Край, де народились славнозвісні і такі до болю рідні слова “Любіть Україну…” Володимира Сосюри. Край, в якому один з театрів отримав Шевченківську нагороду за постанову “Богдан Хмельницький”. Край, що подарував Україні незламних борців за її незалежність, справжніх синів своєї держави: Василя Стуса, Миколу Руденка, Івана Світличного, Олексу Тихого, Івана Дзюбу… Нарешті, край, який й в наші часи прославляє Україну в світі завдяки своїм спортивним досягненням, всесвітньовідомим культурним й мистецьким заходам…
Все це шахтарський Донбас, гордість й честь якого останнім часом заплямована клеймом “бандитського регіону”. Історично український степовий край стусівського слова став ототожнюватися – ким? – деякими високопосадовцями зі столиці – з територією бандитської влади Януковича! І ніби не було і немає тут більше українців, ніби заважає “Донбас” на шляху України до Європи! Але, як це не парадоксально, та я цілком згоден з тим самим Віктором Януковичем, який під час свого губернаторства в Донецькій області, сказав мені у приватній розмові, що відродження України почнеться саме з націоналізації Донбасу, з моменту самоідентифікації себе більшою частиною мешканців Донбасу як справжніх українців. Бо ж Донбас – це “Кам`яні могили” посеред безкрайого степу, де на твоєму шляху постають мужні, предковічні фігури кам`яних баб, що залишилися нам у спадок від скіфських та половецьких народів; це солоний присмак азовських хвиль, козацькі хрести майже по всій території області.
Нам же з телевізійних екранів та з газетних шпальт продовжують, як і за Радянського Союзу, повторювати міф, що ми – “исконно русская земля”, яка не має ніякого відношення до України. Донбас, так би мовити, “закатали бетоном брехні та фальші”, віднявши у його населення не лише рідну мову, історію, культуру, традиції, а й гордість за те, що ми – українці, бо на 80 відсотків Донбас побудували саме українці, не лише “східні”, але й “центральні” та “західні”. Цю гордість сплюндровано, але ж вона потрохи відроджується, бо без почуття власної гідності донбасівців не буває. Нехай це інколи помилкове відчуття, але воно є! Донбасівець ніколи не скаже, що він – “хохол”. Та “хохол” й ніколи не побудує заводи та фабрики. Це здатна зробити лише наукова й інженерна інтелігенція, яка теж є частиною Донбасу.
І наскільки ж дивно та прикро, коли українство не визнається тими, для кого воно стало колискою. Так, у розмові з одним з донецьких олігархів я почув від нього історію про те, як в його дитинстві бабуся співала йому українських пісень, та коли почалася індустріалізація й колективізація, то у Донбасі заспівали зовсім інших пісень. От вам і “російськомовний Донбас!” За словами Івана Дзюби, цей регіон “…справді русифікують не одне десятиліття, але вбити його українські корені, замулити його українські джерела не вдалося. Мало того – саме отой більший, може, ніж деінде, тиск русифікації народжував відчайдушний спротив носіям національної смерті”.
На жаль, ми й досі “пожинаем плоды” радянської ідеології та пропаганди. Більшість мешканців Донбасу живе минулим і бачить себе ще у СCСР. Результат – фактично абсолютна відсутність українського патріотизму й маса “яничар”, які й самі не усвідомлюють усю ідеологічну й медійну брехню, в якій вони постійно живуть. Саме тому настільки важливо показати, що даний регіон – це органічна частина усієї української держави, яка робить не лише величезний внесок в економічний розвиток країни, а й в її духовність.
Лише “український” Донбас стане європейським! Цього не розуміє велика частина київської політичної, культурної й мистецької еліти. Або ж вона просто відхрещується від “донецької кримінальної території”. Та, якби та ж сама “еліта” звертала більше уваги на Донбас, то вдалося б запобігти усім тим “майданам” та соціально-політичному хаосу в Києві, та й по всій країні. Що треба для цього робити? Завойовувати! Завойовувати Донбас, як степ з народом, який має свої ментальні особливості, та робити це, перш за все, за допомогою державних культурних, мовних та мистецьких програм. Допоки не вдасться позбутися ментального яничарства в нашому регіоні, та й у інших областях України, ми не зможемо пояснити людям, що таке Євросоюз та НАТО, не зможемо переконати їх в перевагах європейського шляху держави. Усюди панує страх та ненависть до американсько-європейських втручань у внутрішні справи України. Та з цих людей майже ніхто й не знає, що Євросоюз – це, перш за все, соціально-правові засади, а далеко не економічне процвітання країни. Це правова захищеність пересічних громадян.
В пострадянський період, як наслідок постійної пропаганди, в Україні відбулася “підміна понять”. В нас превалює суспільна думка, що ті багатії, які мають “вілли” та дорогі авто, вже живуть як у Євросоюзі. Та ніхто й не здогадується, що Європа починається з державних програм, якісних шляхів, лікарень, шкіл, а не з приватного капіталу. Адже держава – то не є приватна компанія, як, скажімо, “Стірол” чи “НОРД”.
Та без спланованої допомоги від київської та донецької влади самі, т.з., пересічні мешканці Донбасу в цьому напрямку не зможуть нічого зробити. Потрібні державні програми, розраховані на 10-15 років, які б мали на меті націоналізацію Донбасу, повернення йому загубленої культурної спадщини та історичного статусу україномовної території.
Лише підвищення матеріального рівня життя людей не здатне об`єднати Схід та Захід України. І останні парламентські вибори 2006 року – тому явне підтвердження. Донбас, як і Західна Україна голосують за тих, хто їм ближче, а не за матеріальною користю. Це й повинні зрозуміти столичні політики. А лаяти донбасівців за вибір бандитів недоречно, якщо згадати про вибір самих киян на все тих же виборах.
Отже, підсумовуючи вищесказане, хотілося зазначити, що Донбас потрібен Україні, як і сама Україна потрібна Донбасу. І це вже аксіома. Залишилося лише зробити їхнє співіснування гармонійним, по-справжньому українським, а там вже й до Європи недалеко, бо у нас для цього є все – працьовиті, щирі люди, віковічні традиції, співуча мова й чарівна природа.
Автор: Петро АНТИП
Кілька слів про автора. Петро Антип (на фото) – відомий український скульптор та художник. Живе та працює в Горлівці. Координатор в Донецькій області громадсько-політичного руху “Європейська платформа для України”. Політикою почав займатися не тому, що подобається, а тому що “наболіло”.
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|