Британський науковець Джон О’Кефе і норвезьке подружжя дослідників Едвард і Мей-Бріт Мозери (на фото) відкрили клітини, які складають систему позиціонування у головному мозку - такий собі внутрішній GPS-навігатор.
Тепер відомо, як наш мозок створює карту навколишнього середовища, як нам вдається орієнтуватися у просторі, не натикатися на предмети і не блукати манівцями. За це відкриття вчені отримали Нобелівську премію з медицини та нагороду у розмірі 1,1 млн. доларів.
Перший компонент системи позиціонування О’Кефе з Університетського коледжу у Лондоні відкрив у 1971 році. Дослідник помітив, що у щурів, коли ті переміщаються по кімнаті і потрапляють у частину приміщення, де вже раніше бували, активується певний тип нервових клітин. Те ж саме переживають усі хребетні (люди зокрема).
У 2005 році Мей-Бріт та Едвард Мозери з Норвезького університету науки і технологій у Тронхеймі ідентифікували інший тип нервових клітин, які генерують систему координат. Науковці зрозуміли: саме завдяки їй щури не блукають, а рухаються у знайомому їм напрямку. “Це відкриття допоможе зрозуміти механізм втрати просторової пам’яті у людей, які потерпають від хвороби Альцгеймера”, - припускають у Нобелівському комітеті.
- Механізми, які запускають цю недугу, науці невідомі. Але відомо, що відбувається при цій хворобі — відмирають клітини кори головного мозку. Відкриття, яке зробили вчені, стан хворих не полегшить, недуги від людей, які повинні захворіти, не відверне, - переконаний президент Українського товариства нейронаук, академік НАН України, завідувач відділу фізико-хімічної біології клітинних мембран Інституту фізіології ім. О.О. Богомольця, найбільш цитований у світових ЗМІ український вчений Олег Кришталь. - Ліки від хвороби Альцгеймера винайдуть (як і від інших невиліковних захворювань). Однак коли це трапиться - передбачити неможливо.
- Чому відкриття О’Кефе чекало на визнання 34 роки, а відкриття подружжя Мозерів - тільки дев’ять?
- Бо ці відкриття доповнили одне одного.
О’Кефе вставив у гіпокамп щурів електроди і пустив їх бігати по знайомій кімнаті. Науковець виявив: як тільки щур потрапляє у якусь певну точку цієї кімнати, певна нервова клітина (точніше, цілий ансамбль клітин) збуджується. В іншій частині — прокидається інший ансамбль. Це і є так звані клітини місця. У гіпокампі фактично закладена карта нашого світу — нашої спальні, кухні, подвір’я, робочого кабінету тощо. Але що бачимо, коли беремо до рук мапу? Материки, країни, моря, різні населені пункти. Карта О’Кефе — це карта без умовних зображень, без пропорцій (щось подібне малювали давні єгиптяни і греки). Щоб зробити мапу дійсною, необхідно накласти її на сітку координат. Сіткові клітини відкрило подружжя Мозерів. З’ясували, в яких умовах вони функціонують. Нічого з того, що клітини вміють робити, не було би можливим без такої важливої функції мозку, як пам’ять. Мозок створює сітку координат і запам’ятовує її.
А тим часом…
Нобелівську премію з фізики присудили японським ученим Ісаму Акасака, Хіроші Амано та Судзі Накамурі - за винахід блакитних світлодіодів. Журі назвало цей винахід “революційним”, оскільки раніше були відомі лише червоні та зелені діоди, а з появою синіх стало можливо створити білі світлодіодні лампи, які мають високу енергоефективність, довгий термін служби і є екологічно чистими.
“Лампи розжарювання освітили ХХ століття. ХХІ століття освітлюватимуть світлодіодні лампи”, - зазначили у Нобелівському комітеті, додавши, що відкриття було зроблено на початку 1990-х років.
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|