Виглядає, що селяни Калущини в діалозі з іноземними інвесторами-монополістами, зокрема з українською сільськогосподарською компанією з данським капіталом ТзОВ «Даноша», починають покладатися не тільки на вуличні форми вияву громадської думки, а й освоюють мову юридичну.
У Народному домі села Сівки Войнилівської Калуського району днями відбулася конференція, в якій взяли участь власники садиб, земельних паїв із сіл Сівки Войнилівської, Мошківців, Довжки, Луки, Цвітови, Старого Мартинова, Нового Мартинова, Колодієва, Дорогова. А спілкувалися селяни з директором англійської екологічної організації «Майбутнє сільськогосподарського виробництва» Трейсі Вустер та юрисконсультом МБО «Екологія- Право-Людина» Наталією Городецькою.
Наша влада нас не чує…
Цікаво, що зустріч відбулася не з ініціативи керівництва району чи фірми-інвестора, а завдяки старанням ініціативної групи села Сівки Войнилівської. Йшлося головно про три основні блоки питань: вплив потужних свинокомплексів, зокрема відходів їх виробництва, на здоров’я людей і довкілля; матеріали Всеукраїнської конференції з питань промислового свинарства та його впливу на довкілля в Україні; проблеми, створені через діяльність свинокомплексу ТзОВ «Даноша» в селі Луці та способи їх розв’язання.
Ігор АНТОНіВ, представник ініціативної групи громади села Сівки Войнилівської:
— Наша влада нас слухати не хоче. Маємо збудований свинарник «Даноші» за два з половиною кілометри від нашого села — в Луці. Випари від свинокомплексу і відходи, зокрема гноївка, дуже шкодять людям і довкіллю. Ми у Сівці Войнилівській навіть вікна не можемо відчинити. А тепер планують будувати свинокомплекс ще ближче — в урочищі «За мальтином», що за 500 метрів від сільських садиб. Площа урочища 40 гектарів, а зводити комплекс планують на 3,7 га. Угоди ще п’ять років тому з селянами укладено так хитро, що фактично землі нема, а інвестори нас продовжують мордувати. Хоч земля розпайована. Ми провели в селі референдум — 99% жителів села проти зведення свинокомплексу. Але інвестори наполягають, що будуть будувати, тому що витратили кошти на виготовлення проектної документації. Який може бути проект без землевідведення у натурі і без визначення меж? «Даноша» нас тероризує вже п’ять років. Ми хочемо мирного розв’язання проблеми, без судових спорів. А районне керівництво — і райдержадміністрація, і райрада — настійливо пхають до нас «Даношу» і не думають, як матимуться люди. Бо йдеться про вирощування 12 тисяч свиней, а ще 24 тисячі — в Луці. Та задихнемося!
— А звідки з’явилася у селі експерт Трейсі Вустер?
— Це сталося після конференції в Донецьку з участю Трейсі Вустер, куди і нашу представницю Марію Антонів запросили, щоб розповісти про багаторічну боротьбу проти великих свинокомплексів. Таким чином міжнародний експерт і з’явилася у Сівці Войнилівській. Буде вивчати ситуацію і в сусідньому Галицькому районі. У вересні сесія нашої сільської ради прийняла рішення про розірвання договорів з «Даношею», а інвестори звернулися до прокуратури з вимогою, щоб скасувати рішення сесії. Наразі прокуратура мовчитьѕ Завдяки власне Трейсі Вустер ми шукаємо цивілізовані шляхи розв’язання конфлікту.
«Даноша» і «Poldanor S.A.» — сестри
Сільськогосподарська компанія «Даноша» — одне з найбільших в Україні підприємств з іноземними інвестиціями, які займаються виробництвом товарних поросят і свиней, належить данським інвесторам. Створена 2004 року в селі Копанках біля міста Калуша «Даноша» є сестринською компанією сільськогосподарського підприємства «Poldanor S.A.» в Польщі, провадить свою діяльність на Прикарпатті у двох основних напрямах — тваринництві і рослинництві — в Калуському і Галицькому районах. інвестори мають однозначну підтримку з боку керівництва і Калуської районної ради, і Калуської райдержадміністрації, на чому відповідно Василь Дзундза і Василь Петрів неодноразово наголошували. Але у стосунках селян-орендодавців та інвесторів-орендаторів то в одному місці, то в іншому спалахують конфлікти. А сільські громади загалом через юридичну неграмотність у питаннях оренди землі не можуть відстояти свої інтереси як орендодавці.
