Здебільшого, біографія ученого — це його науковий доробок: відкриття, наукові праці, монографії, звання, академічні посади. Начебто, і наш видатний краянин, відомий прикарпатський історик, доктор історичних наук, професор, академік АН вищої школи України, заслужений діяч науки і техніки України, двічі відмінник освіти України, кавалер двох орденів “За заслуги” Володимир Грабовецький у цьому питанні не виняток. Він — автор понад тисячі наукових і науково-популярних праць, серед яких — кілька десятків монографій, окремих видань, сотні статей, наукових розвідок, присвячених історії України, в тому числі й Прикарпаття, від праісторичних часів до початку 20-го століття. В уяві відразу постає образ статечного сивочолого поважного ученого, який аж ніяк не в’яжеться з цим невисоким жвавим чоловіком, дотепним і цікавим співрозмовником, яким насправді є наш академік. Покликаний долею спростовувати історичні міфи, вишуковувати в легендах достовірне зерно, історик від Бога Володимир Грабовецький сам породжує міфи і легенди навколо своєї особистості. І без цього штриха його портрет був би не повний і не достовірний.
Легенда 1. Академік не такий старий, як давній. Влодко, як любить називати себе академік, згадуючи про дитячі роки, народився 24 липня 1928 року в Печеніжині у бідній родині, у сім’ї селянина-ткача. Був сьомою, найменшою дитиною у сім’ї. “Мій рід — давній. Грабовецькі ніколи не були кріпаками, а представники родини брали участь у багатьох національно-визвольних рухах”, — розповів він в одному зі своїх інтерв’ю.
Початкову освіту майбутній академік здобув у рідному селі. Згодом навчався у Коломийській українській гімназії (1939 р.). 1942 року, коли на наших теренах був великий голод, сестра забрала його до Винник, що під Львовом. Любов’ю і вдячністю сповнені слова присвяти сестрі другого тому “Ілюстрованої історії Прикарпаття”: “Присвячую пам’яті рідної сестри Олени Грабовецької-Рибак, яка забрала мене юного з голодуючої рідної оселі Печеніжина 1942 року до містечка Винники біля Львова, де я зростав і звідки пролягла моя життєва стежина до середньої й вищої освіти та науково-педагогічної діяльності”.
Тут, на Львівщині, він також навчався у Малій духовній семінарії у Львові (1942—1944 рр.), хотів бути священиком, бо його батько служив паламарем у церкві. Коли б не “визволителі”, був би наш краянин, мабуть, не академіком, а щонайменше — кардиналом.
“Насправді, пану Грабовецькому 83 роки, — шепотів мені на вухо один печеніжинський краєзнавець на святкуванні 80-літнього ювілею академіка. — Він був маленький, худенький, і йому батьки роки мінусували, щоб його до війська не забрали”.
Гадаю, що якби це було правдою, Володимир Грабовецький давно вже відкрив би цю маленьку таємницю. Тим паче, що у воєнні роки і на час імовірної мобілізації він мешкав не в Печеніжині, а у Винниках.
Легенда 2. І Крип’якевич у путь благословив. Після нетривалої роботи у міському споживчому товаристві він вступив на історичний факультет Львівського державного університету ім. Івана Франка, який закінчив у 1952 році. Працював учителем і директором вечірньої школи у Винниках. Невгамовна натура і тут далася взнаки — він часто виступав на спеціальних педагогічних нарадах з доповідями, де на нього звернув увагу академік Крип’якевич. І запросив здібного вчителя на посаду старшого наукового співробітника. З тих пір Володимир Грабовецький, зізнається, “захворів” на науку.
На тому ж таки ювілеї згадував академік, що першим його завданням від Крип’якевича було написати історію якогось містечка. Тоді молодого ученого це розчарувало. Хотілося великої науки. «Та зате, тепер — як сказав академік у одному з інтерв’ю, — найбільше люблю історію міст і сіл. Я вивчив ті місця, де народилися справжні великі українці — Шевченко та Шашкевич. Дуже люблю краєзнавство і допомагаю краєзнавцям». Ця діяльність принесла йому воістину всенародну любов і шану: Грабовецький — почесний громадянин 11 населених пунктів, у томі числі Коломиї і Печеніжина, і почесний парафіянин двох печеніжинських церков.
