Кожного разу новоспеченим батькам належить робити вибір: прищеплювати свого малюка чи ні? Які щеплення необхідні, а від яких слід відмовитися? Вибір дійсно непростий.
У пологових установах батьків переконують зробити всі визначені Міністерством охорони щеплення. Основні два: від туберкульозу та гепатиту В. Ці щеплення входять в календар планових і робляться в перші дні після народження малюка.
У хід у лікарів йдуть будь-які аргументи: від умовлянь до залякування породіль.
Ще через кілька місяців дитині запропонують зробити щеплення від коклюшу, дифтерії, правця, кору і краснухи… Усі, як правило, безкоштовні. Але буває і так, що в лікарнях раптом не виявляється під рукою необхідної безкоштовної вакцини, і тоді батькам пропонують таке щеплення оплатити… Більшість зазвичай погоджується.
PRO & Contrа
У кожної сімейної пари свій досвід, як позитивний так і негативний. Наприклад, Яна Солодовникова, модельєр, слідує усім так званим щепленням за віком. Обидва її непосидючих малюка здорові, у них міцний імунітет, та вони просто випромінюють енергію. Батьки ледве за ними поспівають.
“Ми прихильники вакцинації, ходимо до лікарів, отримуємо всі довідки - навіть для басейну, і не хочемо, щоб в групі або класі з моїми дітьми були нещеплені діти”, - говорить Солодовникова.
А ось мешканка Києва та мама двійнят Аліна Кондратюк погодилася на вмовляння лікарів, але через кілька років про це пошкодувала. “Я робила все, що сказали лікарі… Мене залякали страшними історіями. Але зараз би вже на поводу у лікарів не пішла - мої діти постійно хворіли: коклюш, отити, грип - все було наше”, - нарікає молода мама.
З нею солідарний мешканець Київської області Станіслав Максимов. “Ми зробили лише два щеплення - від туберкульозу та гепатиту. На цьому наші експерименти над здоров’ям дитини закінчилися”, - розповідає Станіслав.
За його словами, основною причиною відмови від подальшої вакцинації стала відсутність гарантії того, що дитина не захворіє тією хворобою, від якої її вакцинують. “При цьому графік щеплень настільки щільний, що не залишає жодних шансів для нормального, здорового росту дитини”, - вважає Станіслав.
Лікарі дану тему коментують обережно, ретельно підбираючи слова. “Масова відмова від щеплень може спровокувати епідемію. Звичайно, ніхто не може гарантувати, що вакцинація не призведе до ускладнень, але все же таки, за статистикою ускладнення не часті. Проте я вам точно можу гарантувати, якщо дитина захворіє на інфекційну хворобу, то ризик померти або важких ускладнень буде значно вищий”, - каже Анатолій Міщан, педіатр.
“Щеплення проти гепатиту В потрібне для того, щоб захистити організм маленької дитини від важкого інфекційного захворювання печінки, яке провокується вірусом і може призводити до гострої печінкової недостатності, цирозу і раку печінки”, - переконувала ТСН.ua молода лікар-педіатр в одній з київських лікарень. На користь щеплення від туберкульозу лікарі наводять сумну статистику захворювань цією хворобою в Україні. В якості фінальної точки - наводять аргумент: ці два щеплення діти переносять легко.
Втім, вони забувають згадати про скандали, які із завидною періодичністю стрясають український медіапростір. Так, останній скандал розгорівся в 2013 році. У січні Генпрокуратура запідозрила МОЗ в порушенні законодавства при закупівлі вакцин “Фармстандарт-Біолік”. Приводом для прокурорських перевірок стала смерть 11 дітей після вакцинації від гепатиту В. За даними Держслужби України з лікарських препаратів, харківський завод-виробник вакцин не дотримувався ліцензійних умов. Держлікслужба виявила 14 критичних і 22 істотних порушень при виробництві скандальної вакцини. Після цієї історії даний препарат був заборонений до використання та вилучений з обігу.
Цей скандал лікарі офіційно не коментують - харківський завод асоціюють з родиною впливової Раїси Богатирьової, яка відіграє далеко не останню роль у долі усієї медичної галузі.
Щоб убезпечити своїх малюків від неякісної вакцини, радять: використовувати препарати тільки відомих фірм, з хорошою репутацією і тривалим досвідом роботи. Правда, такі вакцини не безкоштовні - батькам їх потрібно купувати. “Але це теж бізнес. Всім відомо, що лікарі отримують 10-15% від усієї суми виписаного рецепта, тому вони зацікавлені у формуванні найбільш дорогого списку вакцин, а не того, який насправді потрібен вашій дитині”, - вважає Олена Довга, психолог і мама двох дітей.
