Між Івано-Франківськом та Коломиєю на рівновіддаленій відстані розташувалося одне з найдавніших поселень Покуття — селище Отинія. Про її минуле, сучасні здобутки і головне — працьовитих та багатих талантами жителів селища розповідають селищний голова Володимир Кінащук та о. Василь Мельничук.
Трохи історії
Тлумачі щодо слова “Отинія” міркують, що воно означає “отнина/отчина”, тобто маєток, успадкований від батька, або іншими словами — “вотчина”. Але й припускають, що може бути й “отин” — невеличкий середньовічний замок, оточений валами та частоколом. Як би там не було, а належить Отинія до найдавніших поселень Покуття і вперше згадується в 1144 році. На початку XVII ст. вона виступає вже як міське поселення, яке належало українському магнатові Олександрові Балабану, знаному фундаторові і доброчинцеві Угорницького монастиря.
Отинія тих часів більше відома тим, що 1648 року тут Семен Височан сформував 15-тисячне військо, яке брало участь у народно-визвольній боротьбі українців під проводом Богдана Хмельницького. Загалом у цьому русі взяли участь не тільки дрібна українська шляхта, а й до ста священиків, як зауважує дослідник краю Михайло Хавлюк. До речі, в самому центрі містечка українському шляхтичу і провідникові народу Семенові Височану споруджено пам’ятник у вигляді погруддя, а на гарматі під ним напис: “Від вдячних нащадків”. Ще через 100 з лишком років після тих буремних подій — у 1753 році Отинія отримала мардебурзьке право, відтак дістала статус міста. Згодом наприкінці XVIII ст. стала торговим осередком, де продавали сіль і тютюн. Містечко набирало сили, і в XIX ст. воно вже мало ратушу, суд і поліційний відділок. Та що там говорити — мало навіть власний театр і герб. Між іншим, нагадаємо, що відомий історик Станиславова вірменин Садок Баронч також починав свій трудовий шлях шкільним учителем в Отинії, де 1817 року відкрилася перша школа.
Влада і громада
“Наше містечко нині налічує 5 327 осіб, — розповідає селищний голова Володимир КІНАЩУК. — Цього року в ньому відреставрували Будинок культури та музичну школу, облаштували дитячий садок, який є чи не найбільшим в області: до його 14 груп ходить 320 дітей-дошкільнят. Радію також, що цього року завдяки співпраці громади селища, райдержадміністрації та “Карітасу Коломийсько-Чернівецької єпархії” в Отинії почав працювати районний центр реабілітації дітей з особливими потребами.
Отинія — багатоконфесійне селище: УПЦ КП — церква Введення Богородиці, декан, митрофорний протоієрей Іван Мороз; УГКЦ — церква Різдва Богородиці, митрофорний протопресвітер, декан Отинійський Василь Мельничук; РКЦ — римо-католицький костел Матері Божої Внебовзятої, де служить ксьондз Петро Малий; УПЦ МП — церква Введення Богородиці, о. Володимир Боєчко. А приклад співпраці подають громади греко-католицької церкви та православної церкви Київського патріархату. Святкуємо разом як спільні релігійні празники, так і державні свята й місцеві заходи.
Зауважу, що влада з релігійними громадами мусить добре співпрацювати, коли хоче мати мир і добрий розвиток своєї громади. А взагалі стараємося, щоб наші діла були корисними жителям Отинії, бо ми повинні добре служити своїм людям”.
Багаті талантами
“Ми вас, люди, обирали, щоб ви людям помагали, — продовжує нашу розмову словами місцевого віншування для народних обранців Отинійський декан митрофорний протопресвітер Василь МЕЛЬНИЧУК. — А Отинія славна талантами! Погляньте! Містечко має Будинок культури на 300 місць, де директором Мирослав Марцінків; селищну та дитячу бібліотеки, які очолюють відповідно Ольга Дмитришин та Любов Юркевич; дитячу музичну школу під орудою Володимира Звоздяка, яка працює з 1977 року; художньо-ремісничу школу, де директором Оксана Григораш. А чого варті лишень три народні самодіяльні колективи, якими керують Дмитро Мачошак, Володимир Гринів і Людмила Марцінків. Відомі в Україні і за далеко за її межами вихідці з Отинії онкохірург Михайло Богаченко, засновник видавництва “Дніпрова хвиля” і професор УВУ в Мюнхені Олекса Вінтоняк, популярна українська естрадна співачка в Канаді Леся Волянська, заслужений тренер України Анатолій Лосєв.
Або візьмемо інший приклад. У центрі містечка греко-католики будують ось вже 16 років величний храм за проектом відомого архітектора і лауреата Шевченківської премії Зеновія Соколовського. Церква десь на шість метрів менша за довжиною від Коломийської катедри, на її зведення пішло мільйон штук цегли. Але річ в іншому. Хто її зводив? Наші майстри спершу під орудою Казимира Кармаліти, згодом мурували її брати Григорчини під керівництвом інженера, відповідального за будівництво, Василя Прокопія, дах і покрівлю ставили також наші люди під орудою Дмитра Тимофіїва. А який чудовий ансамбль розписів, котрі виконує всередині храму четвертий рік поспіль колектив наших талановитих художників-земляків Михайла Христана і Святослава Микитина під керівництвом Олега Сморжанюка, якими ми дуже пишаємося.
І в духовній площині маємо багато практикуючих християн, які об’єднані в спільноти “Апостольство молитви”, “Матерів молитви”, “Дорогою Христа”, “Українська молодь Христові”. і хоч у нас діє катехитична школа, але ви ж самі чули, скільки дітей у нашому садку, тому плануємо будувати катехитичний центр, хоч наразі селищна рада не може виділити землі під забудову.
Ось скоро Різдвяні свята, і наш люд трохи перепочине. У перший день Різдва отинійські діти підуть у вертеп — ми називаємо їх геродами. Парубки колядуватимуть дівчатам із музичним супроводом старовинні колядки “Ой вночі-вночі, ще й опівночі”, а на заколядовані гроші парубки на Меланку запрошуватимуть тих дівчат, яким колядували, і влаштують забаву. Словом, життя продовжується, і наша Отинія буде пишатися талановитими й обдарованими особистостями, які принесуть добрий пожиток і собі, і нашому краю на прославу Божу”.
Попрощавшись, уже навздогін, отець Василь зауважив: “І ще не забудьте згадати про шість отинійських капличок та історичну стару будівлю пошти з 1910 року, де також працюють приязні і милі жінки…”
Автор: Роман ІВАСІВ
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|