Господь то мій Пастир, тому в недостатку не буду, на пасовиськах зелених оселить мене, на тихую воду мене запровадить!” – Ред.), розташованих чи по сусідству, чи на значній відстані. Так, наприклад, Україна сприймає Европейський Союз, а Шрі-Ланка – Америку…

Сьогодні з жодною великою міжнародною проблемою неможливо впоратися без участі Сполучених Штатів. Але і вони не спроможні самостійно перешкодити розробці ядерної зброї Північною Кореєю, перешкодити прагненню Ірану придбати збагачений уран, самостійно знайти спосіб справедливого врегулювання палестинської кризи, запобігти бойні у Дарфурі, вирішити довготермінову проблему зростаючої могутності Китаю. Самостійно Америка не може ані покінчити зі звірствами російської влади в Чечні, ані навіть нейтралізувати руйнівні реґіональні наслідки свого домінування в Іраку.

Таким чином, Америці потрібні партнери. Европа – історичний союзник США, а тому єдність Евросоюзу і його розширення відповідають американським інтересам. Японія покликана забезпечувати новий баланс сил в азійському трикутнику, у який також входять Сполучені Штати і Китай. Щоб підтримувати дружні відносини з цими країнами, треба бути готовими разом з ними вирішувати проблеми і намагатися прийти до спільного бачення нинішньої історичної епохи. Але Америка, яка викликає загальну ворожість, зводячи світові проблеми до гасел про тероризм і демократію, на таке не здатна. Громадянам США варто це усвідомлювати, якщо вони зацікавлені в гідній альтернативі нинішній політиці БУША.

Пропаґанда демократії, в ліпшому випадку, лише почасти відповідає на кинутий нам безпрецедентний виклик. Політична гідність, про яку мріє людство, що пробудилося до політичної активности, може бути забезпечена тільки демократією. Але політична гідність – це також етнічне чи національне самовизначення, реліґійна самосвідомість, наявність суспільних і особистих прав; і все це у світі, де повсюдним явищем стало гостре усвідомлення економічної, расової й етнічної нерівности. Прагнення знайти політичну гідність, особливо шляхом національного самовизначення і соціальних перетворень – це прагнення до самоствердження, що так явно відчувається серед знедоленої частини світового співтовариства.

З цього випливає, що Америка здатна зміцнити свою міжнародну легітимність лише довівши прихильність спільним соціально-політичним цілям. Сама по собі демократія – нежиттєздатне рішення. Поспішне насадження демократії під час відсутности соціально розвинутого і політично зрілого громадянського суспільства (наприклад, на Близькому Сході), швидше за все, послужить цілям радикального популізму, що маскується під законність і потурає юрбі, нерідко налаштованій явно антиамериканськи. Демократія для меншости без соціальної справедливости для більшости була можлива в епоху аристократизму, але в століття масового політичного пробудження вона вже нереальна. Сьогодні одне без иншого приречене на поразку. Отже, пропаганда демократії повинна бути прямо пов’язана із зусиллями, спрямованими на усунення крайньої бідности і поступове скорочення глобальної нерівности.

Історичний парадокс нашого часу полягає в тому, що наднаціональне співробітництво в цих цілях принесе плоди лише в тому випадку, якщо остання суверенна держава, що залишилася, візьме на себе роль лідера, і до неї приєднаються найбільш гнучкі регіональні держави, готові, в остаточному підсумку, поступитися своїм суверенітетом заради укладання більш ефективних наднаціональних домовленостей. Країна, яку спонукує страх і яка визнає лише вузьконаціональні інтереси, не здатна запропонувати і відстояти всеосяжну стратегію управління постійно мінливою і політично хитливою глобальною свідомістю. Упоратися з цією проблемою може лише упевнена у своїх силах Америка, щиро віддана новому баченню світової солідарности.

Відразу зазначимо, що наднаціональна політика не має нічого спільного зі створенням світового уряду. Навіть якби це було доцільно, людство аж ніяк не готове до передачі влади світовому уряду, та й американський народ, звичайно, цього не прагне. Замість того Сполучені Штати повинні задавати тон у побудові такого світу, який би меншою мірою покладався на химеру державного суверенітету й більшою – орієнтувався на неухильно зростаючу і політично регульовану взаємозалежність. Оскільки глобалізація не тільки несе із собою новий погляд на економічні проблеми, але й усе глибше трансформує політичні відносини, американський суверенітет, поставлений на службу загальному благу, викликає, як видно, більш вагоме і стійке схвалення у світі, ніж нинішня всепоглинаюча стурбованість Америки власною безпекою.

