Театральна феєрія у Коломиї з року в рік стає явищем все ширшим і охоплює все більше культурного середовища. Так, цього року, крім перегляду неординарних вистав, коломийський глядач матиме змогу зустрітися із знаковими особистостями. Зокрема Роман Іваничук - Герой України, Лауреат Державної премії УРСР ім. Т. Г. Шевченка, Літературної премії ім. А. Головка, премії ім. І. Мазепи український письменник, поет, громадський діяч, один з організаторів Товариства української мови ім. Т.Шевченка, член Спілки письменників України, депутат Веховної Ради України І-го скликання (1990-94), Заслужений працівник культури України, презентує читачам ще один твір про Коломию та коломиян, який носить назву «Торговиця». Принагідно він поділився своїми спогадами про Коломийський театр.
– Романе Івановичу, лейтмотивом у Вашій творчості проходить автобіографічний момент, в якому Ви позиціонуєте себе як людина, яка любить театр, співпереживає йому, є його шанувальником і відрадно, що Ваша любов і прихильність до театру розпочалася саме з Коломийського театру. Це Ваші перші юннацькі театральні захоплення. Що для Вас зараз Коломийський театр? Це лише спогади чи явище наповнене іншим змістом?
– Якщо говорити про моє захоплення театром, то воно розпочинається з села Трач (Косівський район – авт.), де був сільський драматичний гурток і я там вперше відчув смак театрального видовища. Потім я навчався у Коломийській гімназії, не пропускав жодного спектаклю Коломийського театру, незважаючи на те, що мій опонент і потім великий друг Василь Симчич виносив мене безбілетника з театру на тротуар. Таке було! Ми потім сміялися з Василем з того, але таке справді було, бо я любив театр. Там я бачив цілий ряд прекрасних вистав, коли директором був Іван Когутяк, коли там працював Василь Симчич. Коломийський театр я знав добре і вистави «Гетьман Дорошенко», «Вій» та інші. З цими враженнями я виїхав з Коломиї до Львова. Проживаючи вже у Львові, я також не пропускав жодного спектаклю.
Якщо говорити про Коломийський театр сьогоднішній, то я дивився дві речі в нього: «Boa constrictor» за Франком і «Вій» за Гоголем. Це – прекрасні речі і рівень їх надзвичайно високий. Це приймається як робота професійного іменитого театру. На жаль, більше вистав я не мав змоги переглянути, тому що далеко, але на театральному фестивалі я сподіваюся побачити ще щось цікаве.
Взагалі я дуже чекаю зустрічі з Коломиєю, тому що я дуже люблю це місто. Нещодавно вийшов роман «Торговиця» про Коломию і про моє коломийське покоління та його долю за чотирьох окупацій. Роман дуже добре розпродується і його буквально розхапують. Я планую провести презентацію «Торговиці» для краян під час фестивалю.
– Як вважаєте, у невеличкому місті, яким є Коломия, з проблемами економічного, побутового, фінансового характеру чи взагалі потрібне таке масштабне фестивальне дійство? Коли їдуть національні колективи, театри з усіх куточків України. Безперечно, тут немає фінансової вигоди для організаторів… Чи потрібно все це? Якщо так, то чому?
– Де проводити тоді фестиваль як не у Коломиї? Саме тут розпочався український театр першою постановкою «На милування нема силування» за твором Котляревського «Наталка Полтавка».
Я пам’ятаю і в тому числі покійні мої мама і брат, і сестра пам’ятають, що коломийська публіка є театральною. Так як ідуть до церкви, так ідуть у Коломиї до театру. Коли я вже був у Львові, то мама мені писала: «Приїжджай, бо у Коломиї має бути така-то вистава…» Чи приїжджав я кожного разу чи ні, але у кожному разі весь час такий сигнал мав. Театр весь час був набитий людьми. Коли я приїжджав зі Львова, будучи студентом, до Трача, але через Коломию, то всі валізи здавав у камери зберігання, а сам сидів у театрі. Поті з висолопленим язиком біг на вокзал, щоб не пропустити поїзд. Ось така у мене любов до театру, зокрема до Коломийського театру і до коломийської публіки, яка сприймала театр, як дійство, призначене для них чи для мене.
– Ви людина надзвичайно шанована, Вас тут люблять і поважають. Якими будуть Ваші побажання театральній Коломиї?
– Коломийському театру я бажаю професійності і сміливості на сцені, хоча цього театру і так не бракує.
Зараз вирішується наша національна доля. Я прошу як акторів, так і глядачів пам’ятати про це і закликаю прийти на вибори 28 жовтня, і зробити свій правильний вибір.
Розмовляла Оксана Рижук
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|