У серпні 2013 року минає двадцять років з часу заснування в Коломиї літературного товариства “Плин”. З цієї нагоди ведемо розмову з ініціатором заснування товариства, відомим поетом, автором двох десятків книжок, лауреатом багатьох престижних премій Василем Рябим.
- Пане Василю, як виникла ідея створення літературної організації, коли можна було б обійтись літоб’єднанням ”Коломийка”?
- “Коломийка” існувала при тодішній газеті “Червоний прапор”, яка вичерпала свої можливості. А нам, місцевим літераторам, хотілося чогось нового, не позиченого. Отож дорогою на Воскресінецьку гору, переходячи Прут, я, художник Василь Андрушко і музикант Андрій Малащук склали усний протокол мимовільних зборів, прибили печатку - “Плин”! Це слово нам подарував водяний часопростір.
- Яке завдання взяло на себе літературне товариство?
- Утверджувати в Коломиї літературну справу, відкривати нові імена, видавати свій часопис “Плин”, назву якого передав оригінальним шрифтом художник Мирослав Ясінський.
- Як склалася доля вашого часопису?
- Видали чотири числа “Плину”. Видрукуванню першого посприяв шанувальник красного слова голова райпрофради АПК Федір Хільчук. Наступні номери вийшли завдяки директорові гімназії Йосипові Матковському, видавцеві та письменникові Михайлові Андрусяку. Далі ми розраховували на підтримку влади. Дякуючи лауреатам Шевченківської премії голові спілки письменників України Юрієві Мушкетику та його заступникові Володимирові Дрозду, редакторові журналу “Дзвін” Романові Федоріву та іншим знаним і впливовим людям, видав розпорядження про фінансування нашого часопису голова облдержадміністрації Михайло Вишиванюк. Однак його не виконав колишній мер Ігор Довганюк, який обіцяв підтримувати рідну культуру… Зацікавлених спонсорів не знайшлося, бо їм просто невигідно утримувати літературно-мистецьке видання.
- А до місцевої влади зверталися?
- Звісно, не чекали манни з неба. Ходили на засідання депутатських комісій, показали журнал “Німчич”, який видають у Вижниці. Схвалили і адресували завдання відділу культури. Колишній заступник міського голови Василь Прокіпчин вибив тисячу гривень, але їх було недостатньо. Були також і в райдержадміністрації, зустрілися з головою Михайлом Вінтоняком, який запропонував видавати журнал у формі додатку газети “Вільний голос”. З цього також нічого не вийшло. Бо потрібно було відкривати робоче місце, виділяти належні кошти, мати окремий комп’ютерний комплекс. Головний редактор Ольга Гаврилюк не уявляла собі ще однієї редакції в тісних приміщеннях. Однак все ж таки літератори не опускали рук. З участю членів товариства появилися три числа альманаху “Діл” завдяки колишньому головному редактору “Ділової газети” Василеві Буджаку, збірники “Творчий діл: Воскресінецька гора” (спонсор В. Дронюк), “Почуй мене” (за кошти авторів). До цих видань можновладці не мають жодного відношення.
- Чи не вдавалися до винесення цієї проблеми в засобах масової інформації?
- Про наше стремління писав “Тижневик Галичини”, до чого доклався головний редактор, письменник Ярослав Ткачівський. У газеті “Літературна Україна” було надруковано статтю плиніста, киянина Михайла Василенка “В Коломиї “Плин” мріють вибити клином”. Говорив я на обласному радіо про потребу журнального видання, до чого вже був перший крок, коли 1991 року творчими силами працівників газети “Агро” було видано єдине число журналу “Чорногора”. На жаль, нас не почули.
- Ви сказали “нас”. Хто входить до вашого товариства?
- Гортаю заяви про прийом до товариства. Колись через нього перейшли лауреат Шевченківської премії Михайло Андрусяк, кандидат філологічних наук Микола Васильчук, заслужений артист України Микола Савчук, член АУП Андрій Малащук. Пішли у вічність літератори Дмитро Ужитчак, Іван Крижанівський, Богдан Сенюк, Дарія Усин, Богдан Кравчук, Дмитро Гриньків. Сьогодні товариство визначають лауреати премії імені Т. Мельничука Ярослав Ясінський, Василь Михайлищук, Іван Війтенко, Володимир Франкевич, лауреат премії “Благовіст” Іван Стефурак, автори книжок і публікацій Тетяна Іванович, Людмила Червінко, Леся Мартинюк, Михайло Слободян, Василь Ніньовський, дизайнер, художній оформлювач книжок Ігор Зварич. Крім того, є симпатики товариства, які за своїм світобаченням визначились як плиністи. Це поети Василь Старун з Луганщини, Юрій Назаренко з Сум, Костянтин Мордатенко з Білої Церкви, Роман Вархол з Львівщини, наші краяни Мирослав Лазарук з Чернівців, лауреат Шевченківської премії Василь Герасим’юк та Василь Клічак з Києва, мій однокурсник, з яким вчилися на факультеті журналістики Львівського держуніверситету імені І. Франка Василь Кухта з Ужгорода та інші.
