Зазвичай такі ідеї приходять у голову в той час, коли нічого іншого не можеш ані придумати, ані зробити, коли в державі криза, а в суспільстві занепад і апатія. Тоді в українській голові раптом спалахує свічка ідеї, а рот поспішно озвучує ідею. І тоді пробуджується приспана громадськість. Бо одна річ своїми шкіряними мештами ходити чи їздити іномарками “по курних хатах мужицьких, по верстатах ремісницьких” і щось тлумачити своїм краянам, у чомусь їх переконувати, до чогось закликати, а цілком інша — кинути через мас-медіа ідею, хай і безглузду, і пробудити маси. І тоді навіть найбезініціативніший хлоп чи найсонніша панночка здригаються і починають плодити свої додаткові ідеї, додавати підідеї, класти ідею з ніг на голову. Зрозуміло, що у нас мало хто розуміється на економіці й фінансах, на нових технологіях і китайській мові, але в перейменуваннях, назвах, історії — о, тут у нас кожен другий почувається професором…
Місто Івано-Франківськ, як відомо, з такою назвою існує вже 50 років. До того це був Станіслав і Станиславів. Загал навіть склав відому приказку: “Якби не їв і не спав, то купив би Станіслав”. Причому всі знали і знають, що місто в ХVII ст. назвали на честь польського коронного гетьмана Станислава Потоцького. Всі також знають, що 1962 року совіцька влада перейменувала місто на честь видатного українця Івана Франка і так на мапі з’явився Івано-Франківськ. Може, воно й не дуже оковирно з мовного огляду сполучення імені й прізвища, але що вдієш? Треба було щось з цим робити ще 1991 року, за перших демократів, коли пачками перейменовували вулиці й села. Натомість така ідея зродилася аж на 22-му році незалежности.
Виринула нова пропозиція: забрати Івано-, а залишити Франківськ. Між іншим, якщо зазирнути до першого видання “Українського правопису” (Харків: ДВУ, 1929), то там на сторінці 76-й наші справжні мовознавці радили вживати закінчення в назвах українських міст не “-ськ” і “-цьк”, а “-ське” і “-цьке”. Тобто мало би бути Франківське. Але чи хтось узагалі пристане на те, аби в нас одностайно полагодити це питання? А про заміну печаток, бланків, документації, то про це в нас ніхто й ніколи не думає.
Зрештою, таку ідею непросто зреалізувати. По-перше, всі вже звикли до “Івано-Франківська”. А звичка, навіть шкідлива, як відомо, викорінюється дуже важко. Гадаю, для більшості вживати “Франківськ” замість “Івано-Франківськ” не має великого значення.
По-друге, при такій перейменовній реформі одразу спохопляться всі наші івано-франківські модерністи, кубісти, футуристи й анархісти та одразу ж запропонують інакшу назву — Станиславів, причому запропонують писати це слово латинкою. Заодно вони винесуть ідею замість пам’ятника і. Франку перед “Надією” поставити пам’ятник Станиславу Потоцькому, перейменувати його іменем театр і вулицю.
Доведеться й народному артистові України Михайлові Кривеню змінити деякі слова в своїй популярній пісні про Івано-Франківськ, де є такий приспів:
Над кварталами небо погідне,
Пісня крила здіймає дзвінкі,
Я люблю наше місто привітне,
Я люблю мій Івано-Франківськ.
Якщо наша влада і громадськість таки встановлюватиме мовну корекцію і замість Івано-Франківська ухвалить вживати Франківськ, то приспів можна буде змінити так:
Над кварталами небо погідне,
Пісня крила здіймає дзвінкі,
Я люблю наше місто привітне,
Я люблю без “Івано” Франківськ.
А якщо переможе нова (де)генерація, то можна буде приспів змінити на такий:
Над кварталами небо погідне,
В центрі чути перегавкіт псів,
Я люблю наше місто привітне,
Я люблю рідний Stanyslawiw.
Ідея з перейменуванням нагадала одну нашу давню приказку: “Аби в хаті, як у млині, — ніколи не тихо”. Зрештою, це справа іванофранківців, і чи я маю право давати їм свої поради з Коломиї…
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|