Ну, добре – всілякі там силовики, беркути-шмеркути, охоронці, вертухаї та інші “групи захвата”. Важко сподіватися від них чогось на зразок людського обличчя.
Та й нелюдського з-під масок також не видно. У масці, звичайно, куди комфортніше гамселити киями, наприклад, жінок. Вирішив продати владі бойове м’ясо власного тіла – будь здоров і не кашляй, а виконуй накази. Відпрацьовуй мундир і пайку.
Про всяк випадок (а раптом влада колись та зміниться?) завжди матимеш оцю відмазу – я ж хіба що, я ж тільки накази виконував. Я ж лише деталь механізму, гвинтик у репресивній машині, так би мовити. Не був би я – був би хтось інший.
Колись, мабуть, і військову присягу вигадали для того, щоб люди служиві особливо не парилися душевним дискомфортом. Отримуєш від безпосереднього начальства завдання типу “отих-во дітей отам під стінкою негайно в расход” – і, вірний присязі, виконуєш, тобто розстрілюєш.
Бо – як воно там у присязі сформульовано? “Беспрекословно подчиняться” – якось так. Хороше таке слово – “беспрекословно”. Жодного слова проти!
Заздалегідь знімає будь-яку спробу ухилитися, викрутитися. І відповідальність начебто знімає. Головне, що весь ти, солдатику, у правовому полі присяги. Законослухняний громадянин-убивця.
Щоправда, з плином століть цивілізоване людство таки зрозуміло, що якось це недобре. Що будь-яка присяга – це всього лише текст, тобто набір слів, які в жодному разі не можуть виправдовувати навіть і найменшого за масштабами звірства.
Аж двома світовими війнами треба було увінчати людському роду свою кількатисячолітню насильницьку історію, щоб вийти на рівень міжнародного права та міжнародних трибуналів і юридично формалізувати такі поняття, як “злочинний наказ” чи “злочин проти людяності”.
По-іншому ж просто неможливо було б засудити в Нюрнберзі всю оту еліту третього райху, що попервах вибудувала була для себе просто-таки залізну лінію оборони:
“Я не чинив злочинів, а виконував накази, я був солдатом своєї держави і діяв у згоді з її законами”. А от і ні, сказало їм раптом звинувачення. І довело свою правоту повішенням найголовніших із них.
Цікаво, чи невідомі (поки що) виконавці, які тієї п’ятниці (ви знаєте, про яку я – про 18 січня) застосували брутальну фізичну силу до жінок-депутатів, усвідомлюють, що це був злочин такої ж категорії? Ні, не тих іще, далеко не “нюрнберзьких” масштабів, слава Богу, й не тієї тяжкості.
Тим не менш це злочин того ж розряду – проти людяності. І тут неважливо, чи депутати там були, чи ні, а важливо, що це жорстокий напад озброєних службових осіб на цивільних і беззбройних громадян, а точніше громадянок.
Чи уявляють собі бійці – погромники жінок (офіцери?!!), що їхнє діяння є злочинним? Чи сплять вони спокійно, без жодної думки про трибунали майбутнього?
Та який там трибунал, яка там цивілізація-демократія, ти де взагалі живеш, з Місяця впав чи що, скажете ви мені. І я з вами погоджуся. Так, ми катастрофічно втрачаємо чутливість до звірства. Протягом останніх трьох років – особливо швидкими темпами.
Нам тепер для того, щоб навіть не обуритись, а просто звернути увагу на черговий прояв злочинного порушення прав людини, потрібен хіба що якийсь загальнонаціональний Капітан Очевидність, який, щовечора підбиваючи підсумки ще одного прожитого дня, оголошуватиме на всю країну:
“Камери спостереження в палаті у хворої та в її душовій – це погано, це неприпустимо”, “Ув’язнена, яку вже півтора року не випускають на свіже повітря – це звірство”, “Так зване лікування ув’язненої ЮВТ є насправді знущанням над нею, катуванням її та повільним убивством”.
Тільки от, напевно, вже й цього Капітана мало хто в нас почує. Суспільство сліпоглухоніміє.
Гаразд, насправді я тут не про силовиків хотів писати – з ними, я погоджуюся, все ясно. Захисники вони, так – тільки не батьківщини. З органів, так – тільки не правоохоронних. Каральних.
Але от люди в білих халатах. З усіх професій саме лікарська обдарована цілком особливим благословенням – можливістю рятувати життя. І забинтувати рани навіть ворогу. І боротися за його, ворога, здоров’я. Тому що в лікарів є своя присяга, клятва Гіппократа, а в ній такі слова: “Режим своїм хворим приписувати задля їх блага, відповідно до моїх знань і мого розуміння, утримуючись від завдання їм будь-якої шкоди”.
І якщо ця клятва здасться вам застарілою, то от що каже інша, актуальніша – клятва лікаря України: “Усі знання, сили та вміння віддавати справі охорони і поліпшення здоров’я людини, лікуванню і запобіганню захворюванням, подавати медичну допомогу всім, хто її потребує”.
Втім, якщо й українська клятва когось не влаштовує, то була ще і клятва радянського лікаря, де говорилося так: “Бути завжди готовим надати медичну допомогу, уважно і дбайливо ставитися до хворого, зберігати лікарську таємницю”.
От які хороші правильні слова є в лікарських клятвах різних часів. І, я впевнений, у жодній із них немає й бути не може чогось на зразок “Віддано й безоглядно служити чинній владі, “беспрекословно” виконуючи її таємні розпорядження, поступово знищувати невгодних їй пацієнтів; застосовувати всі мої професійні знання та вміння для тортурування і знешкодження ворогів правлячого режиму”.
Немає таких слів у жодній клятві. Правда ж немає, шановні працівники ЦКЛ № 5 ”Укрзалізниці”?
Автор: Юрій АНДРУХОВИЧ
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|