Хочеться вірити, що якби Даринка Григорчук реалізувала себе в дорослому житті бодай у трьох (щоб не нанизувати до нескінченності) варіантах, модель її поведінки була б такою.
Варіант перший - принципова редакторка комуністичної газети. Дарина Миколаївна нізащо не дозволила б, проживаючи разом з родиною в шикарній, з дбайливо орнаментованим фасадом віллі на вулиці Хмельницького, знищити віллу під претекстом розширення чергового об’єкту п’ятирічки. Можливо, навіть лягла б під бульдозер, але не перебралася б у потворну багатоповерхівку, названу в народі “на курячих ніжках”, як покірно перебрався свого часу реальний, а не віртуальний, редактор комуністичної газети.
Варіант другий - людяний голова міськвиконкому. Дарина Миколаївна нізащо не дозволила б реконструкцію площі Героїв, внаслідок якої площа з симпатичними дерев’яними лавочками під плакучими вербами, де любили сидіти закохані, стала бездушним витвором у соцреалістичному стилі.
І нарешті, варіант третій, банальніший - домогосподарка. У цьому статусі пані Дарина нізащо не дозволила б чоловікові вкопати на городі трубу й спускати нечистоти в Чорний потік чи Радилівку, залежно біля якої річечки проживала б. Навіть незважаючи на той ганебний факт, що так чинить добра частина славних коломийців.
Але найвища пора, мабуть, познайомити читача з самою Дариною Григорчук. Єдина дочка заможного ґазди з підміського Раківчика, вона прийшла вчитися після початкової школи в селі в школу коломийську. Часи були суворі, щойно закінчилася Друга світова. Тато винайняв доньці помешкання таки біля школи, на тодішній Бондарській, у добротній двоповерхівці. Власниця другого поверху, вчителька музичної школи пані Ірена виділила квартирантці окрему кімнату, де та могла почувати себе цілком незалежно. У Даринчиному лексиконі з’явилися не зовсім звичні як для сільської дівчини “прошу”, “перепрошую”, вона потоваришувала з донькою господині Мартусею, яка вже навчалася в педучилищі й взялася готувати Дарину до вступу в музичну школу. Тобто призвичаювала до рояля, звуки якого здавалися Даринці звуками з небесних сфер. Що вже казати про таку розкіш, як ламповий радіоприймач, - крутиш собі ручку й блукаєш по всьому світу! Електрика тоді була далеко не в кожного, але на першому поверсі їхньої кам’яниці квартирував радянський офіцер, тому обходилися без гасової лямпи.
Старання пані Ірени, яка походила зі старовинного українського шляхетного роду Чернявських, не пропали даремно. І за столом, і на вулиці Даринка поводилась як справдешня міська панночка. А коли її маму якось перестрів у місті незнайомий хлопець і ґречно попросив дозволу бути Даринчиним ангелом-хоронителем, мама зрозуміла, що вже її донечка й на порі стала. “Питайте про таке саму Дарину”, - тільки й мовила кавалерові.
Не реалізувала себе єдина донька Григорчуків у цілком дорослому житті з обставин аж ніяк від неї не залежних - напровесні 1947-го вона померла. Здається, від звичайної застуди, дати раду якій прислана в село худенька випускниця медучилища зі Сходу не зуміла.
То був час, коли місто, нехай і з натяжкою, але ще можна було назвати доіндустріальним. Вирішальним компонентом його класової структури була еліта, до якої мала честь входити й пані Ірена, а провідну роль у визначенні цінностей і пріоритетів городян відігравала церква. Те місто ще базувалося на “тягловій” енергетиці, вона й мала вирішальний вплив на культурно-освітню систему. Різко змінили status quo 1970-і, коли в територіальній організації виробництва, як і в розселенні людей, посилились інтеґраційні процеси. Ці процеси й сприяли створенню специфічної міської культури, що її важко сприймали люди з епохи Дарини Григорчук, не кажучи вже про епоху молодої пані Ірени.
Якщо по правді, то особисто мені нинішня “специфічна міська культура” також у печінках сидить. Особливо коли чую біля Святомихайлівської церкви, як присмачує свою надмірно веселу бесіду московськими матюками гурт сільської молоді, можливо, навіть з Раківчика родом. І хоча нині на коломийських просторах - виразна деіндустріалізація, на послаблення життєздатності “специфічної міської культури” вона поки що жодним чином не впливає. Навіть незважаючи на те, що соціологи запевняють: саме така культура покликана згладжувати гострі кути технократично сконструйованого міського простору..
Автор: Дмитро КАРП’ЯК
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|