Щонеділі та суботи, у мороз чи сонце, у невеличкій каплиці посеред Меморіального скверу завжди йде відправа. Там за кращу долю України молиться отець Василь Шешурак. Цей священик свого часу відсидів у таборах Воркути разом із вищим духовенством УГКЦ. Там серед баракових нар його вчили богословських наук.
Коло млина — яворина
На свої 86 років отець Василь — дуже активний і рухливий чоловік. Застати його вдома просто неможливо. Він постійно у роз’їздах по селах, відправляє по каплицях міста, викладає у семінарії, відвідує всі патріотичні заходи, а ще є капеланом воїнів ОУН-УПА.
У телефонній розмові отець Василь дуже лаконічний і точний. Перепитав адресу, каже: “Я вас сам знайду, по місті бігаю, то й до вас забіжу”. Прийшов. Невеличкий, сухенький, сивий. “Вибачайте, буду довго роздягатися, бо кожухів на себе понатягав, — говорить священик і складає одяг на крісло. — Зараз маю йти на відправу до каплички, а там дуже холодно, то й позаперізувався. Маю обігрівач, але кажу, аби люди коло нього ставали”.
Цей світлий чоловік мав нелегку долю, розказати йому є про що. Родом із села Пшеничники Тисменицького району. Наука давалася добре — поступив в українську гімназію. Німецьку мову та історію йому викладав син Івана Франка — Тарас, який був і одним з організаторів пластунських загонів серед гімназистів. Туди вступив і Василь.
“Ми разом їздили у гори, — пригадує він. — За вогнищем Тарас розповідав нам про бої стрільців з москалями, ми співали патріотичних пісень. Як верталися до Станіслава, виходили з поїзда, всі у коротеньких штанцях, ставали в ряд по троє і як заспіваємо: “Коло млина — яворина…”. І так до самої гімназії. То було за німців, то вони як нас бачили — віддавали честь”.
Катували, відливали…
Коли у 1946 році прийшли совіти, ці походи припинилися. “Якось на вулиці зустрів Тараса Франка, — пригадує отець Василь. — Він мене впізнав, привітався і тихо сказав, аби я нікому не говорив, який предмет він викладав”.
Батько Василя воював у Січових Стрільцях, а старший брат був священиком. І сам Василь ще малим теж хотів стати священиком. Бувало, з гімназії бігав на вулицю Глухівського (тепер Чорновола) прислуговувати у монастирі. Також допомагав повстанцям — передавав інформацію. За що і був арештований у 1948 році.
“Здав мене товариш, з яким ми вчились у гімназії, — говорить священик. — Коли арештували, то дуже катували. Знали, що я багато відаю. А я тоді мав зв’язки не з простими повстанцями, а з командирами”.
Катували, відливали, потім знов катували, аби зізнався і підписав так звану “25ку”. Мовчав. Півроку у станіславській тюрмі, потім два місяці у львівській, а там етапом, у товарняках до Воркути — на 10 років.
Отців захищали “блатні”
Перший табір — шахта № 2, де худого, як глисту, Василя відправили працювати на кухню, а звідти й на саму шахту. Священик каже, що то було найстрашніше місце — щодня когось вбивало. Відмовився — карцери. Далі перевели на шахту № 6, яка була для нього не такою страшною, бо зустрів там багато добрих людей і земляків.
“Коли йшов новий етап, все дивилися, чи нема когось зі знайомих, — зітхає отець Василь. — Раз впізнав одного священика, що правив на Майзлях, — Йосифа Даниловича. Той і мене впізнав. Потім, коли ми повернулися додому, все казав, що були разом “на курорті”.
Серед каторжан були люди з різних куточків світу: німецькі офіцери, китайські, японські шпигуни, литовці, українці. Було там і багато священиків. За словами отця Шешурака, їх посадили за те, що не підписалися на так званому Синоді у Львові і продовжували правити у підпіллі.
“Отець Данилович розказував, що на нього не раз чатували, але все вдавалося втекти, — розповідає отець Василь. — Одного разу довелося навіть у жінку переодягнутися, але все одно засудили. У бараці він мав свою тумбочку, де ховав хрестик. Там серед нар і відправляв Службу Божу. Не можна було, нарядчики хотіли розігнати, але “блатні” не давали. Хоч якими би головорізами не були, завжди захищали. Кричали: “Не тронь, он дело делает”.
Ще через два роки отця Василя перевели на шахту № 9‑10. Там було близько 4‑6 тисяч каторжан. Голод, холод, два рази на рік можливість відписати листа. “Щодня з шахти вивозили тіла людей. Спершу через ворота шахти, далі табору, а потім через так звані ворота “на волю”, але яка там воля? — дуже стримано говорить священик. — На перших воротах охоронець з великим молотом бив кожного в голову. А десь була й жива людина. Слідом йшов другий і проколював списом груди. Тіла вивозили в тундру. Влітку, на береги ріки вимивало море людських кісток”.
Тихо не сидів
За словами отця Василя, на шахту № 9-10 перевели всіх національно свідомих людей, яких мали розстрілювати. “Там сидів владика Василь Величковський, владика Йосафат Федорик, — згадує він. — Я та ще троє хлопців двічі на тиждень ходили у барак до Федорика на науку. Він знав багато мов. Учив нас латини, грецької та богословських наук. Десь і нині маю той зошит, який зшивав з різних паперів”.
Шешурак багато спілкувався з отцем Василем Величковським, бо разом були у бараці. “Величковський робив підпільний самвидав, який передавали з барака в барак, — розповідає отець Василь. — Він вмів розрадити людей. За той самвидав його кинули в шахту, але наші хлопці не дали його у ті завали. Він робив дверовим на вентиляції. Там я у нього і сповідався”.
Через 12 років, у 1957-му, Василя звільнили. На дорогу скидалися цілим бараком. Але не менші негаразди чекали вдома — нові порядки, ніхто не хотів приписувати хлопчину зі статтею “ворог народу”. Але завжди знайдуться хороші люди. Приписався, знайшов роботу у станіславському ательє, одружився. Попри пережите, не сидів тихо, а продовжував їздити зі священиками по селах на відправи.
“Аж 1990 року владика Павло Василик висвятив мене у священики, — говорить отець Василь. — Правив, де була можливість. У Гончарівці, за селом, був польський костьол, у якому хімію зберігали, то ми разом із кількома жінками те виносили, мили, білили. Потім їздив по селах над Дністром. Навіть після виходу з підпілля було нелегко, бо парафії воювали. Зараз усі нарозумилися. Хоч я перетерпів великі муки за Україну, Церкву, я не каюся. Якби довелося пережити знов — робив би те саме, був би таким же, бо так мене вчили батько”.
Навіть, коли в каплиці немає нікого із прихожан, отець Василь відправляє повну Службу Божу. У своїх молитвах завжди згадує Україну, просить у Бога для неї кращої долі.
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|