У Коломиї мешкає найстарша жителька планети Катерина Козак. Проте поки цей титул – неофіційний.
117-річну жінку ще не занесли до Книги рекордів Гіннеса. У липні минулого року в Японії від старості помер Дзіоремон Кімура, який народився у квітні 1897 року та був визнаний Книгою рекордів Гіннеса найстаршою людиною планети. Після смерті Кімура цей почесний титул перейшов до його співвітчизниці Місао Окава, якій зараз 115 років.
Проте Катерина Козак з Коломиї - старша від теперішньої жительки планети, і її попередника. Жінка народилася 14 лютого 1897 року. На День св. Валентина пані Катерина святкуватиме своє 117-річчя. Її поважний вік зафіксований у Книзі рекордів України, проте ще не занесений до Книги рекордів Гіннеса. Чи турбує це 117-річну Катерину Козак - мабуть, анітрохи. Жінка вже не пригадує, котрий за чисельністю День народження святкує.
Кореспонденти “КВ” завітали у гості до бабусі Катерини напередодні її 117-ліття. Жінка зустріла гостей, сидячи в інвалідному візку, який держава подарувала їй лише у січні цього року. Рідні кажуть, що до того часу вона обходилася й без візка. Проте такому дарункові дуже зраділа. Жартуючи, називала візок своїм ровером.
Вік Катерини Козак справді вражає. Вона пережила часи Австро-Угорщини, Західноукраїнської Народної Республіки, а також Польщі та Радянського Союзу. Ця тендітна жінка відчула на собі лихоліття двох світових воєн. Воєнні часи добре далися взнаки пані Катерині.
- Війна забрала у нас все. Ми були голодні та голі, - мовить жінка, ледь протягуючи слова.
Катерина Іванівна Козак народилася у селі Хотимир Тлумацького району. До школи не ходила, тому читати жінка не вміє. Виростала разом із старшою сестрою, котру під час Другої світової війни німці вивезли на роботу до Німеччини. Звідти жінка не повернулася, а дві її доньки залишилися на вихованні у Катерини Іванівни. Переживши війну, вона поставила на ноги двох племінниць, а свою сім’ю так і не створила.
Рідні кажуть, що у бабусі Катерини не склалося з дівоцькими справами, хоч кавалер у жінки таки був. «Бабуся мала хлопця з сусіднього села Остриня. У них були серйозні стосунки, – розповідає двоюрідний онук Мирослав Буряк. - Але потім вона дізналася, що хлопець у когось щось вкрав. Відтоді бабуся відреклася від нього і сказала, що чоловікам більше не вірить».
Мирослав Буряк розповідає, що Катерина Іванівна говорить про смерть вже останні сорок років.
- Вона просить, щоб ми поховали її як наречену, тому що чоловіка у неї не було жодного разу. Ми навіть купили їй фату, яку вона приміряла біля дзеркала, – каже пан Мирослав.
Чи полягає секрет довголіття у відсутності чоловіка – сказати важко. Проте Катерина Іванівна переконана, що саме тому прожила стільки років. Тільки на Коломийщині мешканців, які прожили більше століття, налічується семеро. І всі вони – жінки.
Практично ціле життя Катерина Козак провела у рідному Хотимирі. Там жінка працювала у колгоспі, вирощувала качок. Коли вийшла на пенсію, то поралася на власному городі. Двоюрідна праправнучка Світлана Сирохман пригадує, що бабуся полюбляла доглядати за полуницями. Каже, що у жінки була ціла своя плантація з ягодами.
- Ще десь сім років тому бабуся Катерина готувала вечерю. Смакує різною їжею та найбільше полюбляє картоплю, – розповідає праправнучка Світлана. – По господарству нам допомагала ще донедавна. Минулого літа бабуся допомагала збирати картоплю. Тоді назбирала десь два відра. Взимку робила сидячу роботу – перебирала квасолю та кукурудзу. Ще торік сама зашивала собі одяг. Руки трясуться, а вона засилює нитку у голку, щоб залатати спідницю.
У п’ятницю у Катерини Іванівни – духовний день. Тоді вона запалює свічку та молиться за душі померлих.
Мирослав Буряк розповідає, що бабуся ніколи не хворіла. Застуду завжди лікувала травами та ягодами. А спала тільки на твердій поверхні. Там їй було найзручніше, пригадують рідні.
Вже рік як Катерина Іванівна переїхала з рідного Хотимира до Коломиї. Найстарша жінка планети перебуває у здоровому глузді, має чудовий зір, але майже не рухається та дуже погано чує. Болять жінку й руки. Тому ніякої роботи вона вже не може виконувати.
У родині Катерини Іванівни є свій родовід. Підготувала його для доповіді у коледжі праправнучка Світлана Сирохман. Родинне дерево вміщує цілих сім поколінь. Найдавнішою датою у ньому є рік народження Катерини Іванівни – 1897-ий.
Бабуся Катерина майже не спілкувалася з кореспондентами. Тільки скаржилася, що її чорно-білий кіт не хоче сидіти на колінах. Вже на завершення зустрічі Катерина Іванівна заколядувала гостям. А потім заспівала напам’ять цілий «Заповіт» Тараса Шевченка.
14 лютого найстарша жителька Землі (хоч і не офіційно) прийматиме гостей у свій 117-ий день народження. Тоді Катерина Козак ще планує пригубити келих шампанського чи вина.
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|