Лише кілька тижнів залишилося до Великодня. У цей час у гуцульських селах з правіків пишуть традиційні писанки. Кажуть, як перестанутть писати, то буде кінець світу. А у столиці гуцульського писанкарства селі Космач писанки пишуть, навіть 3-4-річні діти.
Навчає малят прадавньому мистецтву майстриня Ганна Рошканюк. Жінка понад 20 років дивує своїм мистецтвом людей та розробила цікаву методику навчання розпису великодніх яєць… дошкільнят. У пані Рошканюк дівчатка віком від трьох років вже творять народні шедеври. Спокійно та зосереджено тримають в маленьких ручках яйця, вмочають писачки у розтоплений віск.
- Чічки мої, на писаночці спочатку треба виводити кола та “безкінечники”, символ незнищенності та вічності. Аби і цього року, і за рік та навік родина разом трималася. Усі ваші брати сестри, мами й батьки разом були, - з усмішкою пояснює жінка.
Писанки тут вміють писати всі. Вважають це жіночою справою, але й чоловіки її не цураються. Василь Рошканюк, чоловік пані Ганни, часто допомагає дружині, проте говорить про це неохоче. Хіба ж то для поставного гуцула справа із жінками сидіти та писанки писати. Засміють. Але коли Ганна з діточками великодні символи виготовляє, то свою ґаздиньку він на руках не носить, бо сідати за писанки з поганим настроєм у жодномуразі не можна.
- Якби майстриня під час писання настрою не мала, то нічого з роботи не вийде, - розповідає талановита космачанка. - Великоднє яйце може виглядати нібито, як завжди, але його магічна суть буде втрачена, на таку писанку можуть й уваги не звернути. Діточок я навчаю, що перед розписом писанок треба ретельно вмитися, в хаті прибрати, одягнути матусину вишиваночку та молитися. А дорослі ще й постять.
І не одразу в дівчаток вимальовуються дрібнесенькі візерунки, проте рученята вже призвичаюється З перших кроків, із першими словами та пізнанням світу діти пізнають писанку та мистецтво пращурів. “Зірочки”, “ружечки”, “пушечки”, “сіточки”, “кривульки”, “рушнички”, “сонечка”, “жаб’яча корона”. Із трирічного віку, як не дивно, діти легко запам’ятовують складні, дрібнесенькі візерунки, вбирають знання, мов губки. А вже шестирічні писанкарки лауреатами мистецьких конкурсів стають, своїм вмінням поважних митців дивують. У старшому віці сприймати писанкарство дітям стає складніше.
Розписують основу візерунків на писанці натуральним бджолиним воском, а згодом фарбують лише природними барвниками. Виварюють лушпиння цибулі, календулу, кору дикої яблуні - і ось вам жовтогарячий колір. Його найбільше на космацьких писанках. Чорна барва - із горіхової шкаралупи, темно синя - з ягід чорниці, а коли до бузини додати трішки залізного порошку - вишнева, коричнева - з відвару дубової кори. Усе це з дошкільного віку показують майбутнім майстриням. Хоча дівчатка не можуть все запам’ятати, але малесенькі писанкарочки розрізняють кольори набагато краще за своїх ровесниць.
Автор: Сабіна РУЖИЦЬКА
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|