Талановитий український поет і публіцист, вояк армії УНР Євген Маланюк писав: “Дійсним життям нації є внутрішнє життя національної культури, життя ідей безсмертних і вічних”. Незаперечним носієм вічних ідей українства був народжений наприкінці грудня розстрільного 1937-го В’ячеслав Чорновіл, який наперекір долі ще за життя став пророком у своїй безталанній Вітчизні, багатій не лише героями, а й зрадниками. Розмірковуючи з приводу народжуваних нацією “чорних рад” та “чорних волів”, героїв та “перекинчиків”, наш краянин, у минулому рухівець, поет і публіцист Богдан Томенчук якось підмітив: “Вчитуючись у рядки Чорноволової книги “Пульс української незалежності”, починаєш розуміти, чому “Полтаву” Пушкіна прочитали всі, а “Мазепу” Сосюри — одиниці…”
Нині, у переддень його ювілею, коли від трагічної смерті цього великого чоловіка на бориспільському шосе нас відділяє майже 14 літ, а виховані на “Полтаві” Пушкіна малороси знову штовхають українців в обійми Москви, починаєш заново усвідомлювати, за що саме підступно й жорстоко було вбито В’ячеслава Чорновола. Убито — як убивали всіх українських національних провідників: Мазепу, Петлюру, Грушевського, Коновальця, Бандеру, Стуса та інших.На Чорновола імперія полювала все його життя. Затуляла йому рота, виривала з рук перо, арештовувала, морила голодом, паплюжила… Та їй не вдалося його зламати. Це правда, що “зеківський генерал” не став президентом України. Але він став національним Героєм — посмертно. Його талант публіциста і політика шліфували мордовські табори. Там В’ячеслав Максимович став філософом і стратегом.
Чорноволів дебют політика і дисидента відбувся 4 вересня 1965 року в київському кінотеатрі “Україна” під час прем’єрного показу фільму “Тіні забутих предків”, де він разом з Іваном Дзюбою і Василем Стусом виступив із протестом проти арештів української інтелігенції. У листопаді 1967-го він уже сам опинився за ґратами, де уклав документальну збірку “Лихо з розуму” (Портрети 20 “злочинців”), яка потрапила на Захід.
Вийшовши на волю, В.Чорновіл започаткував випуск підпільного часопису “Український вісник”, в якому друкував матеріали “самвидаву”, хроніку українського національного спротиву тощо.
1972-го під час так званої української “зачистки” КДБ знову запроторює В’ячеслава Максимовича в мордовські табори, де на нарах ПКТ (приміщення камерного типу) минула половина його табірного строку, там він разом із Борисом Пенсоном пише новий “зеківський” бестселер — “Будні мордовських таборів”…
Зі спогадів про Чорновола одного із засновників НРУ в Косівському та Верховинському районах О.Кобилянського.
“Навесні та влітку 1970-го пан В’ячеслав гостював у пароха Космача, колишнього політв’язня і майбутнього українського патріарха отця Василя Романюка, який охрестив його в місцевій церкві Петра і Павла. Хресними батьками його були Пазуня Трутяк та Михайло Косів. Від о. Василя Романюка я довідався, що його гість готує до друку у Львові самвидавний часопис “Український вісник”. Невдовзі я тримав його у руках. Космацькі “сексоти” запропонували мені та ще кільком космачанам організувати його колективне читання. Та ми відмовилися.
Невдовзі кадебісти заарештували Валентина Мороза, Василя Романюка, В’ячеслава Чорновола та інших, а Аллу Горську вбили в будинку її батька під Києвом. Ми ж, “космацькі шістдесятники”, залягли у глибоке підпілля, підтримуючи зв’язок зі Львовом та Києвом через В. Зарецького, з яким таємно зустрічалися.
3 липня 1988-го я знову побачив В.Чорновола разом із З.Красівським на відкритті пам’ятника Олексі Довбушу в Космачі. Вони привезли із собою зі Львова два синьо-жовті прапори. Та аби не зашкодити дорогим його серцю космачанам, пан В’ячеслав та його побратим пан Зеновій не розгорнули ці прапори над Космачем й відмовилися од виступів на цьому святі”.
Авторові цих рядків теж поталанило бути особисто знайомим з останнім романтиком української революції, за рекомендацією якого він став кореспондентом української служби радіо “Свобода” на теренах Івано-Франківщини. Та із Прикарпаттям В’ячеслава Чорновола пов’язують не лише справи, так би мовити, службові, а й узи побратимства. В Івано-Франківську довгі роки жив і творив його сердечний приятель, художник і в’язень сумління Опанас Заливаха, а також тітка його дружини, подруга легендарного оунівського бойовика Миколи Лемика, довголітній в’язень сталінських та брєжнєвських концтаборів Люба Возняк-Лемик та багато інших дисидентів.
Уперше “зеківський генерал” виступив перед нашими краянами на вічі в обласному центрі в липні 1989-го. Прорвавшись крізь кордон міліціонерів та кадебістів на подіум цього зібрання, він закликав іванофранківців до активного спротиву тогочасній компартійній системі.
Побратими В.Чорновола, ряди яких з кожним роком рідіють, вважають його не лише останнім романтиком української революції, а й стратегом нашого національного самоусвідомлення, структурованим революційною практикою філософом дисидентства. і це справді так. Однак важко не погодитися зі словами згадуваного Богдана Томенчука, який десять років тому під час урочистостей з нагоди 65-ї річниці від дня його народження сказав: “Не хочу, щоб ми колись канонізували В’ячеслава Максимовича, не хочу, щоб пам’ятники йому стояли на кожному перехресті і кожному майдані. Але дуже прагну, аби його незнищенна віра, його синівська любов до рідної землі залишилися спадком у наших душах. І тим же закличним спадком передалися дітям, онукам і так — у вічність…”
Автор: Роман ГЛАДИШ
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|