Такий освітньо-культурологічний проект започатковано з нагоди вшанування пам’яті першого речника національного відродження західноукраїнських земель Маркіяна Шашкевича і спрямований на вивчення та збереження духовної скарбниці і національної культурно-історичної спадщини українського народу.
Заручившись шляхетною метою нам, українцям, легше буде розвивати національну культуру й пізнавати культурні надбання інших народів. Дозволить ближче познайомитися з творчістю майстрів мистецтв, відомих творчих колективів, обдарованої учнівської та студентської молоді.
Наша українська національна різномаїтість - це наше багатство. Це золотий фонд європейської цивілізації. Це візитівка і шлях до успішного формування української державницької нації.
ПЕРЕМИШЛЬ - КНЯЖЕ МІСТО НАД СЯНОМ
Сяє позолота куполів, річка виблискує, як дзеркало, срібляться соснові крони. Осіннє листя, що золотом засипає вулиці давньої столиці Червоної Русі, нагадує нам про героїчні і драматичні часи перемиської землі - духовного осердя нашого народу й української присутності у рідному краї. Про Перемишль згадує преподобний Нестор Літописець у найвидатнішій пам’ятці літописання Київської Русі “Повість минулих літ”. Звідси, з руського міста на межі Карпатського підгір’я і Надсянської низовини, веселковими барвами зазвучав національний гімн “Ще не вмерла Україна”. З цією величною піснею на вустах здійснили свій героїчний чин під Крутами колишні учні перемиської української гімназії Григорій Піпський та Іван Сорокевич.
Зустрівся я з паном директором Комплексу загальноосвітніх шкіл № 2 імені Маркіяна Шашкевича в Перемишлі у його скромно, але зі смаком обладнаному кабінеті. Незважаючи на зайнятість магістр Петро Піпка знайшов час для спілкування. “Історія перемиської школи імені Маркіяна Шашкевича, - розповідає пан Петро, бере свій початок від 1911 року, коли з ініціативи місцевого Братства св. Миколая і Українського педагогічного товариства та з нагоди 100-ої річниці від дня народження Маркіяна Шашкевича розпочала діяльність семикласна всенародна школа, яку стали називати ”Шашкевичівка”.
Разом з паном директором ми відвідали Український військовий цвинтар у Пикуличах, де знайшли свій останній спочинок старшини і козаки Дієвої армії УНР, стрільці УГА, вояки УПА - понад дві тисячі учасників визвольних змагань. Віддали шану визначним українським діячам на головному цвинтарі міста по вул. Ю.Словацького: провіснику нової епохи національного відродження о. Івану Могильницькому, першому директору цісарсько-королівської II Гімназії у Перемишлі доктору Григорію Цеглинському, доктору Теофілю Кормошу, фундатору побудови Народного дому в місті над Сяном, письменниці Уляні Кравченко, блаженним священномученикам Йосафату (Коциловському) і Григорію (Лакоті).
Сьогоднішнє місто волею долі стало частиною історії багатьох народів, поєднало культуру Сходу і Заходу та визначило сьогоднішнє обличчя Перемишля. Унікальні витвори архітектурного мистецтва: Архикатедральний Собор св. Івана Хрестителя УГКЦ, храм Успіння Пресвятої Богородиці Автокефальної Православної церкви у Польщі, Архикатедральний Собор Успіння Пресвятої Богородиці і Івана Хрестителя римсько-католицької церкви, Український Народний дім створюють атмосферу автентичності різних епох.
“Воскресла із небуття церква Співстраждання Пресвятої Богородиці монастиря отців Василіян у Перемишлі, - розповідає отець Юліан Коваль, ігумен Перемишльської обителі. - З Божою допомогою та заступництвом покровительки храму - Пресвятої Богородиці, жертводавців, людей доброї волі, василіянської спільноти відновлена церква стала свідченням історичного буття українців на Перемишльській землі”. Натхненно і велично звучать піснеспіви хору монастирського храму та лунає під куполом: “Ще молимось за Богом бережений народ наш, за правління і за все військо українське”.
Замки, монастирі, палаци, костели, церкви, синагоги, фортифікаційні споруди, пам’ятники. Висота інженерного мистецтва, багатство композиційних форм сягають вершин зодчества, утворюючи єдиний величний художній ансамбль міста-музею.
Славною принадою Перемишля став пам’ятник звитяжному вояку цісарсько-королівської армії Габсбурзької імперії Йожефу Швейку. На честь знаменитості у Перемишльській фортеці відбувається щорічний Міжнародний фестиваль мистецтв “Форт. Місія”. Іменем легендарного героя відомого роману Ярослава Гашека називають кафе, піцерії, готують вишукані страви та медяники із зображенням бравого солдата Швейка.
Перемишль - місто легенд та історій. Українські народні оповідання, польські перекази, єврейські притчі - грані великої історії гостинного міста, до якого хочеться повертатися ще і ще.
Автор: Микола СОЛОНЕНКО, місто Коломия
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|