- Тобто це Ваше товариство, яке очолюєте?
- Саме так. Це моє товариство, яке об’єднує споріднених душею однодумців. Товариство, щоб зберегти товариське ставлення. Ми літературні товариші. Такий задум. Це дзвінке джерело, з якого можна напитися і втамувати творчу спрагу. Здійснитися, творчо виразити себе -ось чому ми є. Таким чином, свого часу готуючи номер до друку, я по-товариськи подарував титул редактора випуску перших чисел часопису “Плин” Миколі Васильчуку та Андрієві Малащуку. По-товариськи я вичитував рукописи збірок своїх товаришів, спрямовував їх, підказував, давав поради.
- Як літературне товариство плиністів проявляє себе?
- За концепцією плиністи -філософи у часоплині буття, вони бачать і відчувають більше від загалу. Ми позбавлені формальностей, існуємо у вільному самовираженні. Жодних тобі протоколів, політичної тріскотні. Нас цікавить виключно магія творення художнього письма. Під нашою опікою молодіжна літстудія імені Тараса Мельничука, де зробили перші кроки в літературу лауреат премії імені Л. Гринюка за збірку віршів “Небесний ліхтар” Микола Скільський, лауреат українсько-німецької премії імені О. Гончара за роман “Без слів” Олена Козаченко, автори публікацій і збірок Злата Матуш, Іванна Никируй, Галя Бойко, Надія Ришко. Вони шукали й знайшли літературний досвід, увагу і підтримку.
- Вважаєте, що коломияни-літератори самодостатні, почуваючи себе творцями місцевої літератури?
- Щось трохи є від тієї самодостатності. Вона позначається і на графоманських творах, тобто творах, які не несуть нового бачення, образного мислення, неповторності відображення світу. Та нехай собі будуть, без них було б сумніше, зате на їхньому тлі добре видно справжніх. А чи є коломийська література? Є. Про це сказав на одній із зустрічей в Коломиї відомий критик і літературознавець, голова обласної письменницької організації Євген Баран. Він назвав імена тих літераторів, твори яких вийшли за межі провінції, стали всеукраїнськими.
- А якби з’явилися кошти, ви б погодилися видавати журнал?
- Підклав би плече. Та все менше в мене віри в те, що він буде власне як літературно-мистецький. Хіба що додадуть рядок “громадсько-політичний”, бо політики хочуть політикувати. Якби тоді не було зігнороване виконання розпорядження, то сьогодні ми мали б у місті над Прутом якщо не журнал, то літературну газету. А журнали є в Косові, Верховині, Снятині… А Коломия -не помия -не має! Правда, виходить цьогоріч “перший глянцевий журнал”, який вміщує кольорову рекламу. Не здивуюся, якщо почнуть в ньому друкувати деякі художні твори. Тоді потреба літературного журналу буде отим “глянцевим” поглинута, просто зникне.
- Над чим працюєте, якщо не секрет?
- Довершую книгу ста вінків сонетів. Праця над нею тривала кілька років. Пишу новели, мініатюри. Підготував збірку поезій у прозі.
- Пане Василю, ви ігноруєте політику. Аяк же громадська позиція, гасло “Борітеся -поборете”?
- Багато чого є лицемірного, продажного і небезпечного в політичних іграх. Не можу збагнути навіщо все це: говорити одне, робити інше, водити навколо пальця. Невже в цьому сенс життя? Це, мабуть, апокаліпсис. Ось письменник і повинен досліджувати мінуси, негативи в суспільстві, шукаючи корінь зла, а не займатися брудною політикою. А гасло “Борітеся-поборете” розумію не тільки як політичне. Можна побороти зло, лінь, депресію, етнічне нетерпіння, недугу… Але всі гасла згодом старіють, зношуються. У мене на цю безконечну гру нема часу. Саме тому відмовився від депутатської участі, можновладних крісел, щоб присвятитися літературній справі.
- А чи були в товаристві випадкові люди, які не поділяли ваших думок?
- Таких, на щастя, не було. Хоча дехто зі своїм комплексом амбіцій хотів, щоб його прийняли до товариства. А співзвучність помислів? З великою приємністю увійшли свого часу в товариство зірки першої величини в українському небі поезії незабутні поети Іван Іов з Хмельницького, лауреати Шевченківської премії Тарас Мельничук з Коломиї і Степан Сапеляк з Харкова. Останній таки був вражений дружнім колом плиністів, коли зібралися на день народження Тараса в бібліотеці №2 його імені. Гість висловив думку, як і колись Мельничук, що саме такі об’єднання мають перспективу в умовах пошуку доцільних форм, зберігають духовну спорідненість.
- Чи відчуваєте, що минуло двадцять літ з часу заснування ”Плину”?
- І так, і ні. Бо весь цей час перебував у вирі творчості. Що я зміг, дякуючи Богу, те й зробив для утвердження літературної Коломиї.
Автор: Олександра ЩЕРБАКОВА, тижневик “Коломийські ВІСТИ”