21 лютого представники всіх націй і народностей відзначають Міжнародний день рідної мови. Це свято було проголошене на Генеральній конференції ЮНЕСКО 17 листопада 1999 року.
Міжнародна спільнота обрала саме цей день на знак пам’яті подій 1952 року, коли в столиці Бангладешу Дацці розстріляли демонстрацію студентів, які вимагали захистити свою рідну мову бенгалі і визнати її однією з державних.
За оцінками дослідників, будь-яка мова світу може опинитись під загрозою зникнення, якщо її перестають вивчати понад 30% дітей.
За статистикою, за останні 300 років з 6000 мов у світі зникло 200. Приблизно 2500 мов перебувають під загрозою зникнення: 538 - у критичному становищі, 502 мовам загрожує серйозна небезпека, 651 - у небезпеці і 607 - у стані нестійкості.
Відповідно до останнього перепису населення, українську мову вважають рідною 67,5% мешканців країни, російську - 29,6%, інші - 2,9%. А за одним з останніх досліджень “Research and Branding Group”, лише 47% громадян України вважають рідною мовою українську, а 37% - російську.
Українська мова визнана однією з наймилозвучніших мов світу та є однією з найпоширеніших у Східній Європі. Цією мовою розмовляють жителі Канади, Польщі, Росії, Австралії, США та багатьох інших країн світу.
Якщо говорити мовою фактів, то:
• найдавніша згадка про українську мову датується 858 роком, а вперше українська мова була прирівняна до рівня літературної мови в кінці XVIII століття після виходу у 1798 році першого видання “Енеїди”, автором якої є Іван Котляревський. Саме його і вважають засновником нової української літературної мови.
• Українська мова є однією з найпоширеніших мов у світі і за кількістю носіїв посідає 26-те місце. Також вона є другою за поширеністю серед мов слов’янського походження після російської мови. На території України понад 32 млн. осіб спілкуються українською мовою. Ще майже 4,2 млн. українців проживають у Російській Федерації і також знають українську мову.
• Українська мова входить до трійки найкрасивіших мов світу. На мовних конкурсах в Італії та Франції її визнавали другою за мелодійністю мовою світу.
Попри усю свою красу та розповсюдженість, у наш час українська мова піддається утискам. Навіть з’явилося таке поняття як “українофоби” - люди, які намагаються знищити рідну нам українську мову. Тиждень.ua оприлюднив топ-7 ворогів української мови.
Найодіознішим українофобом, який активно пропагує в Україні ідеї “русского міра”, ресурс назвав одного з авторів скандального мовного закону - народного депутата від Партії регіонів Вадима Колісніченко.
У”любові” до державної мови йому не поступається і міністр освіти Дмитро Табачник, називаючи її “нєнужной”. Раніше Табачник також наголошував, що держслужбовці повинні в обов’язковому порядку вільно володіти російською та українською мовами.
Не “пасуть задніх” у зухвалому ставленні до української мови й політики місцевого рівня. Найбільше у цьому прославився колишній секретар Донецької міської ради, а нині народний депутат від Партії регіонів Микола Левченко. Ще 2007 року він заявив, що російська мова обов’язково буде другою державною, а українська стане фольклорною. “Українська мова - мова фольклору. І з наданням статусу державної російській, необхідність говорити українською просто відпаде. Це не мова науки. Вона не помре, нею писатимуть пісні, розповідатимуть анекдоти, вона стане фольклорною. А російська мова - мова науки, мова цивілізації”, - наголошував регіонал.
Усвою чергу мер Одеси Олексій Костусєв скаржився, що “я розумію українську мову, я розмовляю українською мовою, але рідною для мене була і є російська мова - я думаю цією мовою”, - казав він. Ставши міським головою Одеси, Костусєв почав активно виступати на захист і поширення “мови, якою він думає”. Так, у квітні 2011 року Одеська міська рада затвердила програму розвитку та збереження російської мови у місті до 2015 року. На реалізацію програми було виділено майже мільйон гривень. Учервні всі школи Одеси отримали статус двомовних після прийняття міською радою програми збереження і розвитку російської мови. А 25 серпня, очевидно до річниці Незалежності України, гімном Одеси затвердили пісню російською мовою “УЧерного моря”.
