Півроку тому, 30 листопада, на Майдані у Києві було жорстоко побито студентів. Ця подія обурила людей і стала поштовхом до ще більшого протистояння. Українці піднялись на революцію гідності, щоб відстояти людські цінності. Як Майдан змінив українців? Який наслідок на громадян має неспокій у країні, що триває вже півроку?
До 30 листопада львів’янин Андрій Скоп приїжджав на Майдані час від часу. 1 грудня приїхав і практично не виїжджав з Києва до кінця лютого. В усі найважчі і кровопролитні дні був серед побратимів. Поруч на Майдані жив у наметі й малював його тато, український художник і дослідник сакрального мистецтва - Лев Скоп.
Друзі Андрія зауважили, що Майдан його змінив. У чоловіка загострилось відчуття справедливості, правди і чесності. “Я отримав досвід у спілкуванні з людьми, – розповідає Андрій Скоп. - Став жорсткіший і більш цинічний, частіше сльози навертались. Але це все вже з’явилось після Майдану. Там ми виносили людей, а після Майдану прийшли болісні відчуття. У мене і багатьох хлопців було відчуття, що ми щось не зробили, щоб врятувати людей. Відчуття болю. На Майдані зрозумів, що треба чітко розділяти чорне і біле”.
Чоловік вважає, що з майданівцями потрібно більше спілкуватись, залучати їх до громадської діяльності. А ще Андрій відчуває відповідальність за країну, тому сам активно включився у громадську роботу і був серед ініціаторів створення організації, яка допомагає майданівцям працевлаштуватись. Щоб не почуватись розгубленим, майданівець працює над собою, вірячи, що ситуація у країні зміниться.
Травми породили розгубленість
Сьогодні громадяни України відчувають розгубленість, яка пов’язана з різними травмами, наголошує Олександр Фільц, головний лікар Львівської обласної психіатричної лікарні. За його словами, у східних областях ця травма пов’язана з намаганням зберегти дуже специфічні свободи донецького регіону, при цьому там втрачається безкарність, є насильство. Мешканці центральної частини країни, де зосереджена влада, переживають повне безсилля з огляду на події на сході. У західних регіонах люди відчувають розчарування, що не відбулись соціальні зміни, не змінюється система влада, суди залишились корумпованими. А саме за сучасні цінності і права стояв Майдан.
“Стилістика державна не міняється. Травма у різних частинах України є різна, але вона настільки серйозна, що люди почуваються розгубленими”, – пояснює фахівець.
“Не треба себе тішити ілюзіями, що ми можемо добре ситуацію розуміти і характеризувати. Ми не маємо такого досвіду ситуації і такого переживання, наша держава не була у таких воєнних подіях, наша держава не була така різна у воєнних подіях, ми не маємо досвіду”, – каже Олександр Фільц.
Майдан змінив кожного
Майдан змінив кожного – тих, хто там проводив весь час, хто бував зрідка, хто спостерігав за подіями через медіа, переконаний психіатр Сергій Рослюк. Позитивні зміни у тому, що представники всіх регіонів відчувають себе частиною громадянського суспільства, посилилось відчуття відповідальності за країну, стала виразнішою самоідентифікація народу, зросло відчуття справедливості і загостреної правоти. Водночас, каже експерт, наростає у суспільстві і безпорадність.
“Є розчарування, розгубленість і наростає агресія. Від 2004 року Україна вже пережила багато розчарувань. Протягом багатьох поколінь буде відгукуватись те, що ми зараз переживаємо”, –- говорить Сергій Рослюк.
Українське суспільство півроку після початку Майдану переживає постійний неспокій, тривогу і страх. Люди бояться, що на кордоні стоять російські війська, що у східних областях триває війна і вона може поширитися на всю країну. Водночас українці стали носіями високої чутливості до загальнолюдських проблем, цінностей і конфліктів і якщо суспільство знайде шляхи вирішення сучасної соціальної кризи, то стане прикладом для всього світу, переконані фахівці.
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|