Питання курсу валют цікавить більшість громадян нашої країни. Навіть ті, хто не зберігає заощадження у доларах чи євро, час від часу поглядають на цифри у обмінках. Стабільний курс національної валюти традиційно сприймається як показник міцності економіки та чинник, від якого залежить добробут кожної родини. Насправді, з точки зору економічної науки, це не зовсім вірно. Приклад тієї ж Європи, де євро може коливатися впродовж року на десятки відсотків, це переконливо доводить. Але, зрештою, у наших громадян є причини з увагою ставитися до долара, нехай навіть і суто суб’єктивні.
Є причини і у тієї бурхливої реакції, яку викликала нещодавня ініціатива депутатів запровадити збір на продаж іноземної валюти. З екранів телевізорів і сторінок газет нас вже майже місяць переконують у тому, що податок створить незручності для простих громадян й не принесе жодної користі. З негативними оцінками виступають політики, політологи, керівники усіляких самозваних фондів та асоціацій. Всі хто завгодно, окрім науковців-економістів. І, нажаль, не тільки через брак професіоналізму вони говорять нам неправду.
Насправді, питання про врегулювання валютного ринку виникло не просто так. Це не примха когось з представників влади. Про необхідність реагувати на те, що вже не перший рік відбувається в країні, давно говорили науковці, фінансисти, банкіри. Проблема справді є і полягає вона в тому, що долари та євро виконують у нас в країні невластиву їм функцію. Це не просто паперові гроші чи засіб заощаджень. Валюта перетворилася в Україні на спекулятивний інструмент, на аналог білету “МММ”, який можна придбати сьогодні дешевше, а завтра спробувати продати дорожче.
Щоб не казали зараз з екранів телевізорів, в цю “гру” грають зовсім не прості громадяни. В неї вплуталися цілі комерційні банки, підприємства, величезний тіньовий ринок. Вони сидять “по вуха” у доларах і чекають, коли ж нарешті станеться девальвація, аби продати українцям свої запаси хоча б на кілька копійок дорожче. А якщо обвалити курс гривні не дає Нацбанк, спекулянти свідомо розхитують ринок, сіють паніку, нагнітають істерію за допомогою найнятих “експертів”. І зрештою, знаходять спосіб продати дорогий долар пересічним громадянам, які не встигають зрозуміти, що ж відбуваєтьсянасправді. Це ми бачили у 2008-2009 роках, це вони знову спробували зробити з країною у жовтні 2012.
Єдина можливість припинити цю вакханалію – зробити спекуляцію валютою невигідною в принципі. І тому так важливо підтримати ініціативу про запровадження збору з короткотермінових операцій купівлі продажу валюти. Так, пропозиція запровадити податок не дуже ефектна. Але ніхто з її противників не зміг довести, що вона не ефективна. Лише поява тексту закону призвела до того, що зараз долари можна вільно придбати у будь-якому банку країни – навіть там, де їх, начебто, не було взагалі. Якщо ж збір буде запроваджено, ажіотаж на валютному ринку зникнуть
За таких умов, закон не зачепить інтереси тих людей, хто зберігає свої заощадження у валюті чи купує долари для власних потреб. Проектом, що слід внести у Раду, доцільно передбачити цілий набір механізмів, аби прості громадяни, які купували долари не для перепродажу, не постраждали.
Вдарить закон, і вдарить дуже боляче, по спекулянтах – по тих, хто звик наживатися на інших. Але навряд чи ми з вами маємо перейматися їхніми проблемами.
Автор: Кукоба Володимир Павлович, доктор економічних наук, професор
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|