Плачевна ситуація й у Криму. Зокрема, в лютому минулого року спікер кримського парламенту Володимир Константинов був обурений тим, що “останнім часом органи центральної влади знову почали направляти кореспонденцію на адресу кримської влади українською мовою”. Учервні він закликав Росію посилити освітню та культурну присутність в Україні. Константинов заявив, що російськомовне населення України все ще перебуває в агресивному інформаційному середовищі, яке поступово руйнує на рівні масової свідомості спільну історичну пам’ять і традиції.
І це далеко не повний перелік тих, хто, проживаючи в Україні, хоче розмовляти російською. В таких умовах захист рідної мови стає одним з пріоритетів справжніх українців. Головне, на думку активістів різних рухів, для захисту української мови - спілкуватись українською, писати українською та думати українською.
Журналісти тижневика “Коломийські ВІСТИ” поцікавилися у місцевих політиків та громадських діячів, що вони думають з приводу захисту української мови.
Юрій Плекан, історик, депутат Коломийської міської ради:
“Безперечно, зважаючи на громадсько-політичну ситуацію у нас в Україні, українська мова потребує захисту і, насамперед, від наших чиновників, від тих антиукраїнських сил, які мають в теперішній Україні і владу, і впливи, і фінансові ресурси, а також від зовнішніх чинників - від наших так званих “братів” слов’ян, які, на жаль, не є прихильниками розвитку української мови і поширення її в інших куточках світу. Безперечно, слід звернути увагу на нашу молодь, багато хто з них використовує слова іншомовного походження, суржик, скорочення та інше, це дуже негативний момент для розвитку рідної мови. Навіть і ми, дорослі, свідомі громадяни з вищою освітою, також інколи вживаємо запозичені слова, яким можна знайти гідний аналог серед українських, але більшість просто не знає і не цікавиться цим. Для того, щоб запобігти проблемам поширення і чистоти української мови, потрібно на побутовому і сімейному рівні постійно розмовляти лише українською мовою. Якщо співрозмовник спілкується російською, то не переходити на його мову. Принципово не розмовляти на іншій мові у своїй країні”.
Олександр Левицький, перший заступник голови Івано-Франківської обласної ради:
“Наша рідна мова - це українська. Українську мову всюди потрібно захищати від одних і тих самих людей, які цькують, зневажають, принижують її, ігнорують і насаджують нам або чужу мову, або підштовхують до думки, що наша мова якась невартісна, неважлива, непотрібна чи непоширена… Біда в тому, що в нас дуже поширена мова північного сусіда - це означає, що вона має заслуговувати на більшу повагу. В думках деяких людей домінує така позиція, я це засуджую і не сприймаю. Я думаю, що всюди і щоденно ми повинні захищати нашу мову. Особливо слід звернути увагу на її розвиток. Варто зауважити, що саме у Всесвітній день рідної мови на сесії Коломийської районної ради депутати прийняли “Програму захисту і розвитку української мови”. Якщо вдасться провести ті заходи, які заплановані згідно з календарним планом, то вони стануть дієвим кроком для захисту рідної мови”. Юрій Романюк, депутат Івано-Франківської обласної ради:
“На жаль, наша країна чи не єдина у світі, де титульну мову нації - українську, яка має найвищий конституційний статус державної, згідно зі статтею 10 Конституції України, потрібно захищати від нинішньої влади, адже замість того, щоб всебічно розвивати, вивчати, популяризувати її - теперішній “режим” робить все навпаки. Щорічно відсоток української мови в засобах масової інформації, книговиданні, спілкуванні, діловодстві та державних органах і судах нівелюється та зводиться нанівець. Натомість широкого вжитку, за сприяння влади і її дій, набуває російська мова, чим безумовно наноситься величезний інтелектуальний і мовний нищівний удар інтересам української мови. Тому наше головне завдання всіма можливими конституційними засобами чинити супротив і опір таким діям влади”.
Ніколи не забуваймо, що ми маємо лише одну рідну мову, хоч знати можемо багато. Тож за будь-якої нагоди потрібно користуватись рідною українською мовою!
Слава Україні!
Автор: Олександра Щербакова, тижневик “Коломийські ВІСТИ”