Вносячи зміни до Конституції України, Петро Порошенко не оминув мовного питання.
Зокрема запропонував передати сільській, селищній, міській, районній, обласній радам право надавати статус спеціальної російській мові та іншим мовам національних меншин України. Своє рішення Петро Олексійович назвав “компромісом”, який мав би зробити “країну сильнішою, націю згуртованішою, а всі спекуляції на мовну тему зняти з порядку денного”.
Президент заявив, що стаття 10 Конституції України залишається незмінною: єдиною державною мовою в Україні є українська мова. “Але в демократичному європейському суспільстві не можемо не поважати прав меншості, - каже Петро Олексійович. - Саме тому сільські, селищні, міські, районні ради отримають право надавати в межах своїх територій і в межах своєї компетенції спеціальний статус російській та іншим мовам. Ця поправка до Конституції фіксує статус-кво, який склався на основі чинного мовного законодавства”. Першими на сполох забили викладачі проекту “Безкоштовні курси української мови”. Проект створено у жовтні минулого року при “Всеукраїнському комітеті захисту української мови” за ініціативи Олеся Донія (курси української мови організовано в 17 містах України, зокрема у Донецьку, Луганську та Севастополі). Викладачі звернулися до президента з проханням не приймати положення, що “порушує права громадян України і жодним чином не сприяє врегулюванню ситуації на сході”. “ВЗ” зв’язався з координатором проекту “Безкоштовні курси української мови”, активісткою Євромайдану Анастасією Розлуцькою.
- Фактично запропонували прописати в Конституції сумнозвісний закон Колесніченка-Ківалова про мови, - каже Анастасія Розлуцька. - Проти цього закону був організований у Києві Мовний майдан, протягом декількох місяців голодували дівчата і хлопці. Дехто з учасників потім став героєм Небесної сотні, частина воює зараз в АТО. І от вчора Петро Порошенко сказав, що норми закону про мови, який був прийнятий у 2012 році, повинні знайти відображення в Конституції. А це означає - регіональні мови. Насторожує, що особливий статус російської мови виділяється. Натомість не виділено ні кримськотатарської мови, ні жодної іншої. Залишається надіятись, що це лише перший етап розгляду - внесення до порядку денного Верховної Ради. Адже для прийняття змін потрібно не менше ніж 300 голосів.
- Що ховається за означенням “спеціальний статус” для російської мови? На вашу думку, чи його прийняття є загрозою для української?
- Я б не називала це саме “загрозою”. Але Українська держава, на жаль, не створює жодних допоміжних інститутів для розвитку української мови. Політики радо спекулюють на питаннях мови, бавляться з почуттями людей, але ніхто не робить конкретних речей. І при цьому активно захищається статус іншої мови введенням її в Конституцію. Таке враження, що до сьогодні усіх насильно змушували розмовляти українською мовою, і от ми нарешті надаємо російській можливості розвитку.
- Зміни до Конституції, які подає президент, розцінюють як “протиотруту федералізації”…
- Невже зміни до Конституції, що стосуються мови, вирішать питання війни? Я координую проект “Безкоштовні курси української мови”, що працює з переселенцями. Вони дзвонять і записуються на курси української, бо так склались обставини, що вони не мали змоги її вивчити. “Але ж у школі і в Криму, і в Донецьку усім викладають українську”, - казала їм… На це мені відповіли: “Нам просто так поставили оцінки, бо сказали, що українська мова не знадобиться”. Тобто маємо комплекс проблем, які неможливо вирішити, нашвидкуруч вносячи-відміняючи закони. Мовне питання вимагає зважених рішень. По-перше, має бути ґрунтовно прописано, що це за “особливий” статус: у якій ситуації, як його призначати?
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|