Зміцнення міжнародної солідарности, чутливої до соціальних процесів і сприятливої політичній стабільности, варто здійснювати на основі як формальних, так і неформальних підходів. У даний час можливости формального міжнародного співробітництва зосереджені радше у гуманітарній і соціально-економічній площинах, ніж у сфері політики і забезпечення безпеки. В останніх двох галузях неформальні домовлености між найбільш впливовими державами будуть упродовж якогось часу компенсувати нездатність приблизно двохсот формально суверенних держав узаконити такий процес прийняття рішень, що відбивав би реальне співвідношення сил. Отже, досягнення цих неформальних домовленостей повинно йти паралельно з роботою в існуючих структурах ООН.

На жаль, Сполучені Штати дотепер не виробили скільки-небудь виразної позиції з глобальних соціально-економічних і гуманітарних питань. Позиція Вашинґтона щодо загрози руйнування світового навколишнього середовища сприймається в усьому світі як чисто негативістська. Якими б справедливими не були зауваження американського керівництва з приводу Кіотського протоколу, відмова від його ратифікації була подана у манері, що дала привід усьому світу вважати, що Америка дбає тільки до себе і її не хвилюють загальні інтереси. Відсутність з боку США якихось серйозних зусиль з розробки прийнятної для світового співтовариства альтернативи ще більше посилює сформоване негативне враження.

Незважаючи на досягнутий прогрес у справі реалізації програми Цілі розвитку тисячоліття (Millenium Development Goals), Сполучені Штати поки що далекі від виконання зобов’язань, узятих на себе у 2002 році в Монтереї (на Міжнародній конференції з фінансування розвитку. – Ред.): істотно збільшити обсяг офіційної допомоги, спрямованої на загальний розвиток, що різко контрастує зі значним ростом в останні роки американських військових витрат і витрат на внутрішню безпеку. Результат переговорів у рамках СОТ з усунення основних розбіжностей із країнами, що розвиваються, у галузі сільськогосподарських субсидій і доступу на ринки розвинутих країн також поки важко передбачити. Привілейоване становище США і Евросоюзу оспорює напівофіційний блок країн, що розвиваються, на чолі з Китаєм, Індією, Бразилією і ПАР. Тим часом досягнення угоди необхідне як повітря…

Міркування практичного і морального характеру також диктують необхідність подальшого розширення сфери дії міжнародних правил, що реґулюють поведінку держав у ході спільної діяльности. Подібні норми давно уже вимагаються в комерційній галузі, і Америка у свій час виступала за посилення ролі ВТО в їх розробці. У той же час Вашинґтон як і раніше скептично ставиться до міжнародного співробітництва у сфері юриспруденції. Однак, незважаючи на стримане офіційне ставлення США до міжнародного правосуддя, переслідування військових злочинців отримує все більшу підтримку з боку світового співтовариства. Згодом це повинно призвести до перегляду ізоляціоністської позиції Сполучених Штатів.

У галузі міжнародної безпеки ідею усе більш повномасштабного політичного співробітництва доведеться втілювати у життя переважно у неформальному ключі. Хоча безпрецедентна військова могутність Америки є запорукою її суверенного права на самооборону, і хоча стримування усе ще відіграє значну роль у відносинах між великими державами, повномасштабна війна, як найвищий прояв абсолютного суверенітету, перестає відповідати духові часу. Нові виклики є прямим наслідком зростаючого роздратування в усьому світі. Розповзання ядерної зброї лишається постійною загрозою переважно через те, що володіння нею перетворюється на політичну спокусу. Ба більше, насильство на етнічному і релігійному ґрунті – усе більш поширене явище у багатьох країнах – у якийсь момент здатне досягти надзвичайно небезпечного рівня. І тоді в хід можуть бути пущені біологічно активні речовини (більш доступні, ніж ядерні пристрої), що, швидше за все, є найсерйознішою тривалою загрозою загальному благополуччю.

