Директор Інституту геодезії Львівської політехніки, доктор технічних наук Корнилій Третяк, як і деякі його колеги, з повним правом може вважати себе старожилом цього льодового континенту нашої планети.
Доріжку до Антарктиди, а точніше, до української станції “Академік Вернадський”, він проторував ще у 2002 році.
- Маршрут такої тривалої подорожі – незмінний, – розпочав свою розповідь Корнилій Романович. – Літаком з Києва до аргентинського містечка Ушуайя. Це найпівденніше місто на нашій планеті. Ушуайя – відправна точка для антарктичного туризму, який набуває все більшої популярності. Хоча вартість оглядин цієї льодової екзотики сягає 10 тисяч доларів… З містечка, як і в попередні роки, ми ще три дні йшли океаном на російському судні “Полярний піонер”.
- Чи вплинуло ставлення російської команди судна до українських дослідників через агресію Росії на нашій землі?
- Ставлення до нас було дипломатично нормальним, але не таким теплим, як у попередні роки. Жодних політичних дискусій з росіянами ми не вели… Якщо вже торкнулися політики, ще таке спостереження. У складі річної експедиції на нашу станцію переважають науковці та інженери зі сходу України, були кримчани. Минулого року вони спілкувалися між собою російською мовою. Цього разу ті ж самі люди вже розмовляли українською.
- Знаємо, що термін перебування на станції був обмежений чотирма днями. Що ви встигли зробити зі своєї програми?
- Почали з 3-D-сканування льодовиків, дослідження їх фотограметричними методами. Минулого року майже не було снігу. А цього разу льодовики були вкриті майже 70-сантиметровим шаром снігу. Складалося враження, що льодовики у своєму об’ємі не змінилися. Фактор снігу треба буде врахувати під час обробки інформації.
- Танення льодовиків підтверджує тенденцію до глобального потепління. Це певний короткочасний період чи незворотний процес? Чи треба нам готуватися до другого всесвітнього потопу?
- У нас є знімки, які засвідчують розвиток цих льодовиків від 30-их років минулого століття. Видно, що льодовики певним чином деформовані внаслідок потепління. Але тоді ще не били на сполох з приводу техногенного впливу на клімат планети. Це, очевидно, такий цикл, такий період в історії планети, потім знову буде похолодання. Сьогодні йде інтенсивне потепління… Окрім обстеження льодовиків, ми продовжили досліджувати геодинаміку, тобто рух тектонічних плит в районі станції “Академік Вернадський”. Для цього в радіусі 15 кілометрів (це площа близько 900 квадратних кілометрів) виставляли на добу станції, що приймають сигнали зі супутників системи GPS. Це дозволяє визначати координати з міліметровою точністю. Незаперечним фактом є рух мікроплит і цілої антарктичної плити. Антарктида обертається за годинниковою стрілкою довкола власного полюса, який розташований на відстані близько 1000 кілометрів від Південного полюса Землі.
- Ці дослідження мають лише теоретичне значення чи якесь практичне – у майбутньому?
- Геофізики засвідчують високу сейсмічну активність в Антарктиді, а її провісником є зміщення тектонічних плит. Українські геологи довели наявність на цьому континенті вуглеводнів – нафти і газу. Щоправда, будь-яка господарська діяльність, зокрема видобуток корисних копалин, за Кіотським протоколом забороняється. Термін дії його вже збігає, але він, очевидно, буде продовжений. Попри це, деякі країни підкилимно готуються до освоєння Антарктиди і розподілу її території. Аргентина видала свою карту і намалювала свій сектор аж до південного полюса. Те саме Чилі… Україна теж має право засвідчити своє право на цей континент.
- Антарктида для багатьох людей асоціюється з якимись екстремальними умовами. А для вас це ніби буденна робота…
- Екстриму там вистачає. Наведу лише один епізод. Коли ми припливли на гумовому човні до одного з озер, побачили, що пройти його неможливо. З одного боку – айсберг як 6-поверховий будинок. З другого – острів, з якого звисає льодовик, і з нього – потоки води від снігу, що тане. Попереду – шматки льоду завбільшки як стіл. Працівник станції, який нас віз, намагається човном розпихати ті брили. З двигуна – дим як із трактора. І все це у густому тумані… Питаю, чи є з нами радіостанція, щоб у разі чого зв’язатися зі станцією? Каже, що є. Але радіостанція, мовляв, нам не допоможе, бо ми за островом, і хвилі не пройдуть. Нас би тільки увечері почали шукати… Ми якимось дивом пробилися через той лід. Поставили станцію спостереження і потім з великими труднощами забрали її. А ще було моторошно, коли під наш човен заплив величезний кит-горбач… Але ви маєте рацію: Антарктида для нас – це вже звичне місце праці. Ми вже загартовані Антарктидою. Великі надії покладаємо на ювілейну експедицію 2015 року. Сподіваємося, вона буде більш представницькою і тривалішою за часом. Плануємо взяти з собою закуплений нашим інститутом міні-літак, який дозволить обстежувати льодовики з висоти на великій площі за порівняно короткий час.
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|