Паперовий підхід
За законом батьки можуть відмовитися від вакцинації своїх малят. Для цього достатньо написати письмову відмову. Але це лише теорія. “Нас у пологовому будинку ніхто не питав. Повідомили постфактум. Ми навіть думали судитися, але потім передумали. Шансів виграти справу все одно немає. Де ви в Україні бачили засудженого лікаря?” - міркує Олександр Мірошниченко, телеоператор одного з національних телеканалів.
А ось Марині Бірюковій, 30-річній харків’янці, медики пішли назустріч. “Ми робили лише одне щеплення - від туберкульозу. А від щеплення проти гепатиту В письмово відмовилися. Нас навіть ніхто не вмовляв. Мабуть, були вражені історією з “харківськими вакцинами”, - говорить Марина.
Втім, коли сім’я Бірюкових передумала та через місяць звернулася в районну поліклініку за таким щепленням, їй повідомили, що безкоштовних вакцин немає. І запропонували її купити за 250 гривень.
До рішення слідувати графіку щеплень сім’я Бірюкових прийшла після побіжного знайомства з вимогами дитячих садків. “Скрізь вимагають довідки про щеплення. Без них можуть відмовити. Великого вибору дитячих садків в Харкові немає. Всі переповнені, тому ніхто особливо не церемониться з батьками”, - переконана молода мама.
“Прийом дітей до виховних, навчальних, оздоровчих та інших дитячих закладів проводиться за наявності відповідної медичної довідки про стан здоров’я дитини, в якій обов’язково зазначаються відомості про відсутність у неї інфекційних хвороб. У разі неблагополучної епідемічної ситуації відсутність обов’язкових профілактичних щеплень за віком тягне за собою тимчасову відмову у прийнятті дитини у відповідний заклад та/або його відвідуванні”, - зачитали по телефону кореспонденту ТСН.ua в одному з дитячих садків Києва. Іншими словами: дали зрозуміти - без довідок не приймуть.
“У нормативних документах не сказано про те, що дитина повинна мати всі щеплення. У відповідній постанові Кабміну, що визначає порядок прийняття дітей в дитячий дошкільний заклад, говориться про те, що дитина на момент прийняття в дитячий сад повинна мати медичну довідку, де говоритися про її стан здоров’я. Як правило, письмового повідомлення з лікарні про те, що дитина за станом здоров’я може відвідувати дитячий садок цілком достатньо для того, щоб малюк почав ходити в дитячий дошкільний заклад”, - пояснює Лев Пащенко, юрист.
За його словами, відсутність вільних місць у дитячому садку не може бути причиною для відмови прийняти малюка в дитячий сад, проте може стати основою для судового позову про порушення прав про освіту.
“Тільки от судиться зважиться далеко не кожен. Співробітники дитячого саду можуть вилити свою образу на вашу дитину”, - вважає Олена Довга.
“Через невеликі зарплати в дитячих садках проблеми з кадрами. Туди приходять різні люди, які не завжди здатні працювати з дітьми. Накричати, залякати, вдарити малюка - все це, на жаль, практикується в наших дитячих садках”, - погоджується Ірина Нестерова, дитячий психолог. На її думку, саме тому більшість батьків нещеплених дітей бачать лише один шлях до вирішення проблем: вони купують такі довідки для своїх чад.
Щеплення від влади
Втім, всі опитані визнають - купівля довідок - не вихід. Систему потрібно міняти, а рішення про те, прищеплювати або не прищеплювати свого малюка, повинні приймати самостійно батьки.
“Я не імунолог, тому не можу давати поради, чи потрібні всі щеплення дітям чи ні. Єдине побажання до лікарів і держави - дайте більше об’єктивної інформації. Видайте брошури, приведіть статистику, опублікуйте дослідження на офіційних сайтах, розкажіть, що робити тим батькам, які вирішили відмовитися від щеплень… Тоді кожен зможе прийняти для себе рішення, робити своєму малюку щеплення чи ні”, - говорить Ірина Нестерова.
Лев Пащенко пригадує: минулого року у Верховній Раді навіть пройшов перше читання законопроект, що спрощує допуск нещеплених дітей у дитячі дошкільні установи. ТСН.ua поцікавився долею даного документа. Дійсно такий законопроект був, але далі першого читання він не пройшов. Прихильники вакцинації не дали реалізувати задумане і документ відправили на доопрацювання.
“Питання щеплень - це питання величезних грошей. Тільки державні тендери обчислюються мільярдами гривень на рік. Що вже говорити про приватний бізнес: аптеки, книги, рекламу… Гігантські суми, які дозволяють представникам цього середовища тримати лобістів у парламенті, оплачувати статті, цілі тематичні передачі на телебаченні та радіо. Хто ж піде проти такої потужної індустрії?!”, - переконана Олена Довга.