2015 © Коломия ВЕБ Портал / info@kolomyya.org


повернутися на головну


Пошук:

 
  Форум
  Єпархія УГКЦ
  Бізнес каталог
  Інвестиції
  Історія
  Видатні особи
  Освіта
  Культура
  Медицина
  Коломийське МБТІ
  Місто. Влада
  Фотогалерея
  Відео
  Оголошення
  Туризм
  Горящі путівки
  Готелі
  Ресторани, кафе
  Дозвілля


переглянути каталог


Новини партнерів

Завантаження ...



 Ю.Молодій © 2000-2015

Книги для довгих вечорів

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2014-10-29 01:00:24

Осінніми вечорами – дощовими і не тільки - хочеться з головою пірнути у велику оповідь, яка поглинула б і подарувала декілька годин суцільної читацької насолоди. Оповідь, в якій ішлося би про щось велике і неймовірно важливе.

Цього разу INSIDER пропонує вашій увазі сім вкрай знакових книг останнього часу, де сама історія, Велика Історія, її тло і фактура стають чи не головними компонентами бездоганної літературної страви: саме вони витворюють, живлять і, врешті, оживлюють ці непересічні романи.

Книжкових вам вечорів.

Гіларі Мантел, “Внесіть тіла” (АСТ, 2014, пер. Е. Доброхотова-Майкова, М. Клеветенко)

Роман-подія, як не крути: мало того, що продовження запаморочливого “Вовчого залу”, який приніс Мантел Букера-2009, так ще й сам лауреат Букера-2012. Саме він наділив письменницю статусом єдиної жінки, яка двічі отримала головну британську премію, ставши однією з трьох, кому взагалі вдалося видертися на цю вершину: поряд із Кутзеє і Пітером Кері.

Томас Кромвель, шлюбний радник Генріха VIII й невтомний ідеолог Реформації, зусиллями якого Британія повертає в англіканство, вселенських масштабів інтриган і політичний авантюрист, головний сірий кардинал тюдорівської епохи, поряд із яким Рішельє ще той хлопчак у пісочниці, от дійсно – людина епохи Відродження, титан.

Внесіть тіла” відслідковує його сходження в зеніт могутності, і остання “ініціація” тут – справа Анни Болейн, королеви, яка ніяк не може народити спадкоємця, все більше підіймає голову в боротьбі за вплив і вже смертельно набридла Генріху. Смертельно – ключове слово.

Внесіть тіла”, як і “Вовчий зал”, - ейдос ідеального історичного роману як такого: з одного боку, здається, ми й так знаємо, хто і за ким піде на ешафот, і не раз про це читали-дивились, але з іншого – і отут відбувається справжнє художнє диво - Мантел настільки віртуозно вибудовує драматургію і закручує детективну інтригу, що починаєш сумніватися: чи тому тебе  вчили в школі і чи дійсно ти знаєш фінал цієї драми?

Сумніватись і насолоджуватися тим, як перед наші очі, крізь неймовірно цупке плетиво маловідомих реалій, імен, титулів і генеалогічних дерев починає проступати драма людини, яка спочатку зубами вигризла в долі свій шанс, а потім сама стала її заручником. Бо здрібнів королівський двір, багатьох репресовано, давно немає Волсі і Мора, і все очевиднішою для Кромвеля стає власна приреченість.  

Хто не читав першого роману, хай не засмучується: Мантел робить чимало флешбеків, які дещо по-іншому розставляють акценти і дають змогу заповнити білі плями. Одним словом, Мантел пощастило з героєм, а британській літературі – з Мантел. Вона підтвердила, що суто жанрова література легко може бути великою. Мало на яку книгу чекають так само гарячково, що й на останню частину трилогії про бестію Томаса.   Дасть бог – дочекаємось.

