Британський уряд намагається продемонструвати свою рішучість у боротьбі з відмиванням грошей.
У Лондоні у квітні відбувся міжнародний форум, учасники якого обговорювали співробітництво у справі повернення Україні грошей, розкрадених режимом Януковича.
Але на Заході є також фахівці, які скептично оцінюють дії своїх урядовців та фінансових установ.
Радіо Свобода поспілкувалося із провідним експертом лондонського Сіті Тімоті Ашем, який очолює дослідження нових ринків у Standard Bank. Інтерв’ю почалося із запитання, чи варто українцям сподіватися на повернення великих сум грошей?
- Насамперед, оцінити, скільки саме грошей вкрадено представниками колишнього режиму і сховано за межами України, дуже важко. Я чув про малоймовірні цифри, але можна говорити про мільярди. Десятки мільярдів - це лунає як забагато. Я би сказав, що інше питання полягає у тому, хто саме крав? Тепер в Україні вирішили взятися за Януковича і дуже близьких до нього людей, на яких покладають відповідальність за розкрадання. Але насправді проблема напевно ширша. За останні 20 років наближені до влади еліти в Україні накопичили величезні багатства.
- Ви кажете, що повертати Україні треба кошти, не лише конфісковуючи їх на закордонних рахунках, і не лише від членів колишнього режиму?
- Досвід дає підстави вважати, що переслідування невеликої групи людей, близьких до колишнього режиму, буде дуже непростим. Важко буде відстежити і знайти гроші. Буде важко повернути їх. То дуже винахідливі люди, які вдавалися до багатьох вигадливих способів приховування грошей: компанії-прокладки, зареєстровані в офшорах на Карибських островах. Вони можливо використовували інших осіб, яким передавали кошти. Я не сподіваюся, що від тієї невеликої групи людей можна повернути значну кількість грошей. Та сума не змінить стану справ в Україні. Я не думаю, що це вплине на те, чи досягне Україна успіху, чи зазнає провалу у вирішенні теперішніх економічних проблем. Я вважаю, що легше цю проблему можна було б вирішити, як я вже сказав, поглянувши на відомі усім кола, на цілий олігархічний клас в Україні, який повинен зробити свій внесок у відродження України.
- Чи заяви урядовців на Заході дають підстави вважати, що вони серйозніше налаштовані на боротьбу з відмиванням грошей?
- Я вважаю, що приклад з Україною і Росією змінює оцінки й розуміння. Політики усвідомлюють, що багато західних країн надто радо приймали капітал із пострадянських та інших країн, не надто запитуючи, звідки ті гроші. І знову ж таки, нещодавно запровадивши санкції проти людей Януковича і деяких росіян, ми побачили, що гроші просочилися у фінансову систему західних країн і зараз є важелем впливу.
Я би припустив, що за лаштунками зараз відбувається активне лобіювання, щоби протидіяти оголошеним санкціям. Можна сказати, що ті гроші до певної міри корумпували інституції Заходу та впливають на політику, геополітику і те, як схвалюються рішення.
- Що, на Вашу думку, зараз найважливіше для українського уряду, які екномічні пріоритети?
- Ми усі знаємо, що реформи не спрацюють, якщо взаємини з велетенським сусідом на сході не нормалізовані. Допоки безпека країни під загрозою, важко уявити собі успіх будь-яких реформ. Погляньте на нестабільність на півдні на сході України. Це негативно впливатиме на показники економічного зростання і на бюджетні надходження. Отже перший пріоритет – це відновлення політичної стабільності і безпеки. Це зробити буде важко.
Проте незалежно від того, що станеться, Україна також мусить впроваджувати важкі реформи. Зараз ВВП на душу населення в Україні становить 3,5 тисяч доларів. У Польщі 13,5, а в Росії 15 тисяч. Тому що упродовж 20 років не працював принцип верховенства закону. Іноземці не вкладали гроші в Україну, бо вести бізнес було дуже важко. Це треба змінити. Якщо це зробити, то Україну очікує справді успішне майбутнє. Кризові ситуації створюють нагоду для того, щоб долати труднощі і вдаватися до рішучих дій. Це чудова нагода для України.
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|