Попереду нас чекає пора року, яка спричинює необхідність вакцинації населення для попередження епідемії грипу. Вакцинація проти грипу вважається добровільним профілактичним заходом для широких верств населення, хоча є рекомендовані групи ризику, для яких вакцинація є бажаною. Зокрема, це літні люди, імуноскомпрометовані особи, у яких діагностовано первинний імунодефіцит, а також особи, які за специфікою своєї діяльності перебувають у постійному контакті з великим колом осіб.
Цифри свідчать про те, що від грипу та його ускладнень у країнах Європи гине до 4 млн. людей щорічно, основна частина яких – це невакциновані особи. Тому ставлення до вакцинації проти грипу в розвинутих країнах на сьогодні доволі серйозне, на це виділяються великі кошти. Щодо України, то в нас достатньо імуноскомпрометованих осіб, які мають хронічні захворювання, що виснажують імунну систему. При епідемії вірус грипу може бути небезпечним, зокрема у людей з частими хворобами дихальних шляхів, де грип може спровокувати серйозні ускладнення у вигляді пневмоній. Про це треба пам’ятати всім лікарям, які рекомендують вакцинацію проти грипу.
Рекомендація, зокрема сімейного лікаря, має бути професійною і грамотною. Запропонувати вакцинацію родині чи конкретним особам в епідеміологічний період лікар може лише за таких умов:
• за наявності хорошої (перевіреної на практиці) вакцини;
• при сприятливому стані організму людини.
На жаль, в Україні вакцини проти грипу не виробляють, усі вони є імпортними. Обираючи ту чи іншу вакцину, можемо лише посилатися на досвід колег із західних країн. Яка з вакцин на українському ринку краща – сказати не можу, але серед них, безумовно, є вже перевірені практикою вакцини з Великої Британії, Франції, США, Нідерландів, Росії.
Варто зазначити, що за останні декілька років кількість вакцинованих від грипу осіб в Україні значно зросла. Вакцинуються як окремі особи, так і колективи підприємств. І це зрозуміло, адже практика свідчить, що вчасно провакциновані колективи мають менше лікарняних, що є вигідним для підприємства.
В якості неспецифічної профілактики в приміщенні проводиться вологе прибирання із застосуванням будь-якого дезінфікуючого засобу. Для дезінфекції повітря використовується ультрафіолетове опромінення, аерозольні дезінфектори та каталітичні очисники повітря, а також природне провітрювання.
Грип – гострозаразне вірусне інфекційне захворювання дихальних шляхів. Віруси зазвичай передаються від людини людині при кашлі та чханні. Інкубаційний період захворювання триває зазвичай 1-4 дні, після чого у людини починають проявлятися перші симптоми хвороби, що включають: головний біль, підвищення температури, втрату апетиту, слабкість, а також загальне нездужання. Хвороба триває приблизно тиждень. Більшості хворих допомагає одужати дотримання постільного режиму і прийом аспірину, проте іноді виникають ускладнення у вигляді пневмонії (це може бути первинна після перенесеного грипу вірусна пневмонія або вторинна бактеріальна пневмонія). Будь-який вид пневмонії може закінчитися смертю хворого в результаті крововиливу в легені. Перенесений грип створює в організмі людини імунітет тільки до певного штаму або одного типу вірусу; це саме стосується й імунізації.
При неускладненому грипі прогноз сприятливий. При важкій формі грипу та ускладненнях можливі летальні випадки.
За даними Інституту епідеміології та інфекційних хвороб ім. Громашевського та враховуючи ситуацію, яка склалася у світі й Україні, в епідемічному сезоні 2012-2013 років прогнозується циркуляція вірусів грипу A(H3N2), а саме – нового штаму A/H3N2/Вікторія/361/2011 та нового для України штаму В/Вісконсін/1/2010. Не виключена можливість циркуляції вірусу грипу А/H1N1/Каліфорнія/2009, але його роль у епідемічному процесі буде другорядною. Усі три штами увійшли до складу актуальних сезонних вакцин проти грипу на сезон 2012-2013 років. Відповідно до рекомендацій ВООЗ та Національної академії медичних наук України, МОЗ пропонує у передепідемічному сезоні 2012-2013 років проводити щеплення зареєстрованими грипозними вакцинами осіб, які належать до груп ризику населення. Дозволені до використання в епідемічному сезоні 2012-2013 років наступні вакцини: ФЛЮАРИКСТМ (Німеччина), ІНФЛУВАКR(Нідерланди), ІНТАНЗА*15 (Франція), а також на сьогоднішній день проходить процедуру спеціалізованої експертизи медичний імунобіологічний препарат ГРИППОЛ ПЛЮС (Росія) – практично всі вони використовувались в попередньому епідсезоні.
Автор: А.БРАТІВНИК, лікар-епідеміолог Коломийської райСЕС
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|