Коломия - це столиця Покуття, перлина Прикарпаття. Скільки разів на день ми чуємо ці слова. Писанка, катедральний собор, музеї, скульптури… Але якщо придивитися до міських краєвидів уважніше?
Погляд чіпляється часом за зовсім неоковирні речі. Як от площа Шевченка у середмісті: ратуша, бруківка, згромадження каміння і пам’ятний Шевченківський знак, біля яких люблять фотографуватися гості міста, а поруч … занедбаний фонтан, як більмо на оці. Ми вирішили пройтися Коломиєю і виокремити ганебні “прикраси” на писанковому тлі, які здатні спаскудити враження навіть від найбільшої писанки у світі.
Отож занедбаний фонтан на площі Шевченка. Пригадується, він продовжував функціонувати навіть після того, як не стало водограїв на центральній площі. Але зрештою настав кінець і цьому останньому взірцеві коломийської водної архітектури. Тепер у поруйнованій порожній чаші назбирується сміття і гниє у дощових калюжах. Чи не тому коломияни кажуть, що площа Шевченка ще ніколи не була в гіршому стані? Як не дивно, ми до цього видовища так звикли, що й не дуже звертаємо уваги, - по собі знаю. А можливо, причиною тому ще страшніші на вигляд архітектурні монстри, які розташувалися зовсім неподалік і “зривають усі оплески”.
Перетнувши площу Відродження і завернувши у затишну бічну вуличку - потрапляємо на площу Старий Ринок. Тут розташувалися приватні офіси та кав’ярні, але тон всьому задає апокаліптична забудова, яка аж ніяк не пасує до історичної частини Коломиї. Індустріального вигляду територія поросла не лише бур’янами, а й дерева встигли вирости посеред недобудованих стін - порахуйте, скільки років це страховисько вже там знаходиться А ще вздовж дороги валиться прогнилий паркан й іржаві балки будови сягають “вище неба”. Благо, цей краєвид відгороджений від центральної площі міста низкою вуличок, але запущене будівництво залишається таким собі скелетом у шафі, нечистою совістю міста.
Пам’ятаю, коли дискутували про місце для пам’ятника Каменяреві, пропонували перетин доріг біля єпархії, в кінці вулиці Франка. Мовляв, суцільне задоволення пройтися вулицею Франка, на якій розташовані педколедж, гімназія, костел… На жаль, насправді не все так гладко. Тут на самому початку, на перетині вулиці Франка і Драгоманова, заколоченими вікнами відлякує перехожих величезний будинок колишнього райсоцзабезу, який явно зачекався ґаздівської руки.
Далі серцебиття вулиці Франка наче стабільне, аж насторожувати починає обмальована споруда впритул із костелом, а трохи далі - взагалі інфарктного стану закуток, який люди залишили напризволяще роки тому. Споруда під впливом часу руйнується і в результаті маємо звалище на одній із найкращих вулиць міста.
Взагалі незрозуміло, чому у нас залишають напіврозвалені будівлі замість того, щоб очистити територію до кінця. Наприклад, міський парк ім. Трильовського. Це - улюблене місце наймолодших коломиян, особливо відколи там обладнали для малечі ігровий майданчик із гойдалками. Але в тому ж куті парку розташовані також страховидла на кшталт залишків колишнього літнього кінотеатру та кількох інших будівель. Чомусь їх не розбирають то кінця. Яке стратегічне завдання вони там виконують, вгадати неможлив.
Ще в Коломиї є цвинтар на вул. Бандери, де щороку правлять панахиду за загиблими у війні за незалежність України. Але це відбувається при вході, де стоїть монумент. А позаду нього некошені зарослі, більш того, поруйновані надмогильні плити зі збитими та розкиданими довкола хрестами. А поміж ними люди залишають пакети… зі сміттям. Кажуть, про націю багато розповість те, як вона доглядає за кладовищами. І в цьому контексті про Коломию може розповісти не тільки Монастирок, але й свідчити проти неї -цей спаплюжений цвинтар.
Автор: Віта БОЙЧУК, тижневик “Коломийська правда”
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|