Зигмунт Мілошевський, “Зерно правди” (Урбіно, 2013, пер. Б. Антоняк)

Преміальна історія польського письменника схожа на історію Мантел:  Мілошевський єдиний, хто двічі отримував “Премію Великого калібру”, що її дають за найкращий польський детектив. І перший роман - “Терапія злочину”, і оцей, другий, що є частинами задуманої трилогії про прокурора Шацького, маємо в перекладі українською. І це добре.  

2009 рік. Дивна, незрозуміла і нікому, здавалося б, непотрібна смерть жінки, біля тіла якої знаходять ніж для кошерного забиття худоби, і столичний прокурор, який переживає кризу середнього віку і розпад родини заразом. Що провінційніше місто в таких випадках  – а тут маємо Сандомир, то темніших омутів  слід чекати: зі швидкістю епідемії головною версією стає ритуальне вбивство, що якось химерно пов’язано з повоєнними польсько-єврейськими стосунками на цих теренах.

Мілошевського постійно хочеться порівнювати з Краєвським і Несьбо: з першим його поєднують історичні декорації романів, з другим – надламаний герой і соціальне середовище, яке немов би саме здатне породжувати монстрів. Але поляк відчутно кращий – стилістично, композиційно, ідейно - за першого, і значно гуманніший за другого: його передовсім цікавить не те, чи є зерно правди в тій міській легенді про кривавих євреїв – зерно, звичайно, є, але, як стане швидко зрозуміло, не більше того – а сам факт такої інтерпретації.

Толерантність, благопристойність і позірна терпимість поляків тут злітають наче сухе листя, оголюючи гнійні рани історичної пам’яті і на друзки розбиваючи міф про примирення. Правда, залишки цього міфу поляк ногами не добиває, і на людській природі остаточно хрест не ставить - це і різнить його з похмурим норвежцем.

Мілошевський написав міцний східноєвропейський роман, що, використовуючи ладно скроєні детективні шати, проговорює дещо набридлі, але від того не менш болісні речі. “Зерно правди” взірець того, як правильно оформлені найдраматичніші сторінки минулого можуть добре продаватися, мало кого при тому дратуючи. Читаємо і вчимося.

Ніколь Краусс, “Великий дім” (Сorpus, 2013, пер. О. Варшавер)

Краусс, яка вчилася в Стенфорді у Бродського і є дружиною автора “Надзвичайно гучно і неймовірно близько” Джонатана Фоєра, вже від перших двох романів привернула до себе чималу увагу – авторитетні премії і шквал компліментів від не останніх людей (типу Зонтаг) тому підтвердження. А з виходом “Великого будинку” все прояснилось остаточно: в Америці є ще один непересічний письменник.

Маємо письмовий стіл, у ньому 19 шухлядок, і одна постійно зачинена. Маємо четверо оповідачів, кожен із яких свого часу володіє цим столом і своїм монологом вибудовує-доповнює-перелицьовує роман. Є письменниця, що колись отримала цей стіл від поета, а його вбили в піночетівському Чилі, і через багато років по нього, стіл, приходить його донька.

Є старий юрист Аарон, який в Єрусалимі намагається один до одного реконструювати батьківський кабінет, що його колись розграбували нацисти в Будапешті. Є чоловік, який після смерті дружини дізнається, що в неї була дитина і вона її віддала. І стіл тут - ой яка непроста метафора - не лише пов’язує всіх, а й унаочнює засадничо різні сутності: у когось все сповзає в ентропію, а хтось з останніх сил тримає цих перших і цілий світ на собі.

Так, Краусс свідома всіх найпоширеніших літературних трендів із Другою світовою, Голокостом, травмами пам’яті і Великою Історією крізь призму окремо взятого життя включно. Але чистої спекуляції тут немає: авторка розказує історію важкої, майже неможливої  перемоги людської свідомості над тими силами, що її, врешті, і визначають: бажанням творити нове і неможливістю сказати бодай щось, почуттям смертельної образи і вини, які не відпускають все життя, потребою прощати і бути прощенним, жагою порозуміння і вічним конфліктом батьків  і дітей.

