Ім’я Василя Тисяка у післявоєнні роки гриміло на весь світ. Кращі опери Європи мали за честь запрошувати цього тенора.
Виступаючи на великих театральних сценах, вважав святим обов’язком співати українські пісні. Неабияк пишаються своїм земляком жителі Шевченкового Долинського району (колись Велдіж). Адже відомий оперний співак народився у їхньому селі.
Про життя тенора з Велдіжа написав художньо-документальний нарис Василь Олійник з Прикарпаття, у якому зібрав цікаві спогади його рідних та односельчан. Василь Тисяк народився 1900 року у сім’ї лісничого. Закінчивши Долинську гімназію, пішов у січові стрільці, а відтак, в Українську галицьку армію. Повернувшись з фронту, навчався у Празькому університеті на факультеті права та одночасно на музичному відділі Українського педінституту. Міг займатися правничою справою, але обрав сцену. У Празі про нього заговорили як про нового обдарованого митця. 1925 року приїхав додому вже відомим артистом, виступав у галицьких містах і селах, обов’язково співав стрілецькі пісні, найулюбленішою усе життя була “Синя чічка”. Працював у Варшавській та Львівській операх, навчався в Мілані, відгуки на його виступи спішили подати газети Польщі, Чехії, Франції, Німеччини та інших країн.
- Коли отримували лист від Василя, за столом збиралися усі діти, і батько читав, - переказує родинні розповіді дружина покійного племінника тенора Богдана - Анна Тисяк. - Коли Василь приїздив у Велдіж, обов’язково привозив подарунки. Співав зі своїми братами та сестрами, односельчанами. Всі тоді замовкали, щоб послухати його. Пив яйця, казав, що мусить вправляти горло, щоб не пропав голос. Ходив у ліс по гриби чи на річку ловити рибу. Дуже любив батька, бо бачив, як він старається для великої сім’ї. З ним розмовляв про гетьманів України, Шевченка. Коли у якомусь спектаклі артисти мали зброю, був дуже обережним – переживав, щоб у нього не вистрілили, бо мав багато заздрісників.
Коли Василь Тисяк одружився з польською співачкою Роженою Антонович, родині це не сподобалося, але жінка визнавала наші свята, традиції, ходила до церкви. У Велдіжі народилося двоє дітей. Останній раз Василь був удома 1942 року. Енкаведисти готували йому Сибір після війни, та він вчасно виїхав із сім’єю за кордон. У Франції його чекала велика сцена. Їздив на гастролі в Бельгію, Іспанію, Африку, був зайнятий у 55 операх, у 14 виконував головні ролі. Разом з дружиною виходили на сцену, пару називали кращими співаками Франції. Ім’я Василя Тисяка зацікавило Кремль, його запрошували до Москви, щоб прославляв соціалістичні ідеї. Та Тисяк не погодився. Він добре знав, що сестра Анастасія відбувала 10 років у Сибіру. 1949 року Тисяки з Парижа виїхали до Канади, але тенор прорахувався, бо на той час там не було оперного театру. Мусив з-за океану їздити на виступи у Францію. Ці поїздки вимагали фінансових втрат і позначилися на здоров’ї, тому купив шмат землі та зайнявся фермерством. І у складі капели бандуристів їздив з концертами по Канаді та США, виконував українські пісні. Та коли десь пропала старша донька Ірина, Тисяк став замкнутим, почав хворіти.
- У липні 1967 року батькові Василя наснився сон, - пригадує Анна Романівна. - Ніби син молодий, у чорному костюмі і вишитій сорочці стоїть над величезною прірвою і не може співати. А за кілька днів з Канади прийшла звістка, що Василь помер від серцевого нападу. Його син Олекса, коли приїздив у гості, казав, що на батьковій могилі посадили калину і на камені висікли козацький хрест та шаблю, а також напис: “Ой, чужино-чужинонько, як у тобі студенонько”. Його сини Роман та Олекса ніколи нас не цуралися, висилали посилки, переважно з продуктами, а коли приїздили, то ночували у нашій хаті.
25 жовтня 1995 року, коли у Шевченковому Василеві Тисяку було відкрито меморіальну дошку, на велелюдному зібранні виступив і наймолодший син Олекса. Дякуючи громаді за пам’ять про батька, подарував касету із записами пісень. І в цей день земляки почули дивної краси голос, який чарував увесь світ.
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|