Щорічно 4 лютого у світі відзначають День боротьби з раком. З кожним роком ситуація погіршується - ця недуга “з’їдає” мільйони людей. У Коломийському онкологічному диспансері щодня виявляють одного-двох хворих на рак різного типу. У цьому лікувальному закладі зазначили, що коломияни не дуже люблять перевірятися у лікарів просто так, без причини. До лікарів ідуть тоді, коли щось турбує. Іноді люди ходять з пухлинами досить довго і до спеціалістів не звертаються взагалі. Людей, які мають І і ІІ стадію раку, ще вдається витягнути з тенет страшної хвороби, тих, у кого уже ІІІ-ІV стадія, - лікарі, безнадійно розводячи руками, виписують з лікарні додому. Найболючіше те, що і хворі, і їх рідні розуміють, що треба готуватися до найгіршого.
За даними Міністерства охорони здоров’я, щороку в Україні виявляють рак у понад 160-ти тисяч українців, а майже 90 тисяч людей помирають від цієї хвороби. Смертність від онкологічних захворювань у світі займає друге місце після захворювань серцево-судинної системи. Щоб виправити ситуацію, медики постійно наголошують на необхідності самообстеження населення в онкологів. Адже виявивши хворобу на ранній стадії, людина має значно більше шансів на повне одужання.
Щоб дізнатися, яка ситуація на Коло¬мийщині з раком, ми пішли за інфор¬мацією у Коломийський онкологічний дис¬пансер. На годиннику десята ранку, а у коридорі вишикувалась довга черга до кабінетів лікарів: здебільшого це чоловіки і жінки, яким уже за 40, серед них нервово походжають хлопці та дівчата, а на лавочці сидять молоді мами, які цілують своїх дітей у чоло і ледве стримують сльози. У кожного з них своя історія, свій біль і своя надія. Зрозуміло, що просто так в онкологію вони не прийшли. Най¬більша черга до онкогінеколога. У мене склалося враження, що багато хто з пацієнтів, які прийшли на прийом, знайомі між собою, вони щиро співчувають одне одному, діляться плітками і рецептами. Новачків розглядають з цікавістю. За той час, поки я спостерігала за метушнею у коридорі, я не зауважила, щоб вони обурювалися і запитували, чому лікар так довго приймає. Напевно, вони уже знають, що довго - це погано.
Поки чекала на головного лікаря, стала свідком кількох розмов між жінками у черзі. У однієї жінки діагнос¬тували рак молочної залози, коли їй було тридцять років. “Тоді я дійсно ніби втратила землю під ногами. Але потрібно було бути сильною, бо в мене росло двоє маленьких дітей, і не дати хворобі “з’їсти” мене”, - зітхаючи, сказала жінка. Як я зрозуміла, їй довелося пройти хірургічне лікування та хіміотерапію, однак її жага до життя та професіоналізм лікарів дав результат: жінці вдалося зберегти груди. Відтоді вона регулярно проходить огляд у лікаря. Потім про свою історію розказала й інша жінка. У неї виявили рак шийки матки. Все погано: шийка зруйнована, пухлина проросла в матку. Каже, що останній раз була у жіночого лікаря чотири роки тому, тож у всьому, що з нею зараз відбувається, вона винить тільки себе. Чомусь мені дуже сильно запали в душу її слова: “Я щиро вірю у те, що подолаю рак і одужаю. Я десь читала, що хворі, які вірять у своє одужання, і справді швидко одужують”. Такі слова можуть сказати лише люди, які, не зважаючи ні на що, не втрачають надію. Мабуть, це єдине, що у них залишилось. Нарешті з’явився час, щоб сходити до лікаря, і ще у однієї жінки. За її словами, привід з’явився – вирішили з чоловіком народити ще одну дитину. Але на огляді як грім серед ясного неба прозвучав невтішний діагноз – рак шийки матки. Молода жінка жаліється жінкам у черзі, що знала до вагітності про те, що у неї дисплазія шийки матки, однак не прислухалася до рекомендацій лікарів лікуватися, а хвороба за чотири роки прогресувала. Рак виявили на такій стадії і їй зробили операцію. Тепер вона час від часу приходить на обстеження до гінеколога. Жінка живе і ростить свою доньку. Але через операцію у її дочки вже ніколи не з’явиться братик або сестричка.
Протягом якихось п’ятнадцяти хвилин мого очікування головного лікаря черга мінялась: одні ішли, інші приходили. Хтось виходив з кабінету з посмішкою і радістю на обличчі, хтось – з болем і розчаруванням і за сльозами не бачив світу білого.
На аудієнції головний лікар онкодиспансеру Богдан Нестор зазначив, що міжрайонний Коломийський онколо¬гічний диспансер обслуговує п’ять ра¬йонів: Коломийський, Городенківський, Снятинський, Косівський та Верхо¬винський. Найбільше звертається людей з Коломиї та Коломийського району. У лікувальному закладі є 35 стаціонарних ліжок. “Кількість хворих на онкопатології з кожним роком зростає. У 2012 році було прийнято на 52 хворих більше, аніж у 2011 році. Щодня ми виявляємо одного-двох хворих на рак різного типу. Особливу увагу ми звертаємо на візуальні форми раку – це шкіра, грудні залози, ротова порожнина, шийка матки та пряма кишка. Бентежить те, що у 2012 році смертність значно збільшилась, порівняно з попередніми роками.”. Лікар також звернув увагу на те, що найчастіше у онкологію звертаються жінки від 40 років, оскільки у них більший ризик захворіти раком. У минулому році у стаціонарному відділенні лікувалось 873 онкохворих, зроблено 474 операції на рак різного типу різної складності. “Перше місце серед усіх видів онкозахворювань, - продовжує розмову Богдан Нестор, - займає рак шлунково-кишкового тракту, потім іде рак шийки матки, відтак – рак молочних залоз”. Головний лікар наголосив, що рак не з’являється разом із больовим відчуттям, і людина може просто не знати про появу загрози. Так, вважаючи себе здоровою, людина дістається моменту, коли відчуває зміни в організмі чи самопочутті. І тут, нарешті, відвідуючи лікаря, дізнається про реальний стан свого здоров’я. Операція не завжди рятує. Тож закликає усіх приходити на обстеження до лікарів, щоб попередити хворобу, інакше потім може бути пізно…
Люди з раком і далі продовжують жити наперекір усьому. Коли біда стукає у двері, вони починають цінувати життя так, як ніколи, і радіють кожній хвилині. Як не крути, це - частина їхнього життя, це - шматочок їхнього болю і вони не мають права це забути та здаватися без боротьби. Лікарі завжди їм кажуть, мовляв, у вас є шанс. Дивно, але у цій ситуації яке страшне слово ”шанс”.
Автор: Оля Полюк, “Коломийськ правда”
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|