Про те, що сьогодні представляє м’ясопереробна галузь Коломийщини, розповідає Василь Хома, начальник управління ветмедицини в районі.
- На території Коломийського району зареєстровано 18 суб’єктів господарювання, які займаються забоєм тварин та переробкою продукції тваринного походження: 6 м’ясопереробних підприємств, 8 ковбасних цехів, 1 птахозабійний цех, 2 бойні та 1 кулінарний цех харчових напівфабрикатів. Ці підприємства працюють під контролем нашої служби ветеринарної медицини на основі експлуатаційних дозволів, виданих управлінням ветеринарної медицини в Коломийському районі.
- Тварини поступають на забій під Вашим контролем?
- Їх ідентифікують у встановленому законодавством порядку, із супровідними ветеринарними документами та піддають передзабійному клінічному огляду офіційними лікарями ветеринарної медицини, які також проводять післязабійну ветеринарно-санітарну експертизу м’ясних туш та внутрішніх органів. М’ясна сировина поступає на переробні підприємства району із супровідними ветеринарними документами та експертними висновками державних лабораторій ветеринарної медицини.
- Розкажіть нашим читачам про умови, в яких працюють переробники…
- Усі переробні підприємства забезпечені водою із локальних джерел водопостачання. Показники якості води досліджуються Коломийською санепідемстанцією. Також усі переробні підприємства забезпечені холодильним обладнанням для зберігання м’ясної сировини та готової продукції. Працівники переробних підприємств забезпечені двозмінним спецодягом, спецвзуттям, предметами особистої гігієни, проходять медичний огляд та мають особові медичні книжки. У виробничих, побутових та підсобних приміщеннях систематично проводяться дезінфекція, дезінсекція та дератизація. Відходи забою тварин та відходи виробництва утилізуються на ДП Коломийський “Ветсанзавод”, який розміщений в селі Годи-Добровідка.
- Готову продукцію обстежуєте?
- Систематично, один раз в декаду, готова продукція досліджується у міжрайонній лабораторії ветеринарної медицини в Коломиї на мікробіологічні та хіміко-токсикологічні показники. Раз у квартал - в Івано-Франківській регіональній лабораторії ветеринарної медицини на мікробіологічні показники, токсичні елементи, мікотоксини, пестициди та радіонукліди. У Тисмениці відкрито лабораторію з дослідження готової продукції на вміст ГМО.
- Яка ситуація з очисними спорудами на переробних підприємствах району?
- На м’ясопереробних підприємствах “Гермес-1” та “ДелСо” уведено в дію власні очисні споруди, а ПП Стефанців Р. В. проводить роботи з встановлення очисних споруд, адже на кожному м’ясопереробному підприємстві мають бути очисні споруди. Наразі актуальне питання - впровадження на переробних підприємствах району системи відомчого контролю за якістю харчових продуктів (НАССР). НАССР - це система, яка ідентифікує, оцінює і контролює небезпечні чинники для безпечності продукції. Це означає, що сам виробник належним чином буде дбати та гарантувати безпечність харчового продукту, який він виробляє. На більшості підприємств тривають підготовчі роботи з впровадження системи НАССР, а саме: реконструкції приміщень, приводиться у відповідність вимогам Євростандартів нормативна документація, керівники підприємств прослухали курси при “Держстандартметрологія” та отримали посвідчення про методику впровадження системи НАССР на переробних підприємствах.
Автор: В. КОЖУШНА, газета “Вільний голос”
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|