Краусс досліджує ламані траєкторії буття, і форму обирає відповідну: “Великий дім”  - густий, концентрований роман, де, проте, система дзеркал і внутрішніх сюжетних рим настільки ж розгалужується, наскільки й не переобтяжує оповідь. Текст витримує тягар історії, в осерді якої – ні мало, ні багато – Світ як Дім і як Книга. І хай навіть ніякого Великого спільного Дому нема, і тут піди хоча б зі своїм впорайся, поки його, наче той Храм, не зруйновано, але є творчість, є Книга, і це дає шанс. Непросто, але переконливо.    

З виходом “Великого дому” нарешті стало зрозуміло, хто в тій письменницькій сім’ї справжній хазяїн. На тлі художніх здобутків Краусс потуги її чоловіка виглядають середньої руки штукарством, не більше.

Лаура Хілленбранд, “Незломлений” (Карьера Пресс, 2014 пер. Н. Новікова)

Американська письменниця написала взірцевий американський бестселер, який побував у всіх можливих списках найкращих книжок року, в тому числі й очолив рейтинг New York Times, але який дійсно цікаво читати і за межами США. А таке буває не часто.

Якщо уявити суміш із “Англійського пацієнта”, “Життя Пі”, “Колимських оповідань” і  ”Втечі з Шоушенка”, то вийде щось дуже схоже на “Незломленого”: у 1936 році на Олімпіаді в Берліні легкоатлет Луї Замперіні, хлопець з вулиці, повторив світовий рекорд у бігу на 5000 метрів, страшенно сподобався фюреру і заклав початок карколомної спортивної кар’єри. Натомість у 1941-му він пішов до армії, став пілотом бомбардувальника, а в 1943-му зазнав аварії, внаслідок чого потрапив у японський полон, перед цим майже 50 днів продрейфувавши у відкритому океані.

У полоні він потрапив до рук Муцухіро Ватанабе, який пізніше став одним із найбільш розшукуваних японських воєнних злочинців. Додому чоловік повернувся лише у 1945-му, де його зустріли як героя, хоча давно перестали чекати. Але на цьому його історія зовсім не закінчилась – Замперіні помер у серпні цього року, ставши свідком століття.  

Хілленбранд постає тут майже цілковитою протилежністю Краусс: де в авторки “Великого дому” сутінь у душах і ледь-ледь жевріюча надія на порятунок, там у “Незломленому” всепереможний оптимізм і віра в незламність людського духу. Але солодкавості в романі рівно стільки, аби осінні вечори не стали причиною депресії: рівнем письменницького ремесла і вмінням оповідати захопливі в своїй простоті історії Хілленбранд компенсує все. Не дарма англосаксонський світ славиться літературними біографіями: це у них істинно головний жанр, і вони на ньому вже не одну зграю собак з’їли.

Наприкінці року в прокат виходить базований на книжці фільм, що його зняла Анджеліна Джолі, а сценарій написали брати Коени. Що не кажіть, а вже цікаво.

Пер Улоф Енквіст, “Візит придворного лікаря” (Крок , 2014, пер. О. Король)

Роман вже майже шведського класика, який пише п’ятдесят з гаком років, але при цьому постійно перебуває десь на других ролях, вкрай    невеликий як для тексту такої спрямованості: в українській версії навіть 300 сторінок нема. А в “Візиті” не просто про один, хай навіть першорядний, епізод з історії Данії і Норвегії другої половини ХVIII століття, там – про народження нової Європи, якою ми побачимо її в наступному, 19 столітті, і якою вона вступить у століття двадцяте.

Король Крістіан Сьомий від дитинства психічно хворий, скоріше за все – шизофренією. Під час однієї з подорожей він знайомиться з німецьким лікарем Йоганном Штрунзее, якого і запрошує до двору в Копенгагені. Йоганн допомагає впоратись з епідемією віспи, стає секретарем кабінету королеви, згодом її, полишеної хворим чоловіком на себе саму, коханцем і батьком майбутньої принцеси Луїзи, а за якийсь час вже керує країнами, і його накази фактично прирівнюються до королівських. Лікар, що у тридцять років отримав необмежену владу, а у 34 був страчений – історія Штрунзее мало чим поступається історії Кромвеля. Хіба обсягом. Але він тут не головний.