Знаючи латинську, грецьку і німецьку мови, науковець вважає, що історію слід писати на основі першоджерел. Але хоча у Львові при Академії наук захистив у 1958 році кандидатську, у 1968 — докторську, та все ж мав великі незручності від того, що був безпартійним. Аж 12 років не міг здобути звання професора. Підвищення на посаді теж не було. Інколи доходило й до анекдотів. Мало того, що кожне слово з книг треба було відстоювати перед редакторами, так могли ще й без автора дописати цитату Щербицького, — хоч у “Перець” подавай. Інколи, каже, опускалися руки, але і дотепер своїм життєвим кредо академік вважає: “Жодного дня — без написаного рядка”.
Тільки у часи здобуття Україною незалежності його призначили завідувачем кафедри історії України Прикарпатського університету імені Василя Стефаника, яку він заснував, до речі, першу в Україні, і яку очолював 17 років. Створив свою історичну школу, виховав цілу плеяду молодих учених, близько 20 з яких захистили кандидатську, тридцять — ще працюють над науковими роботами.
Таким чином, наукове життя академіка поділяється на два періоди: львівський (1953—1975 роки) та івано-франківський.
Легенда 3. Опришківський апостол. Народившись на батьківщині славного опришка Олекси Довбуша через два століття після народного героя, Володимир Грабовецький уже понад півстоліття досліджує його життя і діяльність. Видав про нього 150 праць, а на основі зібраних історико-літературно-мистецьких експонатів відкрив у 1995 році Івано-Франківський державний історико-меморіальний музей Олекси Довбуша. Крім того, заснував музей історії м. Івано-Франківська та музей кафедри історії України на історичному факультеті Прикарпатського університету.
Його довбушіана стала прикладом заглиблення в тему, пошуку й аналізу джерел суспільно-історичних рухів. Та й сам академік не без гордості заявляє, що вивів на історичну арену нашого легендарного краянина.
А сама легендарність, міфічність і містичність образу знаменитого опришка накладає свій відбиток і на пана Володимира Грабовецького. Уже стала загальновідомою історія про гуцула, яку дуже любить оповідати наш академік.
Якось він збирав матеріали про Довбуша і на одній із полонин зустрів гуцула. Від нього почув цитату зі своєї книги про Олексу Довбуша, а чоловік ще й з гордістю таємниче сповістив, що має… “Біблію про Довбуша”. Яке ж то було приємне здивування ученого, коли гуцул обережно дістав зі сховку… його книгу! Тепер ця книга, яка вже теж стала легендарною, зберігається у музеї Довбуша.
А особливою гордістю Володимира Грабовецького, перлиною його приватної колекції є бартка Довбуша. Полював він за нею роки. Під час зйомок “Тіней забутих предків” один вуйко похвалився, що має бартку Довбуша. Не хотів гуцул розлучатися з реліквією, попри всі пропозиції академіка. Але після неодноразових кількарічних настирних прохань таки віддав. Та не був би науковцем Володимир Грабовецький, якби і до цієї справи не підійшов по-науковому. По-перше, пересвідчився, що справді топірець міг належати славетному опришкові, поскільки в історичних анналах зафіксовано, що на суді фігурували лише рушниця і пістоль Довбуша, а про топірець мова не йшла. Одержавши у свої руки бажаний раритет, відразу ж послав його у Ленінград на експертизу, яка встановила, що лезо — 18 століття, а топорище — 19-го. Так що цілком можливо, що ця річ таки могла належати Довбушу.
Сьогодні академік Володимир Грабовецький продовжує плідно працювати на кафедрі історії України Прикарпатського університету ім.Василя Стефаника.
Автор: Олег ПРОСКУРЯКОВ, “Вільний голос”
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|