Насамперед на екологічній безпеці втручання в земні надра на будь-якому етапі - чи то ще геологорозвідувальному, чи вже промисловому - акцентувала міжнародна науково-технічна конференція “Нафтогазова енергетика-2013”, яка відбулася в Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу.
Власне, форум, у якому взяли участь не лише науковці з Росії, Польщі, Швеції, Алжиру та різних регіонів України, а й представники профільних виробничих структур і об’єднань з Івано-Франківська, Львова, Полтави, Києва, тривав упродовж усього цього тижня - з понеділка по п’ятницю. Тим-то розглянув широкий діапазон енергетичних питань, актуальних не лише для України, а й для всього світу.
А йшлося на його пленарному й секційному засіданнях як про наукові аспекти випробувань новітніх технологій поглибленого нафтовидобутку, перспективи використання альтернативних природних джерел енергії у промисловості, так і про шляхи запобігання деградації матеріалів газового устаткування на об’єктах тривалої експлуатації. Та оскільки на Прикарпатті і в деяких інших західних областях готуються до видобутку нетрадиційного палива - газу зі сланців на багатій цими покладами Олеській площі, чимало часу вчені вділили саме екологічним ризикам та технічним особливостям такого промислу, цілком нового для вітчизняної енергетичної галузі.
- Позаяк наш університет визнали базовим у розробці тих родовищ, виконуємо основну місію, яку поставили перед нами держава і громадськість, - не допустити, щоби це завдало шкоди людям і довкіллю, - прокоментував журналістам подію ректор Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу, член-кореспондент Національної академії наук України професор Євстахій КРИЖАНІВСЬКИЙ. - Виробити такі гарантії - основна мета нашої конференції, яку ми традиційно проводимо що два роки вже багато літ поспіль. Цей форум у підсумку завше ефективний, оскільки повсякчас народжує нові ідеї, задуми, рішення. Власне, щоразу за його результатами формується той чи інший авторський колектив, який виконує певну наукову роботу й отримує за неї державну премію, що підтверджує економічну й соціальну значущість цього постійного вченого дійства.
Думаю, так буде й тепер, оскільки перед нами й нашими колегами з інших ВНЗ - українських та закордонних, яких ми залучаємо до спільних досліджень, стоїть двоєдине завдання - забезпечити наукове підррунтя для зміцнення енергетичного потенціалу нашої держави через розробку сланцевих родовищ і водночас гарантувати екологічну безпеку промислу. Це відповідальне покликання. і відрадно, що під час кількох зустрічей в
ІФНТУНГ на рівні посла США в Україні керівники області авторитетно заявили, що без санкції науковців не буде зроблено жодного кроку на території як нашого регіону, так і сусідніх в освоєнні Олеського родовища.
Широкий загал українців, зокрема галичан, по-різному сприймають перспективу видобутку сланцевого газу. Природно, що в людей виникає чимало запитань з цього приводу. І ми, зрештою, й працюємо не лише над тим, аби в Україні з упевненістю реалізовували нові технології, спрямовані на підвищення енергетичного потенціалу держави, а й щоб через вичерпні відповіді на всі запитання розвіювати різні сумніви й побоювання в суспільстві. і вже нині можемо сказати: так, звісно, якщо братися за розробку сланців бездумно й неправильно, то є небезпека виникнення загроз. Та якщо перед тим усе досконало вивчити, аби знати, що і як робити, й хотіти правильно все виконувати, суворо дотримуючись технологічних норм та екологічних вимог, то процес перебуватиме під належним контролем. За такого підходу цей промисел - абсолютно безпечний.
Заявляю це з таким переконанням, бо ми в іФНТУНГ взялися було за “сланцеві” досліди ще задовго перед тим, як в Україні почали предметні розмови про можливість газовидобутку з цих вуглеводнів. Більше того, ми вже думаємо про те, щоб в історії зі сланцевим промислом на Прикарпатті не допустити тих “маленьких” недопрацювань, які мали місце в Україні та в інших колишніх республіках екс-СРСР. А тоді, а також і ще раніше не вділяли, наприклад, жодної уваги тому, що ж буде з проектом видобутку нафти або газу чи розробки інших родовищ, коли тамтешні запаси корисних копалини вичерпаються. Ніхто не замислювався над тим, як виводити свердловини з експлуатації правильно. А таке упущення, як свідчить наш нинішній досвід, призводить до великих проблем. ілюстрація того - Калуш з навколишніми селами став зоною екологічного лиха лише тому, що на кінцевій стадії експлуатації тамтешніх надр не до кінця продумали методику завершення проекту. Або візьмімо теперішні проблеми м. Борислава на Львівщині, в якому ще на початку минулого століття добували природний газ. Через те, що родовища просто покинули, вибравши їхній вміст, з тамтешніх енергоджерел, які мають властивість з часом самовідновлюватися, блакитне паливо вивітрюється в довкілля, спричинюючи високу ступінь забруднення міської атмосфери…
За словами Є. Крижанівського, попередні експерименти показують, що родовища сланців після “випомпування” звідти газу потрібно буде виводити з експлуатації за цілковито іншою методикою, ніж свердловини в місцях видобутку природного блакитного палива, - щоб не повторити помилок міста Борислава.
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|