Енквіст пише про драматичний трикутник – лікар, король, королева – в’їдливо, але й з усвідомленням всього трагізму історії: Йоганн зовсім не авантюрист, він лідер нового типу, що з головою кидається у реформаторство, де одною рукою скасовує цензуру друку, катування і  запекло бореться з бюрократією, а іншою – повсюдно насаджує німецьку мову, упосліджуючи датську і налаштовуючи проти себе все більше аристократів. Освічена монархія залишається мрією, але курс вже не змінити: Європа приречена на доглибні зміни.

Стиль прози шведа балансує між затишною старомодністю і підкреслено рвучкою модерністю: схожі оповідні піруети можна найти у Мережковського і Алданова, а радше – у Торнтона Вайлдера і Томаса Манна. Ці точно вміли скористатись конкретним історичним матеріалом, аби розказати про щось геть інше, просто їм для того потрібно було значно більше сторінок.

Лапідарна історична інтелектуальна проза – жанр рідкісний і дуже небезпечний: скотитися у пафосну хроніку-конспект тут простіше простого. Енквіст приймає цей виклик і елегантно дає з ним собі раду. Стара школа майстрів.

Себастьян Баррі, “Скрижалі долі” (Сorpus, 2013, пер. А.Завозова)

Розанні Клір сто років, вісімдесят із них сповнені суцільним горем, а шістдесят вона перебуває у психлікарні. А ще вона ірландка і веде щоденник, який ми читаємо і який починається з 1914: спогади з особистого життя – дитинство на цвинтарі, полювання на щурів із батьком, захоплення джазом, трагічне кохання і нереалізоване материнство  – намертво переплітаються із долею країни, яка тільки те й робила минулі сто років, що воювала, різала, боролась, визначалась і знову пускала кров.

Чи маємо ми право, зважаючи на обставини, очікувати від героїні “правди”, питання риторичне. Хоча,  якщо у ХХ столітті можливі були такі речі, то чому б і в божевільні не знайтись незатуманеному розуму?  Очевидний, але від того не менш сильний художній задум.

Та щоденник тут не один: лікар Розанни, містер Грен, і собі нотує то про пацієнтів, а то й про себе: згадує день, коли все змінилось, і продовжує ховати давно померлу дружину. А чи й себе разом із нею. З часом стане зрозуміло, що доктор, насправді, лікує себе, а ці щоденники не просто є контрапунктом – вони одне ціле, вони про теж саме, просто з різних боків. Про щастя по-ірландськи: коли  нічого нема, не життя - вимерзла пустеля, тоді і втрачати нема що. А це вже добре.

Баррі, що тільки через якусь страхітливу халатність не отримав Букера, робить майже неможливе: він безщадно і безжально кидає нас у непролазний морок, де все надривно кричить і реве від болю, і сентименталізмом це назвати язик всихає. Але так кричить сама історія, самі факти, а не героїня. Розанна спокійна і майже вдячна за ті декілька годин щастя, що вона мала.

Не дарма оригінальна назва роману”The Secret Scripture” (“Таємне писання”): перед нами саме писання - так, апокриф, так, приватний (хоча це як глянути), але про святість. Все найгірше – і з Ірландією, і з власним життям – вже відбулося, переживати нема чого, треба встигнути зафіксувати. І в цьому майже терапевтичний ефект “Скрижалей”: на тлі змальованих бід власні проблеми здадуться мікроскопічними, а нарікання ницими. Хоча фінальний сюжетний кульбіт – а справді прекрасні романи обов’язково мають дивувати – багатьох може і оглушити.