Оскільки в основі всіх цих загроз лежать дуже різні географічні й історичні фактори, і особливо через їхній транскордонний характер, тільки свідома координація міжнародних зусиль дозволить виробити хоча б елементарну політику у галузі глобальної безпеки. У даний час як Організація Об’єднаних Націй, так і існуючі міжнародні альянси не можуть здійснювати подібну координацію. Забезпечити необхідні географічні межі не в силах ані Рада Безпеки ООН, ані НАТО. До того ж, жодна з цих організацій не відображає фактичного співвідношення сил у сучасному світі. Спроби ж розширити Раду Безпеки заходять у глухий кут через регіональне суперництво. Отже, необхідно розробити новий механізм консультацій між тими країнами, що здатні внести серйозний вклад у справу загальної безпеки, навіть якщо вони спочатку будуть вестися на неформальній основі.

Напівофіційний, по суті, консультативний самміт з питань глобальної безпеки, що представляє всі регіони світу і поєднує по-справжньому сильні держави, міг би заповнити цю порожнечу. Сформований при ньому постійний секретаріат дозволив би зробити консультування більш ефективним. Крім Сполучених Штатів його членами могли б стати:

три европейські держави: Велика Британія і Франція (в обох – право вето в Раді Безпеки ООН, ядерний статус і сили швидкого реагування, призначені для дій у віддалених районах), а також Німеччина з її значним економічним і військовим потенціалом;

Росія (евразійська держава, що володіє правом вето в Раді Безпеки і значною військовою потугою);

п’ять азіатських держав: Китай (право вето в Раді Безпеки), Індія (разом з Китаєм представляє третю частину населення світу і також має ядерну зброю), Пакистан (велика мусульманська держава, що володіє ядерною зброєю), Індонезія (країна із найчисленнішим у світі мусульманським населенням) і Японія (світова економічна держава і світовий кредитор);

дві африканських держави: Нігерія і Південно-Африканська Республіка (зіграли провідну роль у миротворчих місіях в Африці);

дві латиноамериканських держави: Бразилія (була важливим учасником миротворчої операції на Гаїті) і Мексика (головна сила у Центральноамериканському і Карибському регіонах).

Щорічний самміт з питань глобальної безпеки за участю запропонованих 14 країн, звичайно, не міг би відразу виробити політику в галузі глобальної безпеки. Однак, спільний маніфест із проблем тероризму і поширення зброї масового знищення сприяв би більш тісному співробітництву в справі усунення цих глобальних загроз. Ще одна перевага подібного самміту у форматі 14 членів – залучення Китаю й Індії до спільної орбіти: адже ці дві країни здатні перетворитися на руйнівну силу, оскільки вони стають усе більш могутніми і їм притаманний ріст націоналізму.

Клуб чотирнадцяти, що функціонує відповідно до вищевикладених принципів, також проводив би більш відповідальну і багатопланову політику в галузі усунення нових глобальних загроз у нашому вируючому світі, аніж новий Священний союз, у який деякі російські стратеги хотіли б утягти США, Ізраїль і Індію. На словах цей союз повинен бути спрямований проти світового тероризму, на ділі – проти мусульманського світу і Китаю, яких Росія розглядає як основних і тривалих супротивників. Такий альянс смертельно небезпечний для Америки, тому що зробить її головною мішенню загального невдоволення цим об’єднанням, задуманим для прикриття російських інтересів.

При вирішенні соціально-економічних проблем і проблем безпеки Клуб чотирнадцяти міг би навіть замінити Клуб восьми, що виявляється усе менш пристосованим до адекватного виконання цих функцій. У будь-якому випадку взяти на себе керівну роль в організації такого клубу відповідає інтересам США, хоча цей процес теж зажадає від Вашинґтона приєднуватися до прийнятих спільно рішень в обмін на розподіл тягаря відповідальності між усіма країнами-учасницями.

Широкомасштабний перегляд всесвітньої ролі Америки відповідно до нових історичних реалій допоможе Сполученим Штатам уникнути розвитку подій за лиховісними сценаріями, описаними у всесвітньо відомих творах трьох найбільших політологів XX століття – Освальда ШПЕНҐЛЕРА, Арнолда ТОЙНБІ і Семюела ГАНТІНГТОНА. Творчість кожного з них збіглася з переломними подіями їхньої епохи. ШПЕНҐЛЕР створював свій шедевр у період закінчення Першої світової війни і катастрофи його імперської Німеччини; ТОЙНБІ – під враженням від Другої світової війни, що виснажила його Велику Британію; ГАНТІНГТОН – відразу після розпаду Совєтського Союзу і отримання його Америкою статусу єдиної наддержави. Кожен філософ розглядав проблему виникнення і падіння великих імперій з різних точок зору, але усі вони прийшли до висновків, мало втішних для Сполучених Штатів, яким довелося зіштовхнутися із сучасними глобальними дилемами.

