Нейробіологи з Державного університету Флоріди (США) з’ясували один з секретів моногамії полівок виду Microtus ochrogaster. Учені довели участь у формуванні довготривалих пар хромосомних модифікацій: моногамні гризуни продемонстрували здатність змінювати структуру хромосом при утворенні родинного союзу. Подробиці наводить Nature Neuroscience, а коротко про роботу учених розповідається в Nature News.
Нейробіологи обрали як об’єкт вивчення полівок Microtus ochrogaster тому, що ці тварини моногамні. На відміну від інших гризунів Microtus ochrogaster утворюють пари, які зберігаються частенько впродовж всього життя, і тому фахівці припускають, що молекулярні основи моногамної поведінки можна досліджувати саме на цьому прикладі.
Минулі дослідження, як пояснили автори нової публікації, виявили підвищену кількість рецепторів в нейронах родинних полівок, що реагують на гормони вазопресин і окситоцин. Ученим удалося показати, що цей ефект пов’язаний з епігенетичними змінами: тобто з модифікацією ДНК або хромосомних білків хімічним шляхом. Проведене ними дослідження виявило, що ключову роль у формуванні прихильності грає зміна форми хромосом.
Ці зміни, як повідомляється в статті учених, відбуваються за рахунок ферментів, що додають або віднімають від хромосомних білків (гістонів) ацетилові групи. Додавання ацетилових груп призводить до того, що ці білки віддаляються від ДНК і відкривають доступ до тих або інших її ділянок: таким чином розташовані на цих ділянках гени можуть включатися в роботу. Зворотний процес, відділення від ДНК ацетилових груп, притискує білки до молекули і блокує активність генів; за це відповідає фермент гістон-децатилаза, який був окремо вивчений американськими нейробіологами.
Учені показали, що блокувавши дію гістон-деацетилази в мозку полівок, можна прискорити і підсилити формування родинних зв’язків у різностатевих тварин, що вперше побачили один одного. Мікроскопічний аналіз, виконаний з використанням специфічних фарбників для виявлення певних білків, показав підвищення числа рецепторів в нейронах головного мозку, що реагують на вазопресин і окситоцин, а зв’язок цих рецепторів з поведінкою був перевірений в декількох додаткових дослідах.
Представлені в новій публікації дані свідчать на користь того, що довготривала прихильність (як мінімум у полівок) формується не лише за рахунок раніше відомої властивості окситоцину підвищувати рівень довіри і взаємної симпатії один до одного. Справа, як вважають дослідники, ще і в тому, що в мозку родинних тварин збільшується число реагуючих на цей гормон рецепторів, причому це збільшення пов’язане з хімічною модифікацією хромосомних білків.
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|