Не так давно на упаковках продуктів в Україні з’явились написи “без ГМО”.
Доходить до абсурду: напис “без ГМО” ліплять навіть на мінеральну воду, хоча там жодних організмів - ні модифікованих, ні немодифікованих, не може бути в принципі. Хіба що у тій воді плаває кишкова паличка…
Жодного разу не бачила маркування “містить ГМО”. То невже в Україні немає генетично модифікованої сої, картоплі, томатів, ріпаку?
“В Україні ГМО-рослин нема”, - каже доктор біологічних наук Інституту харчової біотехнології та геноміки НАН України Борис Сорочинський. Але відразу ж уточнює: “Офіційно нема. У нас досі не зареєстрована жодна ГМО-культура, ввозити їх в країну не дозволено. При цьому створюють лабораторії, які мали б займатись дослідженням ГМО”. За оцінкою інституту, 30-40% посівів сої в Україні - трансгенна культура. Таке насіння ввозиться на український ринок нелегально, і так само нелегально тут культивується. То, може, варто на державному рівні визнати, що ГМО в Україні є? І почати контролювати його використання.
Інсулін виробляють за допомогою ГМО-бактерій
Прихильники ГМО кажуть про зростання кількості населення на планеті, а отже, і про дефіцит продовольства, який це провокує. Відмовившись від використання біотехнологій, а вирощуючи лише те, що Бог пошле, наражаємо значну частину людства на голодну смерть… Опоненти ж стверджують, що годувати людей трансгенами, не вивчивши до кінця, який вплив на організм вони мають, не можна. Хто ж таки має рацію?
Істина посередині, переконаний Борис Сорочинський. “Не можна сказати, що усі рослини однаково корисні чи шкідливі для людини, - каже вчений. - Треба розглядати кожну модифікацію окремо. Скільки користі буде від її запровадження і які ризики. Ви ж не скажете хворому на діабет відмовитись від інсуліну. А інсулін тепер теж виготовляють за допомогою генної інженерії (ген, що відповідає за синтез інсуліну, вбудовують в ДНК кишкової палички чи дріжджів, і вони починають виробляти інсулін у великих кількостях). Такий інсулін чистіший, ніж той, який випускають старим методом. Інтерферон, який п’ємо, коли застудились, також вирощують генно-інженерним способом. Біотехнології - це не лише наука. Це ще й економіка нового типу - біоекономіка, що стає пріоритетним і стратегічним напрямом розвитку багатьох країн”.
Вибрати з двох зол…
Найчастіше генна інженерія працює на сільське господарство. У ДНК рослини підсаджують один чи два “чужі” гени, що надають їй певних властивостей. Найпоширеніші модифікації - стійкість до гербіцидів і шкідників. Наприклад, картопля, стійка до колорадського жука. З одного боку, ДНК такої картоплі відрізняється від того, який створила природа. З іншого, якщо вона не боїться колорадського жука, то й кропити її хімією не треба. ГМО-рослини не потребують такої кількості добрив та засобів захисту, як звичайні, тож економлять фермерам кошти (не лише на хімію, а й на пальне). Тому за меншої собівартості дозволяють збирати кращий урожай.
Агрофірми прагнуть знизити собівартість продукції, тож ГМО-сорти будуть поширюватись. Торік агрокомпанії світу витратили на генно-модифіковане насіння 15 мільярдів доларів! Площі під ГМО-рослинами збільшуються, тому українським компаніям доведеться знайти кошти на розробку власних генних модифікацій рослин. Інакше наші агровиробники будуть неконкурентними на світовому ринку.
“Навіть в Росії прийняли державну стратегію розвитку біотехнологій. У нас продовжують робити вигляд, що ГМО в Україні немає. Не кажу, що маємо офіційно дозволити вирощувати ГМО в Україні (у ЄС дозволене вирощування лише трансгенної кукурудзи. Зареєстрували також один вид картоплі з підвищеним вмістом крохмалю, але згодом її вирощування заборонили). Але дослідження у цій сфері проводити треба. На підготовку однієї культури йде 5-8 років”, - пояснює Борис Сорочинський.
Замість жмені піґулок - ГМО-салат
Як каже пан Сорочинський, рослини, стійкі до гербіцидів і шкідників, - вчорашній день генної інженерії. Тепер учені працюють над тим, щоб надати рослинам певних властивостей. Уже завершено розробку ГМО-ріпаку з підвищеним вмістом стеарину - цей ріпак піде на виробництво мастил. Вирощують для комерційного використання ріпак з підвищеним вмістом лауринової кислоти - іде на виробництво детергентів, які використовують у виробництві мийних засобів. Спеціально для виробництва олії вирощують сою з підвищеним вмістом олеїнової кислоти. У процесі розробки соя, яку можна буде використовувати у виробництві пластифікаторів для покрівельних матеріалів. Працюють науковці над створенням овочів із підвищеним вмістом вітамінів, і салату, листя якого самостійно синтезуватиме інтерферон. Тобто застудився, і замість ковтати піґулки з’їдаєш миску салату. Жодна зараза не візьме!
Водночас, якщо ГМО-рослини будуть здатні синтезувати корисні фармацевтичні сполуки, то де гарантія, що не створять рослин, які… провокуватимуть хвороби? З’їли одну рослину - захворіли, з’їли іншу - вилікувались. І так із нас викачуватимуть гроші, як нині викачують на різні антивірусні препарати… Чи не перетвориться картопля чи кукурудза на біологічну зброю? Динаміт свого часу теж винайшли з благородною метою…
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|