ШПЕНҐЛЕР бачив майбутнє Заходу як кульмінацію процесу політичного розпаду, у результаті якого життєздатна національна культура перероджується у надамбіційну й усе більш автократичну цивілізацію. Тут правлять бал гроші (“їхній дух непомітно проникає в усі історичні форми життя народів, найчастіше зовсім не змінюючи їх і не руйнуючи”), вони створюють умови, коли населення, що є об’єктом маніпуляцій, “вимагає зброї і втягує своїх лідерів у конфлікт, у який ті хочуть бути втягненими”. У таких конфліктах “місце діючих армій поступово посядуть професіонали-добровольці, солдати удачі… У цих війнах за спадщину усього світу на карту будуть поставлені цілі континенти, у них візьмуть участь Індія, Китай, Південна Африка, Росія й ісламські держави; будуть пускати в хід і заперечувати нові методи і тактичні маневри”. У результаті “усе людство може опинитися під ярмом режиму, насадженого декількома сильними особистостями, що рвуться до влади”.

ТОЙНБІ обирає иншу, але не менш катастрофічну лінію. Він нагадує нам, що “мілітаризм… дотепер був найрозповсюдженішою причиною розпаду цивілізацій упродовж останніх чотирьох чи п’яти тисячоліть”. Пануюча і войовнича цивілізація, переконана у власній непогрішности, ненавмисно відтворює ті ж варварство і зло, з якими вона бореться. У результаті “чужа глобальна держава… стає усе менш популярною; її підданих усе більше ображають її дії, зовсім їм чужі”. Тойнбі робить висновок, що “загибель ряду цивілізацій у минулому… завжди була в чомусь схожа на самогубство”. Йому ж належить авторство такої вражаючої формули, як “самогубне державне управління”.

ГАНТІНГТОН переконливо доводить, що глобалізація не тільки не створює єдину цивілізацію, але і породжує посилення сутичок між цивілізаціями, з яких найбільш небезпечним є конфлікт між Заходом і ісламським світом. Узагальнюючи свої висновки, він стверджує: “З европейським колоніалізмом покінчено; американська гегемонія йде на спад. Розмивання західної культури неминуче настане, коли привселюдно заявлять про себе національні звичаї, укорінені в історію, мови, вірування й установи”. Тому він попереджає, що “демократизація, по своїй суті, не об’єднує, а розмежовує людей у їхній містечковій винятковости”; природний результат цього процесу – “народна мобілізація проти прозахідних еліт, що здобули освіту на Заході”. Ця мобілізація характеризується реліґійним відродженням, що у випадку з азіатами і мусульманами ґрунтується, зокрема, на розвинутому почутті “переваги їхніх культур над західною культурою”.

Теорія ШПЕНҐЛЕРА про маніпульовані маси, що вимагають війни, якої бажають їхні лідери; самогубне державне управління, що підриває імперську владу гегемона за Тойнбі; культурно-антагоністична демократизація за ГАНТІНГТОНОМ – усе це має безпосереднє відношення до зовнішньої політики президента БУША. Упродовж 250 років Америка говорила світу: “Дайте мені своїх втомлених, бідних, пригноблених, спраглих дихати вільно”. Однак останнім часом вона говорить: “Якщо ви не з нами, то ви проти нас”. Сьогодні, після 11 вересня 2001-го, політично пробуджений світ очікує від Америки більшого: щоб вона взяла на себе серйозні зобов’язання підняти людство на якісно новий рівень взаємин. Тільки якщо суверенітет Сполучених Штатів відповість на виклик історії і буде служити більш високій меті, аніж забезпечення національної безпеки, американські інтереси знову можуть збігтися з інтересами усього світу.

