Перший західноукраїнський альманах “Русалка Дністровая” зазвучав українською народною мовою 1837 року, з’явившись в угорському місті Буді.
У 1910 році його перевидали в Тернополі, а от недавно у Вінниці відновили втретє, започаткувавши краєзнавчо-літературний альманах з такою ж історичною назвою та однойменну премію.
Солідне видання з авторитетною автурою і редакційною колегією вже знайшло багато прихильників. Днями у столиці подільського краю завершився літературно-мистецький фестиваль з однойменною назвою, котрий зібрав цвіт українського письменства і презентував багату фольклорну програму. “Русалка Дністрова” - свято міжнародне і об’єднує воно українських та молдовських митців. Вінницька обласна влада започаткувала також літературну премію імені “Русалки Дністрової”. Першим її лауреатом за доробок про найдавнішу українську історію став наш краянин лауреат Шевченківської премії Степан Пушик.
“Ми готуємося до відкриття пам’ятника “Руській трійці” в Івано-Франківську, хоч тривають великі полеміки з цього приводу. Скажу так: людину-митця треба оцінювати за найвищими злетами, бо сокіл може опуститися нижче курки, але курка вище сокола не злетить ніколи, - розповідає Степан Пушик. - Звичайно, було б правильно львів’янам розпочати такий фестиваль, а нам на час відкриття пам’ятника запросити його до Івано-Франківська, але подоляни випередили нас і дуже гарно втерли галичанам носа. Вінниця організувала щорічне свято в рамках фестивалю тих областей і республік, котрі перетинає Дністер. І вирішили, що фестиваль відкривають Івано-Франківська, Львівська, Тернопільська, Хмельницька, Чернівецька, Вінницька, Одеська області, Придністровська республіка і Молдова. Обласна адміністрація заснувала щорічну премію, виділивши на неї п’ять тисяч гривень. “Русалку Дністровую” Іван Франко назвав явищем наскрізь революційним. Здавалось би, це могло б перетворитися на явище наскрізь провінційне з огляду на наші реалії, та, на щастя, Спілка письменників України підтримала ідею заступника голови спілки Михайла Каменчука і вирішила, що Вінниччина теж на Дністрі і що дуже добре буде згадати про єдність земель. і гарну ідею прекрасно втілили в життя”.
“Ми відсвяткували 200-річчя членів “Руської трійці”. і 175 років минуло, як у Буді вийшов альманах “Русалка Дністровая”. До читача дійшло 200 примірників, а 800 було ліквідовано. З тих 200 уцілілих один примірник потрапив до рук Тараса Шевченка. І це дуже символічно, бо наступного року ми святкуватимемо 200-ліття Тараса. Прислухайтеся до його віршів - вчувається коломийковий розмір. Відомо, що особливо Шевченко захоплювався і зачитувався поемами нашого земляка івана Вагилевича, бо знав, що його мати - з бойків”, - каже С. Пушик.
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|