Ще зі шкільної парти кожен з нас пам’ятає, що вода — це основа життя. Протягом життя ми “проганяємо” через себе близько 75 тонн води. Саме від її якості багато у чому залежить наше здоров’я.
Недоочищена вода призводить до безлічі хвороб — каміння в нирках, гастрити, виразки, навіть онкологія. Що ж п’ють прикарпатці, та як можна захистити себе від неякісної води?
Пити чи не пити – ось питання
Яку воду п’є Івано-Франківськ, ми поцікавилися у міській санстанції. Як розповідає Надія Мельник, завідувач відділу комунальної гігієни, майже 90% населення нашого міста користується водою з центрального водопроводу. Ця вода береться із поверхневих джерел обох Бистриць, відповідним чином обробляється й подається населенню.
“За цим ведеться щоденний контроль відомчою лабораторією “Водоекотехпрому, — каже Надія Мельник. — І наша служба двічі на місяць також бере проби. Ця вода відповідає усім вимогам по санітарно-хімічних і мікробактеріологічних показниках. І так само відповідає потребам організму людини. Єдине, чого їй бракує, — це фтору та йоду. І це одна з причин того, що люди хворіють на зоб і карієс”.
Друге джерело води для містян — це каптажі та помпи. За першими міська СЕС слідкує постійно, кажуть, що там так само немає відхилень. Щодо другого — то помпи в нас зазвичай роблять самовільно. “Ми відбираємо цю воду на аналіз, щоправда, рідко, — продовжує лікар. — Ця вода не погана. Але наш водоносний горизонт має надмір заліза і є скарги мешканців на золотаву плівку на поверхні води. Втім, є багато видів очистки, які можуть знизити цей ефект”.
Що ж до приватних криниць у приміських селах, то їх, кажуть у санстанції, перевіряють тільки за заявами громадян. Але є серед них і окрема категорія. “У нас діє програма із забезпечення дітей до трьох років нормальною водою, — продовжує пані Надія. — Ми беремо списки від голів сільрад і всі криниці, з яких п’ють діти до трьох років, раз на квартал перевіряємо на наявність нітратів і нітритів. Великих порушень не знайшли, є одиничні випадки незначного перевищення норми”.
Бабусині методи
Кожен із нас, де б він не жив, у місті чи селі, сам складає думку про воду, яку п’є. І, певно, кожна господиня має свої маленькі хитрощі — як зробити її ще кращою та ще кориснішою. Ми трохи порозпитували як серед знайомих, так і на вулицях міста про “водні маніпуляції”. І з цього склали невеличкий каталог народних методів очищення води.
Кип’ятіння. Чи не найпростіший варіант. Але варто знати, що захищає він тільки від бактеріального забруднення. А корисні мікроелементи при цьому випадають в осад.
Відстоювання. Воно ефективне, якщо вода віддає хлоркою чи сірководнем. Дві-три години — і вода позбудеться як неприємних запахів, так і летких речовин.
Замороження. Справа в тому, що у першу чергу замерзає найбільш прісна й чиста частина води, а вже потім — та, що містить солі й різні домішки. Налийте воду в посудину та поставте у морозилку. Тут важливо розрахувати час так, аби вода замерзла приблизно наполовину. Саме ця частина і є найбільш придатною для приготування їжі й пиття.
Срібло. Все, що треба зробити, це набрати у велику ємність воду та покласти на дно срібний предмет, наприклад, ложку чи вилку. Зранку можна пити. Хоча тут варто знати, що вода таким чином не очищується, а дезінфікується. А це різні речі.
Активоване вугілля. Воно не тільки усуває неприємні запахи різних домішок у воді, але й адсорбує більшість шкідливих речовин. Досить упакувати п’ять таблеток активованого вугілля в марлю або вату та помістити на дно посудини з водою. До ранку вона буде вже очищена.
Прогрес не спить
Звісно, такі народні методи займають чимало часу, та й доброї води після них виходить не багато. Не дивно, що більшість таки воліє купувати бутильовану воду або ж очищувати водопровідну сучасними способами, а саме — фільтрами. Їхніх різновидів нині є чимало. Ось кілька найпопулярніших.
Фільтри-насадки на кран. Вони кріпляться на кінчик крана. Вода з насадки тече повільніше, тому для господарських справ краще набирати воду без фільтра.
Фільтр-глек. Очищує воду від усіх механічних забруднень, хлору, пестицидів, запаху та кольору води. Фільтруючий елемент — активоване вугілля. Деякі виробники додають іони срібла та інші елементи.
Настільний проточний фільтр — встановлюється на кухонній поверхні поруч із мийкою та підключається до крана за допомогою спеціального адаптера. Очищує від усіх механічних забруднень, хлору, пестицидів, запаху, кольору. Фільтруючий елемент — поліпропіленове волокно та активоване вугілля.
Проточний “під мийку” — фільтри встановлюються під кухонною мийкою, а на прилавок виводиться лише елегантний кран для вже очищеної води. Фільтруючі елементи набираються залежно від потреб клієнта. В основному складається з декількох фільтрів: фільтр грубої очистки, активоване вугілля, пом’якшувач і т. д.
Зворотноосмотичні фільтри — це передова система очищення. Вода очищається не тільки від механічних забруднень, пестицидів, хлору але й бактеріального та мінерального забруднення. Після фільтрування осмотичним фільтром вода за чистотою прирівнюється до талої. Останнім часом до зворотньоосмотичних фільтрів стали додавати мінералізатори й біокерамічні картриджі.
Що треба пам’ятати при користування фільтрами? Ресурс картриджів залежить від якості води — якщо вона сильно забруднена, то ресурс зменшується. Картриджі необхідно міняти обов’язково за рекомендаціями виробника, але не рідше, ніж раз на 6-12 місяців, тому що в них починають з’являтися бактерії та мікроорганізми. Тривалість роботи самого фільтра — не обмежена, при умові правильного використання та сервісного обслуговування.
Чому віддати перевагу — думайте самі. Головне, аби ви були певні в якості води, яку п’є ваша сім’я. Адже це — основа здоров’я.
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|