Історичні досвіди Ірландії й України часто між собою порівнюють: боротьба за незалежність, за право на самоідентифікацію, все таке. Проте такого роману щось у нас поки нема. Чекатимемо.

Софі Оксанен, “Коли щезли голуби” (Сorpus, 2014, пер. А. Сідорова)

Оксанен здобула всі можливі премії європейської Півночі з другим романом своєї умовної трилогії про фінсько-естонський світ, “Очищення”, хоча “Голуби”, найсвіжіша робота молодої фінки, і значно поліфонічніший, і  складніше збудований, та й просто – куди цікавіший текст.

Естонія між двох тоталітаризмів: спочатку включення до Союзу, потім німецька окупація, що обіцяє незалежність, потім знову доблесні визволителі. Втрата особистої історії, постійне існування “між” і пекуча проблема вибору, якого майже немає і який все одно буде названо колабораціонізмом. Впізнавано, еге ж?

Естонка Юдіт і її кузени Роланд і Едгар опиняються в епіцентрі великої історії, і керувати своїми долями тут настільки ж неможливо, наскільки й життєво необхідно: за одного дівчина вийде заміж, іншому буде співчувати і, врешті, стане його коханкою; один піде в ліси Естонії і після вбивства нареченої допомагатиме євреям, інший співпрацюватиме з гестапо.

Один зникне у в’язницях наприкінці війни, інший, вчасно “перевзувшись” і відбувши заслання до Сибіру, “возз’єднається” з Юдіт  і за вказівкою КГБ вже у 60-их роках буде писати роман про концтабори, де вирішить звести порахунки з братом, на воєнний щоденник якого саме натрапить. Злочинці-жертви, мутації сексуального  і тоталітарного, принципова відсутність остаточних відповідей.

Після того, як тут наприкінці 80-их відкрилися шлюзи і в літературу хлинула “вся правда” про Союз, здавалося, що нас важко чимось таким здивувати. Любовний трикутник, “кохання під час чуми”, стокгольмський синдром, загальна детективна рамка – скільки такого було? Але ні, Оксанен читаєш, наче наукове відкриття робиш: невже і там таке було?

Певно, справа якраз у “там”: розказуючи про виродження великої і страшної ідеї до рівня банального зла з позірно всемогутньою Системою на чолі з прибалтійської перспективи, з найзахіднішої точки цивілізаційного кордону, фінка максимально очуднює, де-автоматизує наше сприйняття нещодавнього минулого. І це найцінніше. 

Українською, між іншим, є вся “трилогія” Оксанен, але вийшла вона у «Фоліо», тому це так – принагідне зауваження. Головне – прочитати в чомусь дуже для нас зрозумілу, але від того ще неймовірнішу прозу фінської літературної принцеси. Ну, і дізнатись, коли й куди зникли голуби. А дізнавшись, спробувати не сильно засмутитись.

Джерело: Insider
При використанні матеріалів обов'язкове посилання на Коломия ВЕБ Портал

 

Tweet

архів розділу "Публіцистика та Аналіз"

