Кажуть, що за станом громадських туалетів можна визначити культурний рівень країни.
Тішить, що це не єдина ознака культури, адже якщо подивитись на коломийські громадські вбиральні, то можна сміливо сказати, що культура у нас відсутня… І хочу наголосити - не з вини містян, адже, як з’ясувалося, майже всі вбиральні, яких, до слова, у Коломиї небагато, перебувають у комунальній власності міста.
У Коломиї громадських вбиралень налічується лише десять, сім з них перебувають у комунальній власності, дві - у приватній, одна - у державній.
Звичайно, мріяти про європейські “місця громадського користування” з музикою, підігрівом, акваріумами та папугами на вході нам і не спадає на гадку, проте хотілося, щоб принаймні в середмісті було де піти в туалет, а люди не шукали темних кутків і кущиків.
У Коломиї стан громадських вбиралень жахливий. У середмісті поблизу кінотеатру “Джерело” громадська вбиральня є, але навіть старші містяни не можуть згадати, коли вона працювала.
На ринках, залізничному та авто вокзалах туалети платні, а на відпочинкових територіях - у такому стані, що хочеш чи не хочеш, а мусиш шукати кущі. Скільки ж потрібно туалетів місту Коломиї? Ще за радянських часів існували містобудівні норми, які регламентують кількість громадських туалетів на душу населення: на кожних 1000 осіб - одна громадська вбиральня.
У Коломиї станом на 01.11.2012 р. кількість населення становить 61 429 осіб. Враховуючи ці дані, вбиралень у нашому місті мало би бути не десять, а хоча б 60. Наявність громадських вбиралень сильно відрізняється від потреб, проте, схоже, нинішній владі до цього байдуже.
Начальник відділу комунальним майном Мирон Михалушко, у підпорядкуванні якого якраз і знаходяться вбиральні, відмовився коментувати болючу проблему громадських туалетів. Мені також забракло слів, коли я особисто відвідала кожну вбиральню нашого міста, вони шокували б навіть сліпого, адже запах тут зовсім не Chanel і навіть не звичайної хлорки.
Прикро те, що у міській раді не дбають про комфорт коломийців, попри те, що це їхній прямий обов’язок.
До того ж не забезпечивши мешканців та гостей міста можливістю справити природну потребу в туалеті, тим самим коломийські можновладці змушують людей порушувати чинне законодавство. Якщо людина справила потребу в непризначеному для цього місці, то це кваліфікується як дрібне хуліганство, що, залежно від випадку, тягне за собою накладення штрафу від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або громадські роботи на строк від 40 до 60 годин, або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням 20 відсотків заробітку, або адміністративний арешт на строк до 15 діб.
Як на мене, усім, хто матиме справу з правоохоронцями стосовно цього питання, треба просто направляти представників міліції до нашого мера та його заступників, нехай вони платять штрафи, можливо, тоді у Коломиї відремонтують громадські вбиральні та збудують ще декілька нових у людних місцях.
Особливо відсутність туалетів є проблемою для дітей та вагітних жінок. Хоча, напевне, кожному знайоме відчуття, коли в туалет необхідно бігти вже і в цю секунду, а от що робити, коли поруч нема громадської вбиральні, або в неї просто страшно зайти, а власники кафе та магазинів, окрім клієнтів, у свої туалети нікого не пускають?
Кожен з таких громадських “закладів” має відповідати нормам, котрі забезпечують нормальне функціонування та не складатимуть незручностей коломийцям і туристам. На жаль, після спілкування з міською владою нічого оптимістичного сказати не можемо, адже найближчим часом ані планів, ані завдань, ані коштів у міському бюджеті на ремонт чи будівництво громадських туалетів немає.
Проте у коломийців є прохання до влади:
“Представники Коломийської міської ради, відвідайте громадські вбиральні разом зі своїми дружинами та чоловіками, зі своїми дітьми чи батьками-пенсіонерами і ви, мабуть, зрозумієте всю проблему простих мешканців, адже існуючі туалети на всі 100% не задовольняють потреби людей і не є окрасою вашого, шановні можновладці, лиця”.
Автор: Олександра ЩЕРБАКОВА, тижневик “Коломийські ВІСТИ”