На Прикарпатті є всі можливості використання геотермальної енергії. Про це говорять науковці Івано-Франківського національного університету нафти і газу, які спільно з фахівцями Краківської гірничо-металургійної академії з Польщі, упроваджуватимуть новинку у життя.
Спочатку науковці спільно детально промоніторять старі свердловини, з яких колись викачували нафту та газ. Вони проаналізують, чи можливо з них видобувати тепер теплову енергію, яка обігріватиме споруди. Такі свердловини особливо вигідні, бо з кожним кілометром температура зростає на 25-50 градусів. До речі, в області є більше тисячі недіючих свердловин. Одна з них, так звана суха, у селі Пасічна Надвірнянського району. Вона - поблизу місцевої школи. Там тепло близько 70 градусів. Тому навчальний заклад стане пілотним об’єктом, який обігріватиметься за допомогою підземного тепла, що видобуватимуть у рамках польсько-українського проекту.
Пропонували поляки і технології утеплення будинків. До речі, на Івано-Франківщині, вже не один рік для економії теплоенергії здійснюють зовнішнє утеплення житлових будинків, шкіл, закладів охорони здоров’я.
- Таке утеплення можна зробити за кілька місяців без особливих фінансових витрат, - говорить Анджей Гонет, декан факультету буріння Краківської гірничо-металургійної академії. - Наші технології доступні для встановлення ізоляційних систем. Їх утеплюють пінопластом. Товщина матеріалу залежить від технічного стану будинку. У деяких випадках вистачає і п’яти сантиметрів матеріалу, а у деяких - 8-10. Втрата тепла найбільше відбувається у місцях, де з’єднані стіни. Зрештою, у Польщі давно утеплюють багатоквартирні будинки. І вже навіть за одну зиму люди розуміють, що економлять значні кошти, бо споживають менше тепла і, відповідно, менше платять.
Нині в Україні, констатують місцеві науковці, менше 1% нетрадиційних джерел енергії, а ось країни ЄС поставили собі чітке завдання: збільшити використання енергетичного потенціалу сонця, води та вітру на 15%.
- Країни ЄС, США використовують за енергобалансом не більше 23% газу, - розповідає ректор Національного технічного університету нафти і газу Євстахій Крижанівський. - А ми у той же час використовуємо 40% газу, 20 - нафти, все інше - вугілля, ядерна енергетика. А ось відновлювальні джерела енергії ми використовуємо лише на 0,8-1 відсоток.
До речі, вже влітку цього року науковці вишу планують розпочати роботи з обігріву спорткомплексу та басейну альтернативними видами енергії.
- Ми маємо стокіловатний тепловий насос, поставимо сонячні батареї. І все це буде добре працювати. Така новація стане зразком економії газу, коштів та збереження екології для інших міст України, - каже ректор.
Автор: Сабіна РУЖИЦЬКА
Джерело:
ВІКНА
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|