2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1992 1991 1990 1989 1988 1987 1986 1985 1984 1983 1982 1981 1980 1979 1978 1977 1976 1975 1974 1973 1972 1971 1970 1969 1968 1967 1966 1965 1964 1963 1962 1961 1960 1959 1958 1957 1956 1955 1954 1953 1952 1951 1950 1949 1948 1947 1946 1945 1944 1943 1942 1941 1940 1939 1938 1937 1936 1935 1934 1933 1932 1931 1930 1929 1928 1927 1926 1925 1924 1923 1922 1921 1920 1919 1918 1917 1916 1915 1914 1913 1912 1911 1910 1909 1908 1907 1906 1905 1904 1903 1902 1901 1900 1899 1898 1897 1896 1895 1894 1893 1892 1891 1890 1889 1888 1887 1886 1885 1884 1883 1882 1881 1880 1879 1878 1877 1876 1875 1874 1873 1872 1871 1870 1869 1868 1867 1866 1865 1864 1863 1862 1861 1860 1859 1858 1857 1856 1855 1854 1853 1852 1851 1850 1849 1848 1847 1846 1845 1844 1843 1842 1841 1840 1839 1838 1837 1836 1835 1834 1833 1832 1831 1830 1829 1828 1827 1826 1825 1824 1823 1822 1821 1820 1819 1818 1817 1816 1815 1814 1813 1812 1811 1810 1809 1808 1807 1806 1805 1804 1803 1802 1801 1800 1799 1798 1797 1796 1795 1794 1793 1792 1791 1790 1789 1788 1787 1786 1785 1784 1783 1782 1781 1780 1779 1778 1777 1776 1775 1774 1773 1772 1771 1770 1769 1768 1767 1766 1765 1764 1763 1762 1761 1760 1759 1758 1757 1756 1755 1754 1753 1752 1751 1750 1749 1748 1747 1746 1745 1744 1743 1742 1741 1740 1739 1738 1737 1736 1735 1734 1733 1732 1731 1730 1729 1728 1727 1726 1725 1724 1723 1722 1721 1720 1719 1718 1717 1716 1715 1714 1713 1712 1711 1710 1709 1708 1707 1706 1705 1704 1703 1702 1701 1700 1699 1698 1697 1696 1695 1694 1693 1692 1691 1690 1689 1688 1687 1686 1685 1684 1683 1682 1681 1680 1679 1678 1677 1676 1675 1674 1673 1672 1671 1670 1669 1668 1667 1666 1665 1664 1663 1662 1661 1660 1659 1658 1657 1656 1655 1654 1653 1652 1651 1650 1649 1648 1647 1646 1645 1644 1643 1642 1641 1640 1639 1638 1637 1636 1635 1634 1633 1632 1631 1630 1629 1628 1627 1626 1625 1624 1623 1622 1621 1620 1619 1618 1617 1616 1615 1614 1613 1612 1611 1610 1609 1608 1607 1606 1605 1604 1603 1602 1601 1600 1599 1598 1597 1596 1595 1594 1593 1592 1591 1590 1589 1588 1587 1586 1585 1584 1583 1582 1581 1580 1579 1578 1577 1576 1575 1574 1573 1572 1571 1570 1569 1568 1567 1566 1565 1564 1563 1562 1561 1560 1559 1558 1557 1556 1555 1554 1553 1552 1551 1550 1549 1548 1547 1546 1545 1544 1543 1542 1541 1540 1539 1538 1537 1536 1535 1534 1533 1532 1531 1530 1529 1528 1527 1526 1525 1524 1523 1522 1521 1520 1519 1518 1517 1516 1515 1514 1513 1512 1511 1510 1509 1508 1507 1506 1505 1504 1503 1502 1501 1500 1499 1498 1497 1496 1495 1494 1493 1492 1491 1490 1489 1488 1487 1486 1485 1484 1483 1482 1481 1480 1479 1478 1477 1476 1475 1474 1473 1472 1471 1470 1469 1468 1467 1466 1465 1464 1463 1462 1461 1460 1459 1458 1457 1456 1455 1454 1453 1452 1451 1450 1449 1448 1447 1446 1445 1444 1443 1442 1441 1440 1439 1438 1437 1436 1435 1434 1433 1432 1431 1430 1429 1428 1427 1426 1425 1424 1423 1422 1421 1420 1419 1418 1417 1416 1415 1414 1413 1412 1411 1410 1409 1408 1407 1406 1405 1404 1403 1402 1401 1400 1399 1398 1397 1396 1395 1394 1393 1392 1391 1390 1389 1388 1387 1386 1385 1384 1383 1382 1381 1380 1379 1378 1377 1376 1375 1374 1373 1372 1371 1370 1369 1368 1367 1366 1365 1364 1363 1362 1361 1360 1359 