Цьогорічною темою визначено проблему підліткової вагітності, пов‘язані з цим виклики та вплив цього соціального явища на формування майбутнього.
У країнах, що розвиваються, зараз проживає більше 500 мільйонів дівчат, мільйони з яких щодня зазнають дискримінації та нерівності, змушені жити не маючи змоги реалізувати свій особистий потенціал. В залежності від можливостей та вибору, що у підлітковому віці доводиться робити дівчаткам, вони можуть розпочати доросле життя як повноправні та активні громадяни, або ризикують загрузнути в бідності, знехтувані та безправні. Наслідки вагітності у підлітковому віці залишають відбиток на усе подальше життя дівчинки, на її дітей і майбутні покоління. В Україні, кількісні показники підліткової вагітності є порівняними з середніми показниками країн Європейського Союзу.
Проте, за останні п‘ять-сім років в Україні спостерігалося явище значного молодшання тих, хто розпочинає статеве життя серед підлітків, що у свою чергу спричинило появу низки соціальних викликів не лише у контексті запобігання небажаним вагітностям, але й зараженню ВІЛ та інфекціями, що передаються статевим шляхом.
Попри розповсюдження системи надання послуг з планування сім‘ї, аборт до недавнього часу залишався відносно поширеним інструментом такого планування в Україні. На початку 1990-х років в нашій країні відбувалося до 1 мільйона абортів щороку. На сучасному етапі із поширенням знань та засобів планування сім‘ї, а також загальним зменшенням кількості небажаних вагітностей, відповідно зменшилась і кількість абортів. За даними Міністерства охорони здоров‘я України, у 2011 році в Україні було зроблено близько 180 тисяч абортів, у 2012 році – приблизно 141 тисяча. Попри те, що ці показники є досить високими у порівнянні з європейськими, вони вказують на суттєве зменшення кількості абортів в нашій країні. Крім цього, показник рівня абортів серед підлітків зазнав значного зниження - майже втричі - з 7,74 (кількість абортів на кожну 1000 дівчат у віці 15-17 років) у 2001 році до 2,51 – у 2012. Такі позитивні зміни мають декілька пов‘язаних з ними причин. Уряд України поступово приділяє усе більшу увагу необхідності підтримки здорового розвитку молодого покоління шляхом запровадження дружньої для молоді системи охорони здоров‘я.
Низка законодавчих і програмних документів, затверджених Урядом, визначають репродуктивне здоров‘я молоді як пріоритет. Головними цілями національної програми “Репродуктивне здоров‘я нації” (2006-2015 рр.) є “збереження репродуктивного здоров‘я населення” і “формування репродуктивного здоров‘я дітей та молоді”. Державна цільова соціальна програма “Молодь України” на період 2009-2015 рр. також визнає здоров‘я молоді, у тому числі й популяризацію здорового способу життя, в якості національного пріоритету.
Доступність якісних послуг з планування сім‘ї, зокрема, що стосується консультацій з питань сучасних засобів контрацепції, постійно вдосконалюється завдяки спільним зусиллям держави і донорських організацій. Водночас, попри згаданий прогрес, наразі становище в царині підліткового статевого і репродуктивного здоров‘я ще не можна назвати благополучною. Статистика свідчить, що попри величезне зниження кількості абортів серед дівчат у віці 15-17 років, рівень абортів серед вікової групи молодше 14 років останніми роками не змінювався.
Подібним чином кількість пологів серед дівчат-підлітків (15-17 років) в Україні залишалася незмінною: на рівні 10,02 у 2001 році (число пологів на кожну 1000 дівчат у віці 15-17 років) та 10,03 – у 2012. Підліткова вагітність – це не лише проблема охорони здоров‘я, це проблема розвитку.
Корені цього явища міцно переплетені з бідністю, гендерною нерівністю, насиллям, дитячими та примусовими шлюбами, дисбалансами у статусі дівчат-підлітків та їх ровесників чоловічої статі, неосвіченістю і неспроможністю системи соціальних інституцій захистити права дівчат і молодих жінок.
Фонд народонаселення ООН в Україні спільно з Урядом України, агенціями та громадськими організаціями продовжує здійснювати зусилля, спрямовані на поширення дружніх для молоді послуг хорони статевого і репродуктивного здоров‘я особливо в сільських районах, де проживає близько 35% підліткового населення країни, популяризацію здорового способу життя, відповідального батьківства і материнства через реалізацію освітніх програм.
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|