Трейсі ВУСТЕР, керівник англійської екологічної організації «Майбутнє сільськогосподарського виробництва»:
— Ваше життя знищують фермерською індустріальною системою. По-перше, через забруднення повітря, води і, по-друге, через знищення місцевого фермерства. Необхідно зупинити процес скидання великими фермами гноївки на ваші поля. і тільки ви це зможете зробити. Така ситуація була і в Угорщині, де власне активісти добилися, що компанія не змогла наростити кількість поголів’я свиней через спротив громад. На мою думку, один із шляхів вирішення цієї проблеми — закупівля продукції у місцевих фермерів і на місцевих ринках. Бо інакше ці великі корпорації та їхні власники промислових свиноферм забиратимуть і ваші гроші, і гроші місцевих фермерів до своїх кишень. Те, що наразі відбувається в Україні, відбувається і в Польщі та інших країнах.
Не зволікайте…
Юрисконсульт МБО «Екологія-Право-Людина» Наталія Городецька переконана, що у стосунках орендаторів, зокрема ТзОВ «Даноша», і орендодавців, власників земельних паїв, дарма шукати мирного шляху розв’язання конфлікту. Тому що є чимало порушень нормативно-правових актів, зокрема і закону про оренду землі, які шляхом звернення до суду могли б переважити спір на користь селян:
— Наша організація надавала правову допомогу деяким жителям і надалі готова допомагати. Не бійтеся — відстоюйте свої земельні ділянки. Ви — власники паїв. То чи могла рада від свого імені ними розпоряджатися? Звісно ні. Чи має право рада укладати договір оренди, якщо землі розташовані за межами населеного пункту? Це право, згідно з прикінцевими положеннями Земельного кодексу, має лише адміністрація. Таким чином, уже можна констатувати, що рада вийшла за межі своїх повноважень, уклавши договори оренди. і ще таке: що може бути предметом договору про оренду земельної ділянки? Може бути земельна ділянка, яка перебуває у власності — комунальній, державній чи приватній. А ваші частки земельних паїв на час укладення договорів ще не перебували у власності, але були надані в оренду також з порушенням законодавства. Бо однією з обов’язкових умов договору є наявність державного акта на право власності на земельну ділянку. Чи були такі державні акти на ті землі, які були виділені «Даноші»? Мабуть, ні. Були лише ваші сертифікати. і ще таке питання: кажуть, що землі запасу сільської ради поповнилися на майже три гектари, бо місцеві жителі відмовилися від своїх земельних ділянок. Але чи законною є процедура, з якою підійшли до цього органи місцевого самоврядування? Ні. Тому що на час посвідчення сертифікатами про відмову земельні ділянки не було виділено в натурі на місцевості і відповідно не встановлено межі. А це також порушення закону про порядок виділення паїв у натурі. Тому що без державних актів про право власності на земельні ділянки, а лише на підставі заяв рада прийняла рішення про переведення їх до земель запасу сільської ради. Порушень чимало — про них можна говорити і говорити. Зокрема і про законність коректив та виправлень у договорах оренди. Є багато підстав, щоб вважати укладення договорів неправильними. Тож якщо відсутній об’єкт договорів оренди, то рада має право його розірвати. Адже на час їх укладання земельні ділянки належали не раді, а власникам паїв. Але все залежить від вас. Не зволікайте — виробляйте правовстановлювальні документи. Бо можете залишитися без своєї землі.
Ситуація з відносинами іноземного інвестора ТзОВ «Даноша» і сільських громад на Івано-Франківщині спонукає до деяких міркувань з цього приводу. Керівництво області і районів, без сумніву, зацікавлене і прагне залучати іноземний капітал для соціально-економічного розвитку краю. Але одна річ — створювати добрий інвестиційний клімат, а друга — настільки уклінно бити чолом перед інвесторами, що й не помічати свого люду? Бо чому інтереси селян у відносинах з іноземним бізнесом повинні відстоювати не державні українські структури, а благодійні чи громадські організації?
Автор: Ігор ЛАЗОРИШИН
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|