1358 1357 1356 1355 1354 1353 1352 1351 1350 1349 1348 1347 1346 1345 1344 1343 1342 1341 1340 1339 1338 1337 1336 1335 1334 1333 1332 1331 1330 1329 1328 1327 1326 1325 1324 1323 1322 1321 1320 1319 1318 1317 1316 1315 1314 1313 1312 1311 1310 1309 1308 1307 1306 1305 1304 1303 1302 1301 1300 1299 1298 1297 1296 1295 1294 1293 1292 1291 1290 1289 1288 1287 1286 1285 1284 1283 1282 1281 1280 1279 1278 1277 1276 1275 1274 1273 1272 1271 1270 1269 1268 1267 1266 1265 1264 1263 1262 1261 1260 1259 1258 1257 1256 1255 1254 1253 1252 1251 1250 1249 1248 1247 1246 1245 1244 1243 1242 1241 1240 1239 1238 1237 1236 1235 1234 1233 1232 1231 1230 1229 1228 1227 1226 1225 1224 1223 1222 1221 1220 1219 1218 1217 1216 1215 1214 1213 1212 1211 1210 1209 1208 1207 1206 1205 1204 1203 1202 1201 1200 1199 1198 1197 1196 1195 1194 1193 1192 1191 1190 1189 1188 1187 1186 1185 1184 1183 1182 1181 1180 1179 1178 1177 1176 1175 1174 1173 1172 1171 1170 1169 1168 1167 1166 1165 1164 1163 1162 1161 1160 1159 1158 1157 1156 1155 1154 1153 1152 1151 1150 1149 1148 1147 1146 1145 1144 1143 1142 1141 1140 1139 1138 1137 1136 1135 1134 1133 1132 1131 1130 1129 1128 1127 1126 1125 1124 1123 1122 1121 1120 1119 1118 1117 1116 1115 1114 1113 1112 1111 1110 1109 1108 1107 1106 1105 1104 1103 1102 1101 1100 1099 1098 1097 1096 1095 1094 1093 1092 1091 1090 1089 1088 1087 1086 1085 1084 1083 1082 1081 1080 1079 1078 1077 1076 1075 1074 1073 1072 1071 1070 1069 1068 1067 1066 1065 1064 1063 1062 1061 1060 1059 1058 1057 1056 1055 1054 1053 1052 1051 1050 1049 1048 1047 1046 1045 1044 1043 1042 1041 1040 1039 1038 1037 1036 1035 1034 1033 1032 1031 1030 1029 1028 1027 1026 1025 1024 1023 1022 1021 1020 1019 1018 1017 1016 1015 1014 1013 1012 1011 1010 1009 1008 1007 1006 1005 1004 1003 1002 1001 1000 999 998 997 996 995 994 993 992 991 990 989 988 987 986 985 984 983 982 981 980 979 978 977 976 975 974 973 972 971 970 969 968 967 966 965 964 963 962 961 960 959 958 957 956 955 954 953 952 951 950 949 948 947 946 945 944 943 942 941 940 939 938 937 936 935 934 933 932 931 930 929 928 927 926 925 924 923 922 921 920 919 918 917 916 915 914 913 912 911 910 909 908 907 906 905 904 903 902 901 900 899 898 897 896 895 894 893 892 891 890 889 888 887 886 885 884 883 882 881 880 879 878 877 876 875 874 873 872 871 870 869 868 867 866 865 864 863 862 861 860 859 858 857 856 855 854 853 852 851 850 849 848 847 846 845 844 843 842 841 840 839 838 837 836 835 834 833 832 831 830 829 828 827 826 825 824 823 822 821 820 819 818 817 816 815 814 813 812 811 810 809 808 807 806 805 804 803 802 801 800 799 798 797 796 795 794 793 792 791 790 789 788 787 786 785 784 783 782 781 780 779 778 777 776 775 774 773 772 771 770 769 768 767 766 765 764 763 762 761 760 759 758 757 756 755 754 753 752 751 750 749 748 747 746 745 744 743 742 741 740 739 738 737 736 735 734 733 732 731 730 729 728 727 726 725 724 723 722 721 720 719 718 717 716 715 714 713 712 711 710 709 708 707 706 705 704 703 702 701 700 699 698 697 696 695 694 693 692 691 690 689 688 687 686 685 684 683 682 681 680 679 678 677 676 675 674 673 672 671 670 669 668 667 666 665 664 663 662 661 660 659 658 657 656 655 654 653 652 651 650 649 648 647 646 645 644 643 