Уже майже три десятиліття визначають вартість валют різних країн індексом Біґ Мака (гамбургера). В українців, особливо тих, хто пожив “за совітів”, теж є неофіційний індекс - індекс ковбаси.
Старші пани та пані люблять згадувати часи, коли ковбаса була по 2,20. Чим більше ціни відриваються від еталона, тим гірше живеться. При цьому зарплати до уваги не беруться… Так ось, для любителів ковбаски новини невтішні - за даними Держстату, лише за червень ціни на ковбасу виросли на 13,8%. Середня ціна від виробника на напівкопчені ковбаси тепер 49 тисяч гривень за тонну. Зрозуміло, що поки товар потрапляє від виробника на полицю магазину, ціна зростає ще більше. От і маємо, що кілограм “Дрогобицької” коштує щонайменше сімдесят гривень.
У фірмових магазинах місцевих виробників ціни приблизно відповідають офіційній статистиці. А по скільки ковбасу продають на базарі? Заходжу у м’ясний термінал “Привокзального”. У критому приміщенні задуха, хоча надворі зранку ще прохолодно, а частина прилавків - порожні. Напевно, через конфлікти між підприємцями, які точились ще з зими, частина подалась торгувати у спокійніші місця. Продавці пріють, м’ясо, розкладене на стійках без холодильника, – теж. Можете собі уявити, як тут пахне. Торгують переважно свининою - “полядвиця” по 60-65 гривень. Приблизно стільки ж коштує і яловичина. Дивно, адже традиційно яловичина була дорожчою. Продавці кажуть - зросли закупівельні ціни на свинину, тому й у них ціни зросли. Натомість по скільки закуповують м’ясо, казати не хочуть. Воно й не дивно, адже навіть обрізки коштують в півтора раза дорожче, ніж у виробників. За даними цінового моніторингу, середні ціни на м’ясо свіже або охолоджене великої рогатої худоби у січні становили 27,6 гривні за кілограм, а за підсумками червня зросли до 29,6 гривні. Свинина за цей час подорожчала з 29 до 34,7 гривні.
Повертаю до рядів з ковбасами. Вони, на відміну від сирого м’яса, у холодильниках. Першим впадає у вічі цінник: ковбаса домашня 17,5/25 гривні за кілограм. Є ще по 28, 30, 35 гривень. Таке враження, що я перенеслась у минуле років на десять. У сусіднього продавця ціна на ковбаси коливається в діапазоні 50-90 гривень, але в кутику також є ковбаса по 17,5/25 гривень. “Це вона по 17,5 чи по 25 гривень?”, питаю. “Як будете брати на гурт, то по 17,5, як кільо-два, то по 25 гривень”, - каже продавчиня. На інших ковбасах гуртова ціна не вказана. “А чого вона така дешева?”. “Хочете дорогої, беріть дорогу, нема чого випитувати”, – відрубує продавець. По 25 гривень за кілограм купуємо фарш для тварин (він так і називається), там субпродукти, обрізки, кісточки… Інша продавчиня виявилась люб’язнішою. “Ясно, що за такі гроші м’яса там майже нема. Але є люди, які не можуть собі дозволити ковбасу по 50-70 гривень, а так хоч запах є. Для песиків беруть”. Беруть таку ковбасу і гуртом - на піцу, до підливок тощо.
Та, схоже, постійних покупців такі ціни не дивують, і жіночки залюбки куштують дешеві ковбаси з жовтуватою від рідкого диму скоринкою. Дорогі дають на пробу тільки добре вбраним покупцям. Була свідком, як продавець відшила дядька “некупівельноспроможної” зовнішності, який цікавився “Гетьманською” ковбасою за 83 гривні: “Та видно, що ковбаса добра, нема чого пробувати”. Зате кілька секунд підстрибувала біля доглянутої жінки і сама пропонувала скуштувати. Жінка ковбасу купила, хоча пробувати відмовилась - тільки понюхала.
Утім, критий ринок, це ще півбіди. Тут собі прекрасно сусідує хек з телячою та індичою печінкою. “Свіжа” теляча печінка - 15,9 гривні за кілограм, індича - 19,9. Усе це не в холодильнику, а зверху на ньому - у відкритому ящику. В холодильнику - заморожена риба. Хоча на деяких ятках оселедець (24-25 гривень за кілограм) спокійно розморожується у картонному ящику майже в проході під ногами у покупців. Є звичайно, торговці, які все тримають у холодильниках і морозильниках, але більшість все ж на холодильниках економить. Утім, люди в нас не гидливі. Жінка, яку спитала, чи не боїться брати рибу, яка вже напіврозмерзлась, переконує, що так вигідніше. У замерзлій рибі багато льоду, то вона більше важить, а в такій вода вже трохи постікала. Ну і, зрештою, ні рибу, ні печінку ніхто сиру не їсть. “Як навіть є там якась зараза, то вижариться. Все життя беру всі продукти на привокзальному - ще ніхто не труївся”, - відмахнулася жінка і продовжила голими руками перебирати оселедець.
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|