Автор: Збіґнєв БЖЕЗІНСКІ, колишній радник Президента Джиммі КАРТЕРА (підготував Петро Андрій ВЛАСІЙЧУК ІІІ)
Обговорити на форумі

При використанні матеріалів обов'язкове посилання на Коломия ВЕБ Портал

 

Tweet

архів розділу "Публіцистика та Аналіз"

2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1992 1991 1990 1989 1988 1987 1986 1985 1984 1983 1982 1981 1980 1979 1978 1977 1976 1975 1974 1973 1972 1971 1970 1969 1968 1967 1966 1965 1964 1963 1962 1961 1960 1959 1958 1957 1956 1955 1954 1953 1952 1951 1950 1949 1948 1947 1946 1945 1944 1943 1942 1941 1940 1939 1938 1937 1936 1935 1934 1933 1932 1931 1930 1929 1928 1927 1926 1925 1924 1923 1922 1921 1920 1919 1918 1917 1916 1915 1914 1913 1912 1911 1910 1909 1908 1907 1906 1905 1904 1903 1902 1901 1900 1899 1898 1897 1896 1895 1894 1893 1892 1891 1890 1889 1888 1887 1886 1885 1884 1883 1882 1881 1880 1879 1878 1877 1876 1875 1874 1873 1872 1871 1870 1869 1868 1867 1866 1865 1864 1863 1862 1861 1860 1859 1858 1857 1856 1855 1854 1853 1852 1851 1850 1849 1848 1847 1846 1845 1844 1843 1842 1841 1840 1839 1838 1837 1836 1835 1834 1833 1832 1831 1830 1829 1828 1827 1826 1825 1824 1823 1822 1821 1820 1819 1818 1817 1816 1815 1814 1813 1812 1811 1810 1809 1808 1807 1806 1805 1804 1803 1802 1801 1800 1799 1798 1797 1796 1795 1794 1793 1792 1791 1790 1789 1788 1787 1786 1785 1784 1783 1782 1781 1780 1779 1778 1777 1776 1775 1774 1773 1772 1771 1770 1769 1768 1767 1766 1765 1764 1763 1762 1761 1760 1759 1758 1757 1756 1755 1754 1753 1752 1751 1750 1749 1748 1747 1746 1745 1744 1743 1742 1741 1740 1739 1738 1737 1736 1735 1734 1733 1732 1731 1730 1729 1728 1727 1726 1725 1724 1723 1722 1721 1720 1719 1718 1717 1716 1715 1714 1713 1712 1711 1710 1709 1708 1707 1706 1705 1704 1703 1702 1701 1700 1699 1698 1697 1696 1695 1694 1693 1692 1691 1690 1689 1688 1687 1686 1685 1684 1683 1682 1681 1680 1679 1678 1677 1676 1675 1674 1673 1672 1671 1670 1669 1668 1667 1666 1665 1664 1663 1662 1661 1660 1659 1658 1657 1656 1655 1654 1653 1652 1651 1650 1649 1648 1647 1646 1645 1644 1643 1642 1641 1640 1639 1638 1637 1636 1635 1634 1633 1632 1631 1630 1629 1628 1627 1626 1625 1624 1623 1622 1621 1620 1619 1618 1617 1616 1615 1614 1613 1612 1611 1610 1609 1608 1607 1606 1605 1604 1603 1602 1601 1600 1599 1598 1597 1596 1595 1594 1593 1592 1591 1590 1589 1588 1587 1586 1585 1584 1583 1582 1581 1580 1579 1578 1577 1576 1575 1574 1573 1572 1571 1570 1569 1568 1567 1566 1565 1564 1563 1562 1561 1560 1559 1558 1557 1556 1555 1554 1553 1552 1551 1550 1549 1548 1547 1546 1545 1544 1543 1542 1541 1540 1539 1538 1537 1536 1535 1534 1533 1532 1531 1530 1529 1528 1527 1526 1525 1524 1523 1522 1521 1520 1519 1518 1517 1516 1515 1514 1513 1512 1511 1510 1509 1508 1507 1506 1505 1504 1503 1502 1501 1500 1499 1498 1497 1496 1495 1494 1493 1492 1491 1490 1489 1488 1487 1486 1485 1484 1483 1482 1481 1480 1479 1478 1477 1476 1475 1474 1473 1472 1471 1470 1469 1468 1467 1466 1465 1464 1463 1462 1461 1460 1459 1458 1457 1456 1455 1454 1453 1452 1451 1450 1449 1448 1447 1446 1445 1444 1443 1442 1441 1440 1439 1438 1437 1436 1435 1434 1433 1432 1431 1430 1429 1428 1427 1426 1425 1424 1423 1422 1421 1420 1419 1418 1417 1416 1415 1414 1413 1412 1411 1410 1409 1408 1407 1406 1405 1404 1403 1402 1401 1400 1399 1398 1397 1396 1395 1394 1393 