642 641 640 639 638 637 636 635 634 633 632 631 630 629 628 627 626 625 624 623 622 621 620 619 618 617 616 615 614 613 612 611 610 609 608 607 606 605 604 603 602 601 600 599 598 597 596 595 594 593 592 591 590 589 588 587 586 585 584 583 582 581 580 579 578 577 576 575 574 573 572 571 570 569 568 567 566 565 564 563 562 561 560 559 558 557 556 555 554 553 552 551 550 549 548 547 546 545 544 543 542 541 540 539 538 537 536 535 534 533 532 531 530 529 528 527 526 525 524 523 522 521 520 519 518 517 516 515 514 513 512 511 510 509 508 507 506 505 504 503 502 501 500 499 498 497 496 495 494 493 492 491 490 489 488 487 486 485 484 483 482 481 480 479 478 477 476 475 474 473 472 471 470 469 468 467 466 465 464 463 462 461 460 459 458 457 456 455 454 453 452 451 450 449 448 447 446 445 444 443 442 441 440 439 438 437 436 435 434 433 432 431 430 429 428 427 426 425 424 423 422 421 420 419 418 417 416 415 414 413 412 411 410 409 408 407 406 405 404 403 402 401 400 399 398 397 396 395 394 393 392 391 390 389 388 387 386 385 384 383 382 381 380 379 378 377 376 375 374 373 372 371 370 369 368 367 366 365 364 363 362 361 360 359 358 357 356 355 354 353 352 351 350 349 348 347 346 345 344 343 342 341 340 339 338 337 336 335 334 333 332 331 330 329 328 327 326 325 324 323 322 321 320 319 318 317 316 315 314 313 312 311 310 309 308 307 306 305 304 303 302 301 300 299 298 297 296 295 294 293 292 291 290 289 288 287 286 285 284 283 282 281 280 279 278 277 276 275 274 273 272 271 270 269 268 267 266 265 264 263 262 261 260 259 258 257 256 255 254 253 252 251 250 249 248 247 246 245 244 243 242 241 240 239 238 237 236 235 234 233 232 231 230 229 228 227 226 225 224 223 222 221 220 219 218 217 216 215 214 213 212 211 210 209 208 207 206 205 204 203 202 201 200 199 198 197 196 195 194 193 192 191 190 189 188 187 186 185 184 183 182 181 180 179 178 177 176 175 174 173 172 171 170 169 168 167 166 165 164 163 162 161 160 159 158 157 156 155 154 153 152 151 150 149 148 147 146 145 144 143 142 141 140 139 138 137 136 135 134 133 132 131 130 129 128 127 126 125 124 123 122 121 120 119 118 117 116 115 114 113 112 111 110 109 108 107 106 105 104 103 102 101 100 99 98 97 96 95 94 93 92 91 90 89 88 87 86 85 84 83 82 81 80 79 78 77 76 75 74 73 72 71 70 69 68 67 66 65 64 63 62 61 60 59 58 57 56 55 54 53 52 51 50 49 48 47 46 45 44 43 42 41 40 39 38 37 36 35 34 33 32 31 30 29 28 27 26 25 24 23 22 21 20 19 18 17 16 15 14 13 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
2005

Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…

"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…

ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…

Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.

Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої. Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.

Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах

Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік

У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.

За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).

ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.

 
товари для дітей товари для відпочинку - Kapitan.ua

Новини та Події

усі публікації  


Новини партнерів