Важливо не хто як голосує, а хто як рахує голоси. Ця аксіома зі сталінських часів актуальна досі.
Скільки б у партійних штабах не твердили про повагу до закону, скільки б не клялися забути про маніпуляції, якими б потужними не були загони спостерігачів, фальсифікація волі людей перекочовує від виборів до виборів. Через бардак з підрахунком голосів у жовтні 2012-го парламент досі не заповнив усіх депутатських вакансій. Українці не впевнені, що і наступна кампанія пройде чесно.
Альтернативу традиційному способу голосування - як вихід із ситуації - запропонував позафракційний нардеп Віктор Балога. Напевно, під впливом виборчих катавасій в окрузі свого брата Павла (у якого забрали мандат нардепа) він підготував законопроект про електронне голосування на виборах. Вірить, що це ноу-хау зробить політичні кампанії чистішими.
Колишній глава Секретаріату президента пропонує запровадити під час голосування зарубіжний досвід - замість звичних скриньок встановити на дільницях електронні. Щоб вони автоматично приймали бюлетені, розпізнавали у них проставлену виборцем позначку, підраховували голоси і вже за якусь годину після голосування (ідилія!) видавали результат, сповіщали його у ЦВК. Втручання людини у процес звелося б до мінімуму. На думку Балоги, це суттєво спростило б, пришвидшило б встановлення підсумків голосування, країна забула би про безсонні післявиборчі ночі. А найголовніше - виграла б від цього демократія, ми отримали б правдивий, а не викривлений зріз громадської думки…
Певні надії на прозорість виборів українці пов’язували з камерами відеоспостереження, які торік встановили на кожній дільниці. Однак їх коефіцієнт корисної дії виявився вкрай низьким. Українцям (а ще більше - західним спостерігачам) показали дороге політичне шоу. 950 млн грн, витрачених на виборче “кіно”, осіли в комерційних кишенях, - проте позитиву головній справі це не додало. З вітром пішли державні гроші.
Свій проект Віктор Балога вважає удвічі дешевшим і значно ефективнішим. При цьому посилається на досвід Естонії, західних держав і країн третього світу, де електронне голосування (там голосують ще й з допомогою Інтернету, SMS-ками через мобільний телефон, магнітною карткою персональних даних) стало звичною практикою і ні у кого не викликає нарікань. Скажімо, у тій же Індії понад мільйон електронних виборчих урн…
Появу електронних “ящиків” на виборчих дільницях не всі сприймають однозначно. На думку експертів, таке голосування більше зацікавить ходити на вибори охочу до “штучок” молодь. Водночас воно може відлякати “літній” електорат, який насторожено ставиться до всякої модернізації.
В українській опозиції позитивно сприймають ідею “розумних” скриньок на виборах. “Ця система унеможливлює фальсифікування, тому ми підтримали б такий документ”, - каже член фракції “Батьківщина” Сергій Соболєв. Водночас ретранслятор ідей Партії регіонів Володимир Олійник радить не квапитися з цією технічною новацією. Мовляв, виборча кампанія, по суті, уже розпочалася, а “правил гри” напередодні виборів не змінюють. При цьому пан Олійник “переживає” за виборців, його турбує, чи, бува, електронні скриньки не… контролюватимуть волевиявлення громадян.
Судячи з настроїв у провладній більшості, і “регіонали”, і комуністи не мають наміру підтримувати ідею Балоги. Обережно ставляться до неї і фахівці виборчого права - дають зрозуміти: навіть найдосконалішу електроніку зацікавлені особи можуть використати на свою користь. Крім того, є ризики технічних збоїв апаратури. Консерватори натякають: по-старому, вручну, рахувати нам якось краще, надійніше…
Юрій КЛЮЧКОВСЬКИЙ, директор Інституту виборчого права
Таку новацію не можна оцінювати “втемну”. До неї виникає багато запитань. Важливо, якими будуть механізм голосування, технологія і ступені захисту, можливість повторного підрахунку голосів, збереження результатів…
Мені доводилося знайомитися з електронними системами голосування. Їх робота залежить від якості програмного забезпечення, від того, чи у програмі не записано чогось такого, що комусь дає можливість впливати на неї. Тобто йдеться про людський чинник. Електронна виборча скринька – це дуже “чорний ящик”. Які процеси в ньому відбуваються, жодні спостерігачі не знають. На відміну від ручного підрахунку голосів, коли можна стежити за його правильністю і бути впевненим у цьому.
Рада Європи встановила вимоги до запровадження електронного голосування. Всі оті застереження, про які я говорив, там чітко виписано. Сказано буквально таке: тільки тоді, коли існує тверда впевненість у тому, що все функціонує добре, можна запроваджувати електронне голосування.
На пострадянському просторі електронне голосування запровадила Естонія, де вірять, що все відбувається чесно. А також - Росія і Казахстан. Там ніхто не вірить, що підрахунок голосів (хоч і в електронному варіанті) відбувається чесно…
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|