1392 1391 1390 1389 1388 1387 1386 1385 1384 1383 1382 1381 1380 1379 1378 1377 1376 1375 1374 1373 1372 1371 1370 1369 1368 1367 1366 1365 1364 1363 1362 1361 1360 1359 1358 1357 1356 1355 1354 1353 1352 1351 1350 1349 1348 1347 1346 1345 1344 1343 1342 1341 1340 1339 1338 1337 1336 1335 1334 1333 1332 1331 1330 1329 1328 1327 1326 1325 1324 1323 1322 1321 1320 1319 1318 1317 1316 1315 1314 1313 1312 1311 1310 1309 1308 1307 1306 1305 1304 1303 1302 1301 1300 1299 1298 1297 1296 1295 1294 1293 1292 1291 1290 1289 1288 1287 1286 1285 1284 1283 1282 1281 1280 1279 1278 1277 1276 1275 1274 1273 1272 1271 1270 1269 1268 1267 1266 1265 1264 1263 1262 1261 1260 1259 1258 1257 1256 1255 1254 1253 1252 1251 1250 1249 1248 1247 1246 1245 1244 1243 1242 1241 1240 1239 1238 1237 1236 1235 1234 1233 1232 1231 1230 1229 1228 1227 1226 1225 1224 1223 1222 1221 1220 1219 1218 1217 1216 1215 1214 1213 1212 1211 1210 1209 1208 1207 1206 1205 1204 1203 1202 1201 1200 1199 1198 1197 1196 1195 1194 1193 1192 1191 1190 1189 1188 1187 1186 1185 1184 1183 1182 1181 1180 1179 1178 1177 1176 1175 1174 1173 1172 1171 1170 1169 1168 1167 1166 1165 1164 1163 1162 1161 1160 1159 1158 1157 1156 1155 1154 1153 1152 1151 1150 1149 1148 1147 1146 1145 1144 1143 1142 1141 1140 1139 1138 1137 1136 1135 1134 1133 1132 1131 1130 1129 1128 1127 1126 1125 1124 1123 1122 1121 1120 1119 1118 1117 1116 1115 1114 1113 1112 1111 1110 1109 1108 1107 1106 1105 1104 1103 1102 1101 1100 1099 1098 1097 1096 1095 1094 1093 1092 1091 1090 1089 1088 1087 1086 1085 1084 1083 1082 1081 1080 1079 1078 1077 1076 1075 1074 1073 1072 1071 1070 1069 1068 1067 1066 1065 1064 1063 1062 1061 1060 1059 1058 1057 1056 1055 1054 1053 1052 1051 1050 1049 1048 1047 1046 1045 1044 1043 1042 1041 1040 1039 1038 1037 1036 1035 1034 1033 1032 1031 1030 1029 1028 1027 1026 1025 1024 1023 1022 1021 1020 1019 1018 1017 1016 1015 1014 1013 1012 1011 1010 1009 1008 1007 1006 1005 1004 1003 1002 1001 1000 999 998 997 996 995 994 993 992 991 990 989 988 987 986 985 984 983 982 981 980 979 978 977 976 975 974 973 972 971 970 969 968 967 966 965 964 963 962 961 960 959 958 957 956 955 954 953 952 951 950 949 948 947 946 945 944 943 942 941 940 939 938 937 936 935 934 933 932 931 930 929 928 927 926 925 924 923 922 921 920 919 918 917 916 915 914 913 912 911 910 909 908 907 906 905 904 903 902 901 900 899 898 897 896 895 894 893 892 891 890 889 888 887 886 885 884 883 882 881 880 879 878 877 876 875 874 873 872 871 870 869 868 867 866 865 864 863 862 861 860 859 858 857 856 855 854 853 852 851 850 849 848 847 846 845 844 843 842 841 840 839 838 837 836 835 834 833 832 831 830 829 828 827 826 825 824 823 822 821 820 819 818 817 816 815 814 813 812 811 810 809 808 807 806 805 804 803 802 801 800 799 798 797 796 795 794 793 792 791 790 789 788 787 786 785 784 783 782 781 780 779 778 777 776 775 774 773 772 771 770 769 768 767 766 765 764 763 762 761 760 759 758 757 756 755 754 753 752 751 750 749 748 747 746 745 744 743 742 741 740 739 738 737 736 735 734 733 732 731 730 729 728 727 726 725 724 723 722 721 720 719 718 717 716 715 714 713 712 711 710 709 708 707 706 705 704 703 702 701 700 699 698 697 696 695 694 693 692 691 690 689 688 687 686 685 684 683 682 681 680 679 678 677 676 675 674 673 672 671 670 669 668 667 666 665 664 663 662 661 660 659 658 657 656 655 654 653 652 651 650 649 648 647 646 645 644 643 642 641 640 639 638 637 636 635 634 633 632 631 630 629 628 627 626 625 624 623 622 621 620 619 618 617 616 615 614 613 612 611 610 609 608 607 606 605 604 603 602 601 600 599 598 597 596 595 594 593 592 591 590 589 588 587 586 585 584 583 582 581 580 579 578 577 576 575 574 573 572 571 570 569 568 567 566 565 564 563 562 561 560 559 558 557 556 555 554 553 552 551 550 549 548 547 546 545 544 543 542 541 540 539 538 537 536 535 534 533 532 531 530 529 528 527 526 525 524 523 522 521 520 519 518 517 516 515 514 513 512 511 510 509 508 507 506 505 504 503 502 501 500 499 498 497 496 495 494 493 492 491 490 489 488 487 486 485 484 483 482 481 480 479 478 477 476 475 474 473 472 471 470 469 468 467 466 465 464 463 462 461 460 459 458 457 456 455 454 453 452 451 450 449 448 447 446 445 444 443 442 441 440 439 438 437 436 435 434 433 432 431 430 429 428 427 426 425 424 423 422 421 420 419 418 417 416 415 414 413 412 411 410 409 408 407 406 405 404 403 402 401 400 399 398 397 396 395 394 393 392 391 390 389 388 387 386 385 384 383 382 381 380 379 378 377 376 375 374 373 372 371 370 369 368 367 366 365 364 363 362 361 360 359 358 357 356 355 354 353 352 351 350 349 348 347 346 345 344 343 342 341 340 339 338 337 336 335 334 333 332 331 330 329 328 327 326 325 324 323 322 321 320 319 318 317 316 315 314 313 312 311 310 309 308 307 306 305 304 303 302 301 300 299 298 297 296 295 294 293 292 291 290 289 288 287 286 285 284 283 282 281 280 279 278 277 276 275 274 273 272 271 270 269 268 267 266 265 264 263 262 261 260 259 258 257 256 255 254 253 252 251 250 249 248 247 246 245 244 243 242 241 240 239 238 237 236 235 234 233 232 231 230 229 228 227 226 225 224 223 222 221 220 219 218 217 216 215 214 213 212 211 210 209 208 207 206 205 204 203 202 201 200 199 198 197 196 195 194 193 192 191 190 189 188 187 186 185 184 183 182 181 180 179 178 177 176 175 174 173 172 171 170 169 168 167 166 165 164 163 162 161 160 159 158 157 156 155 154 153 152 151 150 149 148 147 146 145 144 143 142 141 140 139 138 137 136 135 134 133 132 131 130 129 128 127 126 125 124 123 122 121 120 119 118 117 116 115 114 113 112 111 110 109 108 107 106 105 104 103 102 101 100 99 98 97 96 95 94 93 92 91 90 89 88 87 86 85 84 83 82 81 80 79 78 77 76 75 74 73 72 71 70 69 68 67 66 65 64 63 62 61 60 59 58 57 56 55 54 53 52 51 50 49 48 47 46 45 44 43 42 41 40 39 38 37 36 35 34 33 32 31 30 29 28 27 26 25 24 23 22 21 20 19 18 17 16 15 14 13 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
2005

Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…

"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…

ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…

Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.

Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої. Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.

Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах

Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік

У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.

За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).

ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.

 
товари для дітей товари для відпочинку - Kapitan.ua

Новини та Події